Jak aplikować o środki unijne na wsparcie innowacyjności MŚP w województwie zachodniopomorskim – część I

Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
rozwiń więcej
Jak aplikować o środki unijne?
W ramach ogłoszonego konkursu, o dofinansowanie unijne będą mogły ubiegać się mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa zamierzające konkurować na rynku poprzez rozwój innowacyjności. W ramach projektu możemy dofinansować zakup licencji, know-how jak również ich wdrożenie poprzez np. zakup nowoczesnego sprzętu. Efektem wdrożenia nowych technologii powinno być wytworzenie nowego, innowacyjnego produktu lub usługi (poddziałanie 1.1.3 RPO WZ).

Aby jednak móc myśleć o jakimkolwiek grancie z UE, konieczne jest przygotowanie odpowiedniej pod względem formalnym i merytorycznym dokumentacji aplikacyjnej. Dokumentacja ta obejmuje zarówno wniosek o dofinansowanie jak i niezbędne załączniki. We wniosku o dofinansowanie musimy udowodnić oceniającym, dlaczego to nasz projekt jest konkurencyjny i w jaki sposób przyczyni się do rozwoju innowacyjności w naszej firmie. Komplet dokumentów aplikacyjnych składamy w terminie do 30 czerwca br. w siedzibie Wydziału Wdrażania Regionalnego Programu Operacyjnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego, w Szczecinie.

Pierwszy krok – wniosek o dofinansowanie

Jest to podstawowy dokument, na bazie, którego jest oceniany nasz pomysł. Od jakości jego przygotowania może zależeć przyznanie unijnej dotacji. Warto, więc poznać podstawowe zasady przygotowania tego dokumentu.

Po pierwsze wniosek o dofinansowanie w ramach tego naboru przygotowywany jest w oparciu o internetową aplikacje („Serwis Beneficjenta”) dostępną za pośrednictwem strony internetowej http://www.rpo.wzp.pl. Pamiętajmy, że przygotowanie wniosku on-line należy poprzedzić założeniem własnego konta poprzez wypełnienie formularza rejestracyjnego. 

Ostateczną wersję wniosku o dofinansowanie, którą wnioskodawca zamierza złożyć należy „wysłać” do systemu informatycznego za pomocą pola „publikuj”. Publikacja wniosku o dofinansowanie w systemie informatycznym jest warunkiem koniecznym do poprawnego złożenia dokumentacji aplikacyjnej.

Zobacz także: Dotacje 2012: fundusze unijne dla firm

Jak poprawnie przygotować wniosek o dofinansowanie?

Formularz wniosku o dofinansowanie składa się ze strony tytułowej oraz sekcji A-I. W zależności od danej sekcji, formularz ten należy uzupełnić o informacje dotyczącego naszego projektu w zakresie:

  •  informacje ogólne o projekcie (sekcja A)
  • informacje o wnioskodawcy (sekcja B)
  • opis projektu (sekcja C)
  • harmonogram realizacji projektu (sekcja D)
  • montaż finansowy projektu (sekcja E)
  • trwałość projektu (sekcja F)
  • promocja projektu (sekcja G)
  • deklaracja wnioskodawcy (sekcja H)
  • lista załączników do Wniosku o dofinansowanie (sekcja I)

Polecamy serwis: Umowy

Poszczególne sekcje wniosku o dofinansowanie należy wypełnić zgodnie z zaleceniami zawartymi w Instrukcji wypełniania Wniosku o dofinansowanie projektu ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007-2013. Dokument ten znajduje się pod adresem strony internetowej http://www.rpo.wzp.pl

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...