Ocena wniosku w konkursie na wsparcie prac B+R w przedsiębiorstwach w łódzkim – cześć II

Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
rozwiń więcej
Ocena wniosku w konkursie na wsparcie prac B+R w przedsiębiorstwach w łódzkim / inforCMS
Po uzupełnieniu braków podczas oceny formalnej dokumentacja aplikacyjna jest przekazywana do dalszej oceny pod kątem spełnienia kryteriów merytorycznych. Wynik tej oceny może zadecydować o przyznaniu unijnego dofinansowania na realizację naszego projektu.

W staraniach o przyznanie unijnego dofinansowania dla projektu w ramach działania III.3 czeka nas długa droga. Przygotowany wniosek do dofinansowanie wraz z kompletem załączników jest badany w ramach tzw. kryteriów formalnych i merytorycznych. O ile spełnienie przez projekt oraz wnioskodawcę wymogów stawianych podczas oceny formalnej nie jest zadaniem trudnym, o tyle więcej problemów przysparzają kryteria merytoryczne. W II części artykułu zostanie opisany przebieg oceny merytorycznej w konkursie na wsparcie prac badawczo-rozwojowych w przedsiębiorstwa w województwie łódzkim.

Ocena merytoryczna

Wnioski pozytywnie ocenione na etapie oceny formalnej podlegają ocenie merytorycznej. Ocena merytoryczna projektów dokonywana jest w oparciu o kryteria merytoryczne dostępu, ogólne oraz szczegółowe w zakresie, jakim mają zastosowanie dla danego Działania oraz rodzaju projektów.

Ocena merytoryczna wniosku dokonywana jest w terminie 30 dni roboczych od zakończenia oceny formalnej wniosków o dofinansowania.

Zobacz także: Ocena wniosku w konkursie na wsparcie prac B+R w przedsiębiorstwach w łódzkim – cześć I

Kryteria dostępu

Każdy wniosek dopuszczony do oceny merytorycznej musi uzyskać pozytywna ocenę na podstawie kryteriów dostępu. Ocena ta dokonywana jest na zasadzie zero-jedynkowej, czyli wniosek spełnia dane kryterium (jeden) lub go nie spełnia (zero). Niespełnienie któregokolwiek z kryteriów dostępu skutkuje odrzuceniem wniosku. Kryteria dostępu są standardowe dla wszystkich rodzajów projektów. Zaliczają się do nich wykonalność techniczna/technologiczna projektu, wykonalność finansowa projektu, wykonalność instytucjonalna, realność wskaźników i trwałość projektu.

Podczas oceny wniosku pod kątem kryteriów dostępu badana jest zdolności instytucjonalna wnioskodawcy do realizacji projektu. Kryterium to może zostać uznane za spełnione wyłącznie w sytuacji, gdzie wnioskodawca szczegółowo opisze i uzasadni posiadanie odpowiednich kadr oraz zaplecza technicznego gwarantującego wykonalność projektu pod względem technicznym i finansowym. Innymi słowy badane jest czy wnioskodawca jest przygotowany do realizacji projektu i czy przygotowano odpowiedni sposób wdrażania projektu. 

Po spełnieniu wszystkich kryteriów dostępu wniosek podlega ocenie na podstawie kryteriów ogólnych i szczegółowych polegających na przyznaniu punktów, w zależności od stopnia spełnienia danego kryterium.

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...