Załączniki do wniosku na wsparcie prac badawczo-rozwojowych w przedsiębiorstwach w łódzkim – część II

Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
rozwiń więcej
Załączniki do wniosku na wsparcie prac badawczo-rozwojowych w przedsiębiorstwach w łódzkim
Podczas kompletowania dokumentacji aplikacyjnej nie możemy zapominać o wszystkich wymaganych załącznikach do wniosku. W przypadku niekompletności złożonej dokumentacji możemy zostać poproszeni o jej uzupełnienie podczas oceny wniosku.

W I części artykułu zostały przybliżone podstawowe zasady podczas przygotowywania dodatkowych dokumentów, których załączenie do wniosku o dofinansowanie jest wymagane w procesie ubiegania się o środki unijne. Teraz nadszedł czas, aby dokładnie poznać te dokumenty. 

Załączniki powinny zostać przygotowane zgodnie z Regulaminem konkursu dla działania III.3 oraz wzorami poszczególnych dokumentów. Są one dostępne pod adresem strony internetowej: http://www.cop.lodzkie.pl

Wykaz załączników

Lista wymaganych załączników jest wskazana na końcu wniosku o dofinansowanie. Po pierwsze do wniosku należy załączyć dokumenty potwierdzające status prawny i dane wnioskodawcy oraz partnera projektu.

Może to być na przykład wypis z KRS, wypis z Ewidencji Działalności Gospodarczej, umowa spółki cywilnej. 

Po drugie – biznes plan, który powinien być załączony do wniosku o dofinansowanie również w wersji elektronicznej. Wzór biznes planu stanowi załącznik nr 3 do dokumentacji konkursowej i zamieszczony jest na stronie instytucji organizującej konkurs w działaniu III.3. Podczas przygotowywania biznes planu dla naszego projektu musi pamiętać, aby dane w nim zawarte były tożsame z danymi zawartymi we wniosku o dofinansowanie.

Pamiętajmy, że spójność informacji zawartych we wniosku i załącznikach jest badana podczas oceny wniosku. Nasza dokumentacja aplikacyjna powinna również zawierać informacje dotyczące oddziaływania inwestycji na środowisko naturalne. W tym celu do wniosku o dofinansowanie niezbędne jest załączenie pełnej dokumentacji z postępowania w sprawie oceny oddziaływania na środowisko/Raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko lub kopii dokumentu potwierdzającego, że dla danej inwestycji raport nie musi być sporządzany.

Porównaj: Dotacje unijne na szkolenia, usługi doradcze oraz studia podyplomowe

Ponadto należy załączyć „Oświadczenie dotyczące wpływu projektu na obszary objęte siecią Natura 2000” oraz „Formularz do wniosku o dofinansowanie w zakresie oceny oddziaływania na środowisko”. Na etapie oceny wniosku o dofinansowanie weryfikowane będzie również posiadanie pozwolenia na budowę lub zgłoszenia budowy/robót budowlanych (w zależności o typu projektu). Regulamin nakłada także na wnioskodawcę konieczność załączenia wyciągu z dokumentacji technicznej (lub program funkcjonalno-użytkowy) i/lub specyfikę zakupywanego sprzętu/usług. Ponadto musimy pamiętać o załączeniu szeregu oświadczeń, których wzory umieszczone zostały na stronie internetowej instytucji organizującej konkurs. Zatem do wniosku obligatoryjnie powinniśmy załączyć m.in. „Oświadczenie dotyczące pomocy publicznej”, „Oświadczenie o kwalifikowalności podatku VAT”, „Oświadczenie o zabezpieczeniu środków finansowych na realizację projektu”, „Oświadczenie Beneficjenta o niepodleganiu wykluczeniom”. 

Szczegółowy wykaz dokumentów dodatkowych, które muszą zostać załączone do dokumentacji aplikacyjnej zawiera wniosek o dofinansowanie, dostępny pod adresem strony internetowej: http://www.cop.lodzkie.pl

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...