Dostosowanie lubelskich firm do wymogów ochrony środowiska– Działanie 1.3 RPO WL

Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
rozwiń więcej
Dostosowanie lubelskich firm do wymogów ochrony środowiska– Działanie 1.3 RPO WL
W dzisiejszych czasach tematy związane z ochroną środowiska naturalnego oraz możliwościami jakie stwarzają odnawialne źródła energii niemal codziennie wypełniają czołówki stron gazet. Unia Europejska mając na uwadze szczególne znaczenie powyższych kwestii zdecydowała o przeznaczeniu specjalnej puli środków dla przedsiębiorców na ten właśnie cel.

W przypadku województwa lubelskiego, przedsiębiorstwa mogą sięgnąć po unijną dotację w zakresie dostosowania do wymogów ochrony środowiska oraz odnawialnych źródeł energii z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego. Wsparcie jest udzielane w ramach działania 1.4 i ma na celu zwiększyć konkurencyjność przedsiębiorstw, które są zobowiązane dostosować swoją infrastrukturę do wymogów ochrony środowiska, zwiększyć wykorzystanie niekonwencjonalnych źródeł energii oraz ograniczyć emisję zanieczyszczeń do powietrza. 

Zobacz także: Regulaminy przeprowadzania konkursu

Kto może ubiegać się o dotację?

O dofinansowanie projektów w ramach tego działania mogą ubiegać się mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa, zdefiniowane zgodnie z przepisami unijnymi. Wymagane jest przy tym, aby projekty o wsparcie których będą ubiegać się MŚP były realizowane na obszarze województwa lubelskiego.

W ramach Działania nie będą wspierane:

  • podmioty wyłączone z uwagi na możliwość uzyskania komplementarnego wsparcia w zakresie tworzenia i rozwoju mikroprzedsiębiorstw, w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013;
  • Podmioty wyłączone z uwagi na możliwość uzyskania komplementarnego wsparcia w ramach działań 2.1, 2.4 oraz 2.5 Programu Operacyjnego „Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich w latach 2007-2013”.

Zapoznaj się z serwisem: Mała firma

Na co można otrzymać dotację?

Działanie to zostało podzielone w zależności od tego na co chcemy pozyskać pieniądze z Unii Europejskiej. W przypadku projektów polegających na dostosowaniu przedsiębiorstwa do wymogów w zakresie ochrony środowiska (schemat A) będą mogły otrzymać dofinansowanie inwestycje związane m.in. z wdrażaniem Systemów zarządzania środowiskowego, uzyskaniem lub utrzymaniem pozwolenia zintegrowanego, budową małych i średnich jednostek wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej w skojarzeniu, budową i przebudową istniejących sieci ciepłowniczych. W przypadku drugiego rodzaju projektów, tzn. inwestycji związanych z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii (schemat B), wsparcie unijne będą mogły otrzymać przedsięwzięcia polegające m.in. na budowie, rozbudowie i modernizacji infrastruktury służącej do produkcji energii odnawialnej oraz umożliwiającej przyłączenie jednostek wytwarzania energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych, budowie i modernizacji sieci elektroenergetycznych umożliwiających przyłączenie jednostek wytwarzania energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych. 

Projekty z zakresu schematu B muszą być zgodne z Wojewódzkim Programem Rozwoju Alternatywnych Źródeł Energii dla województwa lubelskiego.

W jakiej wysokości mogę otrzymać dotację?

W przypadku projektów realizowanych w ramach schematu A, udział środków unijnych w wysokości wydatków kwalifikowanych wynosi: dla mikro i małych przedsiębiorstw maksymalnie 65%, dla średnich przedsiębiorstw – 55%. Zarówno dla projektów ze schematu A jak i schematu B przyjęto, iż minimalna wartość projektu wynosi co najmniej 143 tys. złotych. Maksymalna wartość projektu w schemacie A jest uzależniona od rodzaju przedsięwzięcia i wynosi odpowiednio: dla projektów polegających na budowie jednostek wytwarzania energii elektrycznej i ciepła w skojarzeniu – 10 mln złotych, budowie/modernizacji sieci ciepłowniczych – 20 mln złotych, oraz w przypadku pozostałych projektów ze tego schematu – 8 mln złotych. Maksymalne wartości dla projektów realizowanych ze schematu B są uzależnione od typu inwestycji np. dla projektów zakładających budowę, rozbudowę i modernizacje infrastruktury do produkcji i przesyłu energii odnawialnej – 20 mln złotych, dla inwestycji w zakresie wytwarzania energii elektrycznej z biomasy lub biogazu – 10 mln złotych itd. Minimalna wartość wsparcia z UE wynosi 85 tys. złotych, maksymalna 4 mln złotych.

Szczegółowy wykaz typów projektów kwalifikujących się do wsparcia w ramach tego działania wraz z listą wydatków kwalifikowanych oraz minimalnymi/maksymalnymi wartościami projektów znajduje się w dokumentacji programowej (Szczegółowy opis priorytetów) oraz w dokumentacji konkursowej (ogłoszenie o naborze wniosków o dofinansowanie projektów), które są dostępne na stronach internetowych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego oraz Lubelskiej Agencji Wspierania Przedsiębiorczości, pod adresem http://www.lawp.lubelskie.pl


Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...