Dostosowanie przedsiębiorstw w województwie kujawsko-pomorskim do wymogów ochrony środowiska – działanie 5.3 RPO WK-P

Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
rozwiń więcej
Dostosowanie przedsiębiorstw w województwie kujawsko-pomorskim do wymogów ochrony środowiska – działanie 5.3 RPO WK-P
Prawo krajowe i wspólnotowe nakłada na przedsiębiorców szereg obowiązków wynikających z ochrony środowiska naturalnego. Spełnienie tych wymogów wymaga często poniesienia znacznych nakładów finansowych. Ten artykuł przybliży przedsiębiorcom podstawowe zasady aplikowania o środki unijne na dostosowanie firm do wymogów ochrony środowiska.

Unia Europejska wspiera przedsiębiorców w zakresie dostosowania do wymogów ochrony środowiska. W województwie kujawsko-pomorskim dla przedsiębiorców zainteresowanych tą formą wsparcia przygotowano działanie 5.3 w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Kto może ubiegać się o dotację?

O dofinansowanie w ramach tego działania mogą ubiegać się wyłącznie małe i średnie przedsiębiorstwa (w rozumieniu regulacji unijnych) mające siedzibę i prowadzące działalność gospodarczą na terenie województwa kujawsko-pomorskiego i działające minimum 12 miesięcy. Przez siedzibę wnioskodawcy dopuszcza się również istnienie filii lub oddziału przedsiębiorstwa na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. Z możliwości ubiegania się o środki unijne z tego działania wyłączone zostały mikro- oraz duże przedsiębiorstwa.

Szczegółowy wykaz podmiotów uprawnionych do ubiegania się o środki unijne każdorazowo zawiera ogłoszenie o naborze wniosków o dofinansowanie projektów w ramach działania 5.3. Ogłoszenie jest zamieszczane na stronie internetowej instytucji organizującej konkurs, w tym przypadku Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego (http://fundusze.kujawsko-pomorskie.pl).

Przeczytaj także: Jaką drogą pozyskiwać dotacje

Na co można otrzymać dotację?

Dofinansowanie jest przeznaczone na działania, które pozwolą ograniczyć niepożądany wpływ przedsiębiorstw na środowisko, ograniczyć energochłonność i materiałochłonność procesów produkcyjnych a także ilości wytwarzanych odpadów. Wśród przykładowych typów projektów, które mogą być realizowane w ramach tego działania są m.in. inwestycje polegające na zastosowaniu nowych rozwiązań technologicznych w produkcji lub świadczeniu usług, które przyczyniają się do zmniejszenia negatywnego wpływu na środowisko naturalnego. Ponadto przewiduje się możliwość wsparcia budowy, przebudowy i rozbudowy instalacji i urządzeń, które sprzyjają oszczędności surowców i energii oraz ograniczeniu emisji szkodliwych substancji. Pomoc może być przeznaczona również na inwestycje związane z zastosowaniem efektywnych systemów zarządzania środowiskiem. 

W ramach realizowanej inwestycji dofinansowaniu mogą podlegać wydatki związane z przygotowaniem inwestycji na zakup usług świadczonych przez zewnętrznych doradców. Należy tu rozumieć przede wszystkim koszty ponoszone na przygotowanie niezbędnej dokumentacji projektowej, technicznej, środowiskowej, przetargowej. Do wydatków kwalifikowanych należą również koszty ponoszone już na etapie realizacji projektu. Wśród nich należy zaliczyć m.in. wydatki związane z dzierżawą pomieszczeń/budynków/gruntów na potrzeby realizacji projektu, wydatki związane z instalacją środków trwałych, zakupem wartości materialnych i prawnych, informacją i promocją czy wynagradzaniem pracowników.

Tylko wydatki nierozerwalnie związane z realizacją projektu mogą otrzymać dofinansowanie. Szczegółowy wykaz wydatków kwalifikowanych zawiera Załącznik VI do Szczegółowego Opisu Priorytetów dla Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Dokument dostępny jest na stronie internetowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Polecamy: ABC funduszy unijnych

W jakiej wysokości mogę otrzymać dotację?

Dofinansowanie jest przyznawane przedsiębiorcom w zależności od wielkości przedsiębiorstwa i wielkości obrotów. W przypadku małych przedsiębiorstw dofinansowanie wynosi do 60% wydatków kwalifikowanych na poziomie projektu, w przypadku średnich przedsiębiorstw do 50% wydatków kwalifikowanych na poziomie projektu.

Wsparcie będzie udzielane wyłącznie na projekty, które nie dotyczą podstawowego procesu produkcyjnego (świadczenia usług) danego przedsiębiorstwa związanego z ochroną środowiska oraz przetwarzaniem, sortowaniem i utylizacja odpadów.

Przed aplikowaniem o środki w ramach tego działania potencjalny wnioskodawca powinien zapoznać się z aktualnie obowiązującymi dokumentami programowymi, wytycznymi oraz dokumentacją konkursową.

Moja firma
Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

pokaż więcej
Proszę czekać...