Wsparcie dla firm z wschodniej Polski

Mira Michalska
Doradca
rozwiń więcej
SmartConsulting S.K.A.
SmartConsulting S.K.A. jest częścią SmartGoup Division, grupy firm powiązanych personalnie i kapitałowo.
rozwiń więcej
Wsparcie dla firm z wschodniej Polski
Jesteś przedsiębiorcą prowadzącym działalność gospodarczą we wschodnich województwach Polski - skorzystaj z Programu Rozwoju Polski Wschodniej.

Program Operacyjny Rozwój Polski Wschodniej jest jednym z instrumentów polityki regionalnej do których należą regionalne i krajowe programy operacyjne. Powstał on po to, aby przyspieszyć tempo rozwoju społeczno - gospodarczego wschodnich regionów Polski.

W skład obszarów które objęte są programem wchodzą następujące województwa: lubelskie, podkarpackie, podlaskie, świętokrzyskie i warmińsko mazurskie.

Ze względu na to, że województwa te są najsłabiej rozwiniętymi pod względem gospodarczym regionami Polski, przedsiębiorcy działający na ich terenach mogą skorzystać nie tylko z poszczególnych regionalnych programów operacyjnych, ale również ze wspólnego dla nich Programu Rozwoju Polski Wschodniej.

Porównaj: Długa droga do funduszy unijnych

Beneficjenci programu

Ze wsparcia w ramach PO RPW mogą korzystać nie tylko przedsiębiorcy. Wśród beneficjentów wyróżnić można również szkoły wyższe, jednostki samorządu terytorialnego, ich związki i stowarzyszenia, państwowe jednostki budżetowe, instytuty badawczo - rozwojowe, organizacje pozarządowe oraz agencje rozwoju. Jak widać środki kierowane są do podmiotów, których inwestycje mogą przynieść jak największe korzyści dla regionów objętych programem przedmiotowym.

Cele PO RPW

Zasadniczym celem programu przedmiotowego jest przyspieszenie wzrostu gospodarczego wchodzących w jego ramy województw, tak aby postrzegane były jako „nowoczesne regiony oparte na bogatej tradycji”. Cel ten zostanie osiągnięty poprzez realizację celów szczegółowych takich jak: stymulowanie rozwoju konkurencyjności opartej na wiedzy, zwiększenie dostępu do Internetu, rozwój wybranych funkcji metropolitalnych miast, zwiększenie roli turystyki w celu przyciągnięcia turystów w te rejony Polski. 

Priorytety

Program podzielony został na cztery priorytety: Nowoczesna Gospodarka, Wojewódzkie Ośrodki Wzrostu, Infrastruktura Transportowa i Pomoc Techniczna. W ramach tych priorytetów uruchamiane są konkursy służące rozwojowi określonych dziedzin.

I tak w ramach osi Nowoczesna Gospodarka dofinansowane mogą być działania związane z infrastrukturą uczelni wyższych, rozwojem społeczeństwa informacyjnego, społeczeństwa opartego na wiedzy, zwiększeniem nakładów na działalności badawczo – rozwojową, doprowadzającą do wzrostu konkurencyjności przedsiębiorstw. Dofinansowaniu będą podlegać działania w zakresie rozwoju przedsiębiorczości, rozbudowy infrastruktury informacyjno - promocyjnej, współpracy województw i wspólnej promocji regionów Polski Wschodniej.

Kolejne dwa priorytety: Wojewódzkie Ośrodki Wzrostu i Infrastruktura Transportowa służyć mają podjęciu działań, które przyczynią się do poprawy mobilności mieszkańców, doprowadzą do budowy i modernizacji infrastruktury umożliwiającej organizacje kongresów, konferencji, wystaw oraz targów. Dodatkowo wsparciem objęte będą działania przyczyniające się do budowy i modernizacji dróg wojewódzkich Polski Wschodniej. W konsekwencji doprowadzi to do większego udostępnienia centrów rozwoju mieszkańcom obszarów wiejskich.

Nakłady na realizację

Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego przeznaczył ponad 2,2 mld euro na Program Operacyjny Rozwój Polski Wschodniej. Największa część, prawie 663 miliony euro przeznaczone są na modernizacje i budowę dróg. Następne są projekty związane z infrastrukturą edukacyjną, trafi do nich ponad 337 milionów euro. Na inwestycje infrastrukturalne w zakresie rozwoju miejskiego transportu zbiorowego oraz infrastruktury targowej i kongresowej przeznaczono łącznie 452,6 milionów euro. Rozwój usług turystycznych i budowa ścieżek rowerowych to zadania na które przeznaczono około 47,5 milionów euro, na innowacyjną działalność przedsiębiorców kolejne 407 milionów euro. 

Rola PARP

Instytucją zarządzającą Programem Rozwoju Polski Wschodniej jest Ministerstwo Rozwoju Regionalnego. Niektóre ze swoich zadań Ministerstwo przekazuje Instytucji Pośredniczącej, którą w tym przypadku jest Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości.

PARP odpowiedzialny jest w tym przypadku za wdrażanie następujących osi Priorytetowych:

I Nowoczesna Gospodarka

II Wojewódzkie ośrodki wzrostu,

III Infrastruktura transportowa.

Na stronie internetowej PARP można uzyskać wszelkie informacje na temat wszystkich działań realizowanych w ramach Programu, w tym informacje o terminach najbliższych naborów.

Przeczytaj również: Zarządzanie unijnymi dotacjami w Polsce

Podsumowując można stwierdzić, iż Program Rozwoju Polski Wschodniej ukierunkowany jest na wzmacnianie działań innych programów poprzez dodatkowe stymulowanie innowacji i rozwój ducha przedsiębiorczości. Doprowadza do wzmocnienia funkcji metropolitalnych miast wojewódzkich Polski Wschodniej, do zwiększenia aktywności mieszkańców, a także wzrostu atrakcyjności tych obszarów dla turystów i inwestorów.

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...