Konkurs na zakładanie firmowych żłobków i przedszkoli

Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
rozwiń więcej
Konkurs na zakładanie firmowych żłobków i przedszkoli
Godzenie życia prywatnego ze służbowym może teraz być łatwiejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Ruszył właśnie długo oczekiwany nabór wniosków o dofinansowanie projektów polegających na tworzeniu przedszkoli, punktów przedszkolnych lub złobków dla dzieci pracowników. Firmy zainteresowane udziałem w konkursie będą mogły składać wnioski o dofinansowanie takich projektów w terminie do 30 września br.

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej ogłosiło nabór wniosków o dofinansowanie projektów w ramach poddziałania 1.3.2 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Celem poddziałania 1.3.2 POKL jest tworzenie warunków ułatwiających osobom powrót do czynnego życia zawodowego po przerwie związanej z urodzeniem i wychowaniem dzieci, a także zachęcenie pracodawców do wprowadzenia w zakładzie pracy rozwiązań pozwalających pracownikom na bardziej elastyczne i efektywne łączenie obowiązków zawodowych i rodzinnych. Na ten cel podczas tegorocznego naboru wniosków Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej wygospodarowało kwotę 15 mln zł ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego oraz budżetu państwa.

Kto może ubiegać się o dofinansowanie w ramach konkursu?

Wnioski o dofinansowanie projektów będą mogły składać wszystkie podmioty z wyjątkiem osób fizycznych.

Regulamin konkursu wyłącza z możliwości wnioskowania o dofinansowanie podmioty, które posiadają zaległości z tytułu należności publicznoprawnych.

Polecamy: Pożyczki na inwestycje o charakterze innowacyjnym

Jakie projekty mogą otrzymać dofinansowanie w ramach konkursu?

Projekty składane przez wnioskodawców powinny służyć realizacji następujących celów:

1. Wdrażać i upowszechniać rozwiązania służące godzeniu życia zawodowego i rodzinnego.

W ramach tego celu mogą być realizowane projekty polegające na:
- tworzeniu ośrodków opieki nad dziećmi w miejscu pracy,
- świadczeniu opieki przez dziennego opiekuna,
- pilotażowej realizacji kompleksowych programów powrotu do pracy po przerwie związanej z urodzeniem i wychowaniem dzieci, sprzyjających godzeniu życia zawodowego i rodzinnego

W ramach powyższego typu możliwe będzie dofinansowanie wdrożenia w zakładzie pracy kompleksowego programu dla pracowników sprzyjającego godzeniu życia zawodowego i rodzinnego. Wdrożenie programu powinno być poprzedzone przeprowadzeniem kompleksowych badań, analiz, diagnozy potrzeb pracowników, zaś jego rezultaty powinny zostać rozpowszechnione w celu umożliwienia implementacji udanych rozwiązań w innych zakładach pracy.

2. Upowszechniać i promować alternatywne i elastyczne formy zatrudnienia i metody organizacji pracy oraz uelastyczniać czas pracy pracownika (m.in. telepraca, praca w niepełnym wymiarze czasu pracy, praca rotacyjna, podział pracy w ramach jednego stanowiska [job sharing]).

Jakie wymagania w przypadku tworzenia przedszkoli lub żłobków?

Wnioskodawcy, których projekty mają na celu utworzenie przedszkola, innych form wychowania przedszkolnego, żłobka, klubu dziecięcego lub świadczenia opieki przez opiekuna dziennego są zobowiązani do przestrzegania przepisów prawnych w tym zakresie. Ponadto wszyscy wnioskodawcy, których projekty dotyczą utworzenia stacjonarnej opieki nad dziećmi powinni w pkt 3.3 zadania wniosku o dofinansowanie opisać:

  • sposób organizacji opieki nad dziećmi, tj. liczba dzieci, która będzie uczęszczała do ośrodka, liczebności grupy, przedział wiekowy dzieci, liczba dni otwarcia w tygodniu, godziny otwarcia, dzienny wymiar godzin zajęć, tygodniowy wymiar godzin zajęć, (ewentualnie) sposób organizacji posiłków, transportu, itp.;
  • warunki lokalowe, tj. przeznaczenie budynku, w którym będzie odbywać się opieka, kondygnacja, na której znajduje się pomieszczenie przeznaczone na ośrodek opieki, metraż po-mieszczenia, liczba metrów sali przypadająca na jedno dziecko, dostęp do łazienki, rodzaj oświetlenia, (ewentualnie) dostęp do kuchni/aneksu kuchennego, itp.;
  • kadrę zaangażowaną do opieki nad dziećmi, tj. liczbę wychowawców, kwalifikacje wychowawców, liczba dzieci przypadająca na jednego opiekuna, liczba pielęgniarek/położnych, kwalifikacje pielęgniarek/położnych itp.;
  • informacje o działaniach, które Wnioskodawca zamierza podjąć w celu zapewnienia bezpieczeństwa i higieny;
  • zakres niezbędnych prac przystosowawczych.

O dotację w ramach konkursu będą mogli ubiegać się przedsiębiorcy posiadający własne pomieszczenie lub wynajmujący lokal z przeznaczeniem na prowadzenie żłobka. Innymi słowy w ramach tego konkursu nie ma możliwości otrzymania dotacji na wybudowanie żłobka.

Jak wnioskować o przyznanie dofinansowania?

Wnioskodawca zainteresowany wzięciem udziału w naborze wniosków powinien wypełnić wniosek za pomocą specjalnej aplikacji „Generator wniosków”, która dostępna jest pod adresem strony internetowej: https://www.generatorwnioskow.efs.gov.pl . Wniosek powinien zostać wypełniony zgodnie z „Instrukcją wypełniania wniosku o dofinansowanie w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki”, która stanowi załącznik nr 2 do dokumentacji konkursowej (dostępna pod adresem strony internetowej: http://www.kapitalludzki.gov.pl ).

Wypełniając wniosek należy zadbać o to, by zawierał on informacje odnoszące się wprost do kryteriów oceny zawartych w Kartach. To właśnie na te informacje oceniający będą zwracać szczególną uwagę.

Wniosek należy złożyć w tożsamej wersji papierowej i elektronicznej w terminie do 30 września br. w siedzibie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w Warszawie.

Polecamy: Jakie dotacje dla przedsiębiorców na obszarach wiejskich?

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...