Dotacje inwestycyjne dla przedsiębiorców działających wspólnie

Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
rozwiń więcej
Jak wnioskować o przyznanie dotacji?
Przedsiębiorcy działający wspólnie mogą ubiegać się o dotacje unijne w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Nabór wniosków o udzielenie wsparcia prowadzony jest przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Przyznaną dotację można przeznaczyć na wsparcie działalności kooperacyjnej pomiędzy przedsiębiorcami oraz działalność innowacyjną, której efektem będzie wytworzenie innowacyjnego produktu lub usługi.

Przedsiębiorcy działający wspólnie w tzw. klastrach mają szansę na otrzymanie dotacji inwestycyjnej w ramach działania 5.1 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Ubieganie się o dotację w ramach tego konkursu może być ostatnią szansą na zdobycie unijnego dofinansowania, gdyż pieniądze dla przedsiębiorców w ramach środków przyznanych Polsce na lata 2007-2013 już się kończą. Podmioty zainteresowane otrzymaniem unijnej dotacji na ten cel powinny złożyć wymaganą dokumentację aplikacyjną w trybie i terminie przewidzianym w konkursie. 

Nabór projektów prowadzony jest w terminie od 21 marca do 27 maja bieżącego roku. Trzeba pamiętać, że organizator konkursu zastrzega sobie możliwość zamknięcia naboru wcześniej, tj. przed dniem 27 maja br. w sytuacji wyczerpania puli zarezerwowanych środków. W takim przypadku na 3 dni przed zamknięciem naboru odpowiedni komunikat zostanie zamieszczony na stronie internetowej PARP.

W ramach konkursu przewiduje się udzielenie dofinansowania na wspieranie działalności powiązań kooperacyjnych poprzez zapewnienie wspólnego zaplecza, zakup usług doradczych oraz szkoleniowych w ramach tzw. wczesnej fazy rozwoju powiązania kooperacyjnego. W ramach konkursu można także otrzymać dotację na wsparcie działalności innowacyjnej prowadzonej w ramach powiązania kooperacyjnego, której efektem będzie wytworzenie oraz wprowadzenie wspólnego innowacyjnego produktu i/lub usługi. 

Polecamy: Dotacje unijne 2012 - poradnik przedsiębiorcy

Kto może ubiegać się o dotację?

O przyznanie dofinansowania unijnego w ramach konkursu mogą wnioskować tzw. koordynatorzy powiązania kooperacyjnego. Funkcję takie koordynatora mogą pełnić m.in. spółki akcyjne, spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, organizacje przedsiębiorstw działające na podstawie szczególnych przepisów. 

Koordynator powiązania kooperacyjnego przed wystąpieniem o przyznanie wsparcia unijnego powinien spełniać szereg wymogów formalnych, w tym m.in. posiadać siedzibę na terytorium RP oraz udokumentowany potencjał do realizacji projektu.

Przeczytaj także: Dotacje również dla firm budowlanych!

Na co można otrzymać dotację?

W ramach konkursu wsparcie unijne będzie przeznaczone na realizację przedsięwzięć w ramach tzw. wczesnej fazy rozwoju powiązań kooperacyjnych oraz fazy rozwoju powiązań kooperacyjnych.

I FAZA –wczesna faza rozwoju powiązań kooperacyjnych

W ramach wczesnej fazy rozwoju powiązań kooperacyjnych będą wspierane inwestycje, których celem jest stworzenie warunków techniczno-organizacyjnych funkcjonowania takiego powiązania, opracowanie wspólnej strategii rozwoju powiązania kooperacyjnego i wdrażanie tej strategii.

Wsparcie udzielane w ramach tej fazy może zostać przeznaczone na pokrycie wydatków związanych z:

  • zakupem środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych,
  • organizacją szkoleń ogólnych i specjalistycznych, związanych z przedmiotem działalności powiązania kooperacyjnego oraz z zakresu zarządzania powiązaniem kooperacyjnym,
  • zakupem usług doradczych,
  • kosztami osobowymi i administracyjnymi.

II FAZA – faza rozwoju powiązań kooperacyjnych

W tej fazie wspierane są projekty, których celem jest rozwój powiązania kooperacyjnego skutkujący wytworzeniem innowacyjnego produktu lub/i usługi. 

Wsparcie udzielane w ramach tej fazy może zostać przeznaczone na pokrycie wydatków związanych z:

  • dokonaniem inwestycji,
  • badaniami przemysłowymi lub pracami rozwojowymi,
  • kosztami osobowymi i administracyjnymi,
  • zakupem usług doradczych,
  • szkoleniami specjalistycznymi związanymi z przedmiotem działalności powiązania kooperacyjnego oraz z zakresu zarządzania powiązaniem kooperacyjnym,
  • współpracą międzynarodową powiązania kooperacyjnego.

Zasady dofinansowania projektów

Kwota środków przeznaczonych na dofinansowanie projektów w ramach tego konkursu wynosi aż 80 mln PLN. W przypadku I fazy wartość całkowita projektu nie może przekroczyć 2 mln PLN. W przypadku projektów z II fazy wartość dofinansowania jest uzależniona od typu inwestycji i nie może przekroczyć:

  • 20 milionów złotych w części dotyczącej wydatków inwestycyjnych,
  • 5 milionów złotych w części dotyczącej wydatków na badania przemysłowe lub prace rozwojowe,
  • 400 tysięcy złotych w części dotyczącej wydatków na doradztwo,
  • 1 milion złotych w części dotyczącej wydatków na szkolenia,
  • 600 tysięcy złotych w części dotyczącej współpracy międzynarodowej powiązania.

Polecamy: serwis ABC funduszy unijnych

Jak wnioskować o przyznanie dotacji?

W pierwszej kolejności wniosek o udzielenie wsparcia należy wypełnić i zarejestrować za pośrednictwem aplikacji Generator Wniosków, która dostępna jest na stronie organizatora konkursu pod adresem: http://www.parp.gov.pl. Następnie po zarejestrowaniu wniosku należy w terminie 7 dni dostarczyć jego kopię papierową i elektroniczną wraz z wymaganymi załącznikami opatrzonymi stosownymi podpisami do siedziby PARP.

Przed przygotowaniem dokumentacji aplikacyjnej wnioskodawcy są zobowiązani szczegółowo zapoznać się z aktualną dokumentacją konkursową oraz instrukcją wypełniania wniosku. Dokumenty te są dostępne na stronie internetowej organizatora konkursu, w zakładce: „Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka”, Działanie 5.1.

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...