Unijne dotacje dla emigrantów powracających na stołeczny rynek pracy - część II

Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
rozwiń więcej
Unijne dotacje dla emigrantów
Jeśli wróciłeś z zagranicy i trudno Ci się odnaleźć na stołecznym rynku pracy możesz zostać uczestnikiem projektu, w ramach, którego można otrzymać wsparcie szkoleniowo-doradcze w zakresie rozwoju przedsiębiorczości oraz jednorazową dotację na założenie własnej firmy w wysokości 40 tys. złotych.

W projekcie realizowanym wspólnie przez Miasto St. Warszawa oraz Wyższą Szkołą Finansów i Zarządzania przewiduje się udzielenie wsparcia ponad 20 osobom pozostającym bez pracy na stołecznym rynku pracy. Warunkiem ubiegania się o udział w rekrutacji jest złożenie formularza rekrutacyjnego, który jest dostępny na stronie organizatora oraz wymaganych w regulaminie dokumentów dodatkowych.

Jak wziąć udział w projekcie?

Pobrany ze strony internetowej formularz rekrutacyjny (www.zostanszefem.vizja.pl) należy wypełnić komputerowo, podpisać i złożyć w wersji papierowej w Biurze projektu. Formularz należy złożyć w terminie rekrutacji. Formularze złożone po tym terminie nie będą podlegały ocenie. Kandydat na uczestnika projektu może złożyć tylko jeden formularz rekrutacyjny. Złożone formularze rekrutacyjne nie podlegają jakimkolwiek zmianom. W sytuacji złożenia przez kandydata drugiego formularza nie będzie on podlegał ocenie.

Formularz rekrutacyjny składa się z 3 części, w ramach których wymaga się przedstawienia podstawowych informacji o kandydacie na uczestnika projektu, wstępnej koncepcji planowanego biznesu oraz listu motywacyjnego.

Polecamy: Czy mogę odmówić podpisania informacji pokontrolnej w projektach innowacyjnych?

Wraz z formularzem rekrutacyjnym należy załączyć kserokopie, co najmniej dwóch posiadanych dokumentów potwierdzających wykonywanie legalnej pracy za granicą typu:

  • umowę o pracę z tytułu zatrudnienia poza granicami RP,
  • dochód za pierwszy pełny przepracowany miesiąc, 
  • roczne zeznanie podatkowe z zagranicy za ostatni okres rozliczeniowy,
  • certyfikat rezydencji podatkowej wydany przez zagraniczną administrację podatkową,
  • zaświadczenie od pracodawcy o rozwiązaniu umowy o pracę,
  • wypowiedzenie umowy o pracę przez pracodawcę, 
  • umowę najmu mieszkania lub inne rachunki potwierdzające pobyt danej osoby w określonym kraju.

Podczas składania formularza rekrutacyjnego w Biurze projektu możemy zostać poproszeni o przedstawienie do wglądu oryginałów tych dokumentów.

Przedstawienie co najmniej dwóch z wyżej wymienionych dokumentów jest warunkiem koniecznym uczestnictwa w projekcie. Złożony formularz rekrutacyjny podlega ocenie przez Komisję Rekrutacyjną. Ocenie w szczególności będzie podlegała koncepcja biznesu opisana w II części formularza rekrutacyjnego. Podczas oceny z wybranymi kandydatami planuje się przeprowadzenie rozmowy rekrutacyjnej.

Polecamy: ABC funduszy unijnych

W I etapie projektu tj. części szkoleniowo-doradczej udział biorą wszyscy kandydaci zakwalifikowani do udziału w projekcie, czyli zarówno uczestnicy z listy podstawowej jak i rezerwowej. Warunkiem zakwalifikowania do II etapu projektu jest ukończenie fazy szkoleniowo-doradczej. Etap ten kończy test wiedzy o przedsiębiorczości. Należy przy tym dodać, że udział w zajęciach jest obowiązkowy.

Projekt realizowany jest w terminie od września 2009 do kwietnia 2012 roku.

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...