Jakie są dotacje na wsparcie działalności eksportowej przedsiębiorstw – część II

Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
rozwiń więcej
Dotacje na wsparcie działalności eksportowej przedsiębiorstw
W momencie podjęcia decyzji o rozpoczęciu działalności eksportowej warto rozważyć możliwość skorzystania z rozmaitych form wspierania tego typu działań. W zależności od wybranego instrumentu możemy zaprezentować swoją ofertę produktową lub usługową na targach zagranicznych lub na przykład dopłatę do oprocentowania kredytów eksportowych.

Regionalne Programy Operacyjne

Regionalne Programy Operacyjne są zarządzane i wdrażane przez urzędy marszałkowskie na poziomie każdego z 16 województw. W zależności od województwa przewidziano możliwość wsparcia działań proeksportowych wśród przedsiębiorców. Podobnie jak w przypadku Programu Innowacyjna Gospodarka pomoc ta jest wypłacana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Szczegółowych informacji na temat możliwości udzielenia wsparcia na projekty eksportowe należy szukać w dokumentacji poszczególnych regionalnych programów operacyjnych. Informacje takie udzielane są również w punktach informacyjnych usytuowanych przy urzędach marszałkowskich.

Porównaj: Jakie są dotacje na wsparcie działalności eksportowej przedsiębiorstw – część I

Wsparcie udzielane w ramach regionalnych programów operacyjnych zazwyczaj obejmuje promocję regionu poprzez udział przedsiębiorców w targach lub wystawach o międzynarodowym charakterze oraz udział w misjach gospodarczych. W zależności od województwa wysokość udzielanej dotacji może być różna. W przypadku regionów gdzie nie przewidziano możliwości wsparcia działań proeksportowych przedsiębiorcy powinni skorzystać z dotacji udzielanych w ramach Programu Innowacyjna Gospodarka.

W przypadku Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego przewidziano uwzględniono możliwość dofinansowania działalności eksportowej dla przedsiębiorstw z regionu w ramach działania 1.7 „Promocja gospodarcza”. W tym przypadku przedsiębiorcy mogą otrzymać dofinansowanie unijne na projekty polegające na uczestnictwie w targach, imprezach targowo - wystawienniczych w charakterze wystawcy oraz na udział w branżowych misjach gospodarczych mających na celu wyszukiwanie i dobór partnerów na rynkach docelowych. Maksymalny udział środków UE w wydatkach kwalifikowanych w projektach wynosi 85%, przy czym dofinansowanie usług doradczych to 50%, natomiast dofinansowanie jako pomoc de minimis to 60%.

Programy Ministerstwa Gospodarki

Ministerstwo Gospodarki oferuje możliwość skorzystania z rozmaitych form wspierania działalności eksportowej na rynkach zagranicznych. Ogólnie instrumenty te można podzielić na te o charakterze finansowym i pozafinansowym. W przypadku instrumentów finansowych wsparcie może mieć formę np. kredytów rządowych czy poręczeń i gwarancji na przedsięwzięcia proeksportowe. Jeśli chodzi o instrumenty pozafinansowe należy mieć tu na uwadze np. dotacje na działalność eksportową promującą polski eksport lub dotacje na dofinansowanie kosztów uzyskania certyfikatu wyrobu. Wysokość udzielanej pomocy jest uzależniona od rodzaju programu eksportowego.

Jeden z programów eksportowych przewiduje możliwość pokrycia części kosztów związanych z uzyskaniem certyfikatów zgodności wyrobu, świadectw lub atestów wymaganych w obrocie towarami na rynkach zagranicznych, a także kosztów przedłużenia ich ważności. Program skierowany jest do mikro-, małych i średnich przedsiębiorców. W ramach programu można otrzymać dotację na m.in. usługi doradcze, przygotowanie i tłumaczenie dokumentacji technicznej, przeprowadzenie audytu. Wielkość pomocy nie może przekroczyć 50% kosztów netto kwalifikujących się do objęcia pomocą. Limit pomocy, jaka może być udzielona przedsiębiorcy w ramach jednego roku wynosi 50 tys. zł.

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...