Jak odwoływać się od decyzji o nieprzyznaniu dotacji z UE?

Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
rozwiń więcej
Jak odwoływać się od decyzji o nieprzyznaniu dotacji z UE?
Przedsiębiorcy ubiegający się o pomoc finansową z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka mają możliwość odwołania się od wyników oceny projektów. Narzędziem, które temu służy jest protest.

Przedsiębiorcy zainteresowani otrzymaniem pomocy finansowej ze środków Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka w pierwszej kolejności składają dokumenty aplikacyjne w terminie i zgodnie z zasadami ogłoszonego naboru wniosków o dofinansowanie. Harmonogram naboru wniosków o dofinansowanie je dostępny na stronach internetowych instytucji zaangażowanych we wdrażanie POIG w Polsce, np. na stronie internetowej Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości pod adresem: http://www.parp.gov.pl

Najpierw ocena dokumentów

Po złożeniu dokumentacji aplikacyjnej np. do właściwej Regionalnej Instytucji Finansującej (określone w ogłoszeniu o naborze projektów) podlega ona procedurze oceny. Ocena ta jest dokonywana w oparciu o szereg kryteriów formalnych i merytorycznych (katalog kryteriów zawiera zazwyczaj dokumentacja konkursowa dla danego naboru wniosków). W zależności od kryteriów możemy je podzielić na obligatoryjne, czyli takie których spełnienie jest obowiązkowe i fakultatywne, czyli kryteria które nie są obowiązkowe, ale ich spełnienie może zapewnić naszemu projektowi większą liczbę punktów i w konsekwencji zadecydować o przyznaniu unijnej dotacji.

W trakcie obecnie trwającego naboru wniosków o dofinansowanie dla działania 8.1. POIG, gdzie wsparcie mają szanse otrzymać projekty z zakresu gospodarki elektronicznej, wnioski oceniane są pod kątem kryteriów fakultatywnych (np. kompletność dokumentacji), merytorycznych obligatoryjnych (np. zgodność z celami działania 8.1 i POIG) oraz merytorycznych fakultatywnych (np. świadczenie e-usługi zarówno dla odbiorców krajowych jak i zagranicznych).

Kiedy protest?

Protest jest środkiem odwoławczym od wyników oceny projektów i może być wnoszony po doręczeniu pisemnej informacji o negatywnym wyniku oceny wniosku o dofinansowanie projektu. Przez negatywną ocenę projektu należy rozumieć ocenę której wyniki nie pozwalają na skierowanie projektu do dalszego etapu oceny lub zakwalifikowanie go do dofinansowania.

Protest może dotyczyć każdego etapu oceny projektu, zarówno formalnej, jak i merytorycznej.

Przeczytaj również: Unijne stypendia dla lubuskich doktorantów - jak je zdobyć

Gdzie składać protest?

Protest wnoszony jest do Instytucji Pośredniczącej za pośrednictwem instytucji, która przekazała wnioskodawcy pismo informujące o negatywnym wyniku oceny wniosku o dofinansowanie projektu. W przypadku gdy pismo zostało przekazane przez Instytucję Pośredniczącą, protest wnoszony jest bezpośrednio do tej instytucji.

Dla wspomnianego powyżej działania 8.1. POIG protest wnoszony jest do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (Instytucja Pośrednicząca) za pośrednictwem Regionalnej Instytucji Finansującej, która przekazała wnioskodawcy pismo informujące o negatywnym wyniku oceny wniosku o dofinansowanie projektu.

Protest rozpatrywany jest w ciągu 70 dni roboczych od dnia wpływu protestu do instytucji informującej o wyniku oceny wniosku o dofinansowanie projektu.

Polecamy serwis: Zakładam firmę

Co po proteście?

Po zakończeniu procedury odwoławczej w ramach POIG i po otrzymaniu informacji o negatywnym wyniku procedury odwoławczej wnioskodawcy przysługuje skarga do wojewódzkiego sądu administracyjnego, a następnie do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Szczegółowe warunki, terminy i sposób wnoszenia protestu określone zostały w „Szczegółowym opisie priorytetów Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013” w Załączniku 4.4 Procedura odwoławcza w ramach POIG, dostępnym pod adresem http://www.poig.gov.pl

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...