Co z internetem na wsi? Rusza nabór wniosków na działanie 8.3

Co z internetem na wsi?
W ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007 -2013 został ogłoszony nabór wniosków na Działanie 8.3 – Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu – eInclusion. Konkurs ma na celu zapewnienie dostępu do Internetu dla osób zagrożonych wykluczeniem cyfrowym z powodu trudnej sytuacji materialnej lub niepełnosprawności. Wnioski będzie można składać już 2 sierpnia bieżącego roku. Nabór będzie trwał do 29 października do godziny 16:15.

Jaka kwota dofinansowania

Wykluczenie cyfrowe dotyka głównie obszarów pozamiejskich, wynika to z rynkowego podejścia operatorów, oferujących usługi internetowe. Chętniej skupiają się oni na obszarach miejskich, gdzie zwrot inwestycji jest bardzo szybki, nawet w przypadku niskich opłat pobieranych od klientów. Internet na obszarach pozamiejskich oferują głównie operatorzy internetu mobilnego. Operatorzy niechętnie ponoszą duże nakłady inwestycyjne na budowę sieci internetowych na terenach nisko zurbanizowanych, a nawet jeśli to zmuszeni są podnieść cenę dostępu do internetu, by inwestycja była opłacalna.

Gospodarstwa domowe o trudnej sytuacji materialnej i osoby niepełnosprawne nie zawsze mogą sobie pozwolić na zakup komputera, a tym bardziej dostępu do internetu. Zgłoszenia dotyczące braku dostępu do internetu przyjmowane przez Urząd Komunikacji Elektronicznej wykazują, iż średnio 31,94 na 10 000 gospodarstw domowych go nie posiada. Przy czym w najgorszej sytuacji znajdują się województwo Świętokrzyskie i Podlaskie.

Kwota środków przeznaczonych na dofinansowanie projektów złożonych w ramach konkursu wynosi: 178 229 658,73 PLN. W ramach działania 8.3. Wnioskodawca może ubiegać się o wsparcie maksymalnie w wysokości 85% wydatków kwalifikowanych. Pozostała część (w wysokości co najmniej 15%) musi zostać pokryta ze środków własnych Wnioskodawcy.

Zobacz także: Jakie koszty kwalifikowane w projektach e-usług

Co się kwalifikuje?

Projekty kwalifikujące się do dofinansowania składają się z następujących komponentów:

  • całkowite lub częściowe pokrycie kosztów dostępu do Internetu w gospodarstwach domowych na obszarze objętym projektem (max. przez okres 3 lat),
  • pokrycie kosztów dostarczenia, instalacji oraz serwisowania sprzętu komputerowego i/lub niezbędnego oprogramowania w gospodarstwach domowych wskazanych przez projektodawcę,
  • zakup usługi przeprowadzenia szkoleń dla użytkowników końcowych projektu z zakresu obsługi komputera, korzystania z Internetu oraz nabycia innych umiejętności niezbędnych dla świadczenia pracy lub skutecznej edukacji przez Internet (z wykluczeniem szkoleń zawodowych),

Polecamy serwis: Samochód w firmie

  • dofinansowanie kosztów operacyjnych, kosztów zatrudnienia i szkolenia pracowników JST i/lub organizacji pozarządowej uczestniczącej w konsorcjum z JST, którzy będą odpowiedzialni za realizację działania oraz kosztów działań koordynacyjnych zmniejszających problem wykluczenia cyfrowego, np. wyposażenie w sprzęt komputerowy i utrzymanie dostępu do Internetu w jednostkach podległych beneficjentowi (w tym: biblioteki publiczne, publiczne instytucje kultury, szkoły, publiczne placówki opiekuńczo-wychowawcze położone na obszarze działania beneficjenta i publiczne domy pomocy społecznej),
  • dofinansowanie promocji projektu na obszarze objętym projektem.

Kto może być beneficjentem

Beneficjentami w konkursie mogą być:

  • jednostki samorządu terytorialnego,
  • konsorcja jednostek samorządu terytorialnego,
  • konsorcja jednostek samorządu terytorialnego z organizacjami pozarządowymi

Działanie 8.3 daje szansę mniej zamożnej części społeczeństwa, jak i osobom niepełnosprawnym uzyskania dostępu do internetu. Przeciwdziałać będzie wykluczeniu cyfrowemu i spowoduje upowszechnianie społeczeństwa informacyjnego, które tak ważne staje się w świetle Strategii Lizbońskiej.

Tomasz Szpitalny - dział audytów

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...