Z paszportem po unijną dotację

Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
rozwiń więcej
Z paszportem po unijną dotację
Nareszcie ruszył kolejny nabór wniosków o dofinansowanie w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. W ramach konkursu istnieje możliwość otrzymania grantów na wsparcie działalności eksportowej przedsiębiorstw.

W dniu 31 maja br. został ogłoszony konkurs na nabór projektów w ramach działania 6.1. unijnego Programu Innowacyjna Gospodarka. Jest to II runda aplikacyjna przeprowadzana w 2010 roku. Poprzednia cieszyła się sporym zainteresowaniem wśród potencjalnych beneficjentów działania.

Przypomnijmy, że w ramach I rundy w 2010 roku zatwierdzono do dofinansowania dla etapu I (przygotowanie planu eksportu) – ponad 400 projektów z całej Polski, dla etapu II (wdrożenie planu eksportu) – 95 projektów. Konkurs jest organizowany przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości, które dla działania 6.1 pełni funkcję Instytucji Wdrażającej. Jednakże kompletna dokumentacja aplikacyjna przyjmowana jest nie przez PARP, ale przez Regionalne Instytucje Finansujące, które są właściwe z punktu widzenia siedziby wnioskodawcy.

Porównaj: Dotacje unijne - poradnik przedsiębiorcy

W przypadku, gdy siedziba wnioskodawcy znajduje się w województwie mazowieckim, właściwą instytucją odpowiedzialną za nabór wniosków o dofinansowanie jest Fundacja Małych i Średnich Przedsiębiorstw z siedzibą przy ul. Smoczej 27.

Dokumentacja w ramach tej rundy aplikacyjna przyjmowana jest w terminie do 18 czerwca br., ale PARP może zamknąć nabór wniosków wcześniej, jeżeli łączna kwota dofinansowania w ramach złożonych wniosków osiągnie 120% alokacji wyznaczonej w ramach danej rundy aplikacyjnej.

Przypomnijmy – w ramach tego konkursu szansę na unijną dotację będą mogły otrzymać projekty, których celem jest wejście na nowe rynki i wzmocnienie pozycji konkurencyjnej przedsiębiorstwa na rynkach zagranicznych, projekty przyczyniające się do zwiększenia udziału sprzedaży na rynki zagraniczne w ogólnej sprzedaży przedsiębiorstwa oraz projekty promujące polską markę na rynkach zagranicznych. W ramach konkursu o wsparcie unijne mogą wnioskować mikro-, małe i średnie przedsiębiorcy prowadzący działalność i mający siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, którzy w roku obrotowym poprzedzającym rok, w którym złożą wniosek o udzielenie wsparcia posiadają udział eksportu w całkowitej sprzedaży nie przekraczający 30 %. Aplikowanie o środki w ramach działania 6.1 odbywa się w dwóch etapach tzn. w ramach I etapu przewidziano dofinansowanie realizacji projektów mających na celu przygotowanie Planu rozwoju eksportu poprzez zakup zewnętrznych usług doradczych, natomiast w ramach II etapu przewidziano dofinansowanie realizacji projektów polegających na wdrożeniu. Planu rozwoju eksportu przy wykorzystaniu możliwych do wyboru działań proeksportowych.

Polecamy serwis Samochód

Okres przygotowania Planu rozwoju eksportu w ramach I etapu nie może przekroczyć 6 miesięcy. Natomiast okres wdrożenia Planu rozwoju eksportu w ramach II etapu nie może przekroczyć 24 miesięcy.

Do rozdysponowania podczas tej rundy aplikacyjnej jest kwota 206 mln PLN, przy dla I etapu przewidziano 6 mln PLN, dla II etapu 200 mln PLN. Musimy pamiętać, że kwota wsparcia na przygotowanie Planu rozwoju eksportu w ramach I etapu nie może przekroczyć 10 000 PLN dla jednego przedsiębiorcy. W przypadku etapu II, czyli wdrożenia planu kwota ta nie może przekroczyć 200 tys. PLN dla jednego przedsiębiorcy.

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...