W jaki sposób uprościć system wdrażania funduszy unijnych w Polsce – część II

Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
rozwiń więcej
Jak uprościć system wdrażania funduszy unijnych?
Podczas akcji „Proste fundusze” istnieje możliwość zgłoszenia swoich postulatów w zakresie uproszczenia systemu wdrażania i zarządzania funduszami unijnymi w latach 2007-2013.

W jej ramach została powołana specjalna grupa do spraw przedsiębiorców, której celem jest identyfikacja barier we wdrażaniu działań skierowanych do przedsiębiorców oraz wypracowywanie propozycji uproszczeń w zakresie procedur związanych z pozyskiwaniem, realizacją i rozliczaniem dotacji. Przedmiot prac grupy związany jest ze stanem wdrażania funduszy skierowanych do przedsiębiorców i obecnie dotyczy w szczególności zagadnień związanych z kontraktacją i rozliczaniem dotacji. Tym nie mniej wszystkie sugestie i uwagi poświęcone poszczególnym etapom aplikowania i rozliczania funduszy są mile widziane i oczekiwane pod adresem poczty elektronicznej: prostefundusze@mrr.gov.pl.

Grupa do spraw Przedsiębiorców

W ramach grupy prowadzone są prace w zakresie uproszczenia zasad aplikowania o środki unijne przez przedsiębiorców. Dotychczas w ramach prac grupy odbyło się 10 spotkań, podczas których wielokrotnie omawiane były problemy w wyborze i realizacji projektów współfinansowanych ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka oraz programów regionalnych.

Przedmiotem prac grupy były także zagadnienia związane z nadmierną komplikacją procedur zawartych w wytycznych Ministra Rozwoju Regionalnego oraz instrukcji wykonawczych poszczególnych instytucji zaangażowanych we wdrażanie i zarządzanie środkami unijnymi w perspektywie 2007-2013. W skład grupy wchodzą zarówno przedstawiciele Instytucji Zarządzających programami skierowanymi do przedsiębiorców, ale również przedstawiciele Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, Konwentu Marszałków Województw RP, Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości, instytucji reprezentujących przedsiębiorców oraz firm doradczych.

Polecamy: serwis Leasing

Podczas spotkań grupy poruszano szerokie spektrum zagadnień związanych z wdrażaniem i zarządzaniem funduszami unijnymi dla przedsiębiorców.

Zgłaszane kwestie problemowe dotyczyły m.in. okresu wnioskowania o płatność, opisów faktur, trwałości projektów, w tym związku z tworzeniem nowych miejsc pracy w ramach realizacji projektów, aneksowania umów o dofinansowanie w szczególności w kontekście wprowadzania zmian w harmonogramie rzeczowo-finansowym, przedkładania pełnej dokumentacji środowiskowej itd. Kwestie te zostały szczegółowo przeanalizowane przez zespoły ekspertów i zarekomendowane poszczególnym instytucjom zarządzającym zarówno w ramach regionalnych programów operacyjnych jak i programów centralnych.

Porównaj: Pomoc regionalna w ramach projektów o dofinansowania

Podczas ostatniego posiedzenia zespołu, które odbyło się 20 maja 2010 roku z udziałem przedstawicieli instytucji regionalnych oraz Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych "Lewiatan" został zgłoszony m.in. postulat publikacji harmonogramów ogłaszania konkursów do końca 2013 roku.

W chwili obecnej większość harmonogramów publikowanych na stronach internetowych instytucji odpowiedzialnych za wdrażanie i zarządzanie środkami europejskimi jest zawężona wyłącznie do danego roku kalendarzowego.

W opinii zgromadzonych wprowadzenie takiego postulatu w życie znacznie ułatwi przedsiębiorcom przygotowanie niezbędnej dokumentacji aplikacyjnej składanej na potrzeby danego konkursu.

Moja firma
Ogromne zmiany na rynku pracy w ciągu najbliższych 5 lat
07 maja 2024

Najbliższe 5 lat na rynku pracy ma przynieść ogromne zmiany. Według Adecco zniknie 83 miliony miejsc pracy, a na ich miejsce powstanie jedynie 69 milionów innych. Jakie posady są zagrożone? 

Nowa usługa finansowa dla prowadzących działalność gospodarczą: gotówka na niski procent
07 maja 2024

Teraz gotówka na niski procent lub przy spełnieniu dodatkowych warunków całkowicie nieoprocentowana, staje się nową usługą dla przedsiębiorców korzystających w mikrofaktoringu lub dopiero mających w planach skorzystanie z takiego instrumentu. W uproszczeniu ten nowy produkt przypomina zaliczkę tytułem wpływów z przyszłej faktury i pozwala na zachowanie płynności finansowej w okresie gdy jeszcze produkt nie został sprzedany a więc i faktura nie może być wystawiona.

Wartościowe środowisko pracy - czym jest, jak je stworzyć?
07 maja 2024

Dobra atmosfera w pracy przedkłada się na lojalność pracowników, ich motywację i zaangażowanie. Jak zapewnić pracownikom najlepsze employee journey? 

Jak Nvidia może zyskać na wartości dzięki inwestorom w akcje memy
07 maja 2024

Dzięki fantastycznemu rocznemu zwrotowi, przekraczającemu obecnie 220%, Nvidia stałą się jedną z najczęściej dyskutowanych spółek w ostatnim okresie i dowodem na to, że rynek technologiczny trzyma się dobrze. Czy spółka należy również do kategorii akcji memów, czy raczej jej wycena jest oparta o solidne podstawy?

Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?
07 maja 2024

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

pokaż więcej
Proszę czekać...