Ocena dokumentacji aplikacyjnej na wsparcie dużych przedsięwzięć innowacyjnych - poddziałanie 4.5.1 POIG

Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
rozwiń więcej
Poddziałanie 4.5.1 POIG
Jesteś przedsiębiorcą? Chcesz wdrożyć innowacyjną technologię, a jednocześnie zatrudnić nowych pracowników? Zainteresuj się poddziałaniem 4.5.1 POIG, w ramach którego możesz otrzymać dofinansowanie na swój innowacyjny pomysł.

Musimy pamiętać, że działanie 4.5 dotyczy inwestycji o dużym znaczeniu dla gospodarki, w związku z czym projekt powinien spełniać zasadnicze warunki, aby móc kwalifikować się do wsparcia. Po pierwsze, koszty kwalifikujące się do objęcia pomocą na inwestycje powinny być większe niż 160 mln PLN, po drugie liczba nowych miejsc pracy, która zostanie utworzona w związku z realizacji projektu wyniesie co najmniej 150 oraz po trzecie okres stosowania zakupionej lub wdrożonej przez przedsiębiorcę technologii nie przekracza 3 lat (lub wartość sprzedaży na świecie wyrobów lub usług wytworzonych w oparciu o tę technologię nie przekracza 15% wartości sprzedaży na świecie w branży, do której należą te wyroby lub usługi). 

Polecamy: Dotacje unijne - poradnik przedsiębiorcy

Co z wnioskiem o dofinansowanie?

Zgodnie z obowiązującą dokumentacją konkursową, wnioskodawca – w tym przypadku przedsiębiorca, wypełnia wniosek o dofinansowanie na właściwym formularzu, zgodnie z Instrukcją wypełniania wniosku. Zarówno obowiązujący formularz wniosku jak również instrukcja jego wypełniania znajdują się na stronie internetowej Ministerstwa Gospodarki, które pełni dla tego działania funkcję instytucji wdrażającej. Pełną dokumentację aplikacyjną, tzn. wniosek o dofinansowanie oraz załączniki wskazane we wniosku należy złożyć zarówno w wersji papierowej jak i elektronicznej w terminie naboru.

Od dnia 31 marca 2010 roku prowadzony jest nabór wniosków do tego działania. Wnioski należy składać do Ministerstwa Gospodarki. 

Najpierw ocena formalna, później merytoryczna

Złożony wniosek wraz z załącznikami poddawany jest w pierwszej kolejności ocenie pod kątem spełniania tzw. kryteriów formalnych. Na tym etapie badana jest m.in. kompletność dokumentacji, kwalifikowalność wnioskodawcy, trwałość projektu itp. Ocena ta dokonywana jest przez pracowników Ministerstwa Gospodarki w systemie „zero-jedynkowym”. W przypadku, gdy dokumentacja aplikacyjna zawiera uchybienia formalne, które można poprawić lub uzupełnić na tym etapie, wnioskodawca wzywany jest do jej uzupełnienia/poprawienia. O takiej konieczności przedsiębiorca informowany jest za pośrednictwem faksu (na numer wskazany we wniosku) lub e-maila. 

Zobacz również: Wsparcie z UE na inwestycje w sektorze produkcyjnym? Poddziałanie 4.5.1 POIG

Wnioskodawca jest zobowiązany do uzupełnienia/poprawienia wniosku w terminie nieprzekraczającym 5 dni roboczych, liczonych od następnego dnia po dniu doręczenia pisma. W przypadku nieuzupełnienia braków we wskazanym terminie wniosek jest odrzucany.

Dopuszcza się możliwość jednokrotnej poprawy błędów w odniesieniu do jednego uchybienia i uzupełnienia braków we wniosku o dofinansowanie oraz załącznikach do wniosku. Po dokonaniu poprawy/uzupełnienia przedsiębiorca powinien ponownie złożyć do Ministerstwa Gospodarki poprawiony wniosek wraz z załącznikami, zarówno w wersji papierowej jak i elektronicznej. 

Po spełnieniu przez dokumentację wszystkich kryteriów formalnych, wniosek przekazywany jest do oceny merytorycznej. Na tym etapie bada się np. zadeklarowany przez wnioskodawcę okres stosowania technologii na świecie czy stopień jej rozprzestrzenienia. Ocena ta jest dokonywana przez członków Komisji Konkursowej, w tym powołanych ekspertów. Ocena merytoryczna dokonywana jest pod kątem spełniania przez wniosek kryteriów obowiązkowych (obligatoryjnych) oraz dodatkowych (fakultatywnych). Warunkiem otrzymania rekomendacji dofinansowania projektu jest spełnienie wszystkich kryteriów obligatoryjnych oraz uzyskanie minimum 55 punktów w zakresie kryteriów merytorycznych fakultatywnych. W przypadku wystąpienia wątpliwości czy konieczności udzielenia dodatkowych informacji Komisja Konkursowa może zwrócić się do wnioskodawcy o przekazanie szczegółowych informacji.

Wnioskodawca jest zobowiązany do udzielenia na wniosek Komisji Konkursowej dodatkowych wyjaśnień w terminie nieprzekraczającym 5 dni roboczych, liczonych od następnego dnia po dniu doręczenia wezwania. W przypadku nieotrzymania dodatkowych wyjaśnień ocena dokonywana jest na podstawie dostępnych informacji.

Po zakończeniu oceny lista projektów rekomendowanych do wsparcia jest zatwierdzana przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego. Po zatwierdzeniu listy Ministerstwo Gospodarki pisemnie informuje wnioskodawców o rezultatach oceny i zwraca się z prośbą o uzupełnienie dokumentów w celu podpisania umowy o dofinansowanie.

Polecamy: serwis Leasing

Moja firma
Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera
08 maja 2024

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

Ogromne zmiany na rynku pracy w ciągu najbliższych 5 lat
07 maja 2024

Najbliższe 5 lat na rynku pracy ma przynieść ogromne zmiany. Według Adecco zniknie 83 miliony miejsc pracy, a na ich miejsce powstanie jedynie 69 milionów innych. Jakie posady są zagrożone? 

Nowa usługa finansowa dla prowadzących działalność gospodarczą: gotówka na niski procent
07 maja 2024

Teraz gotówka na niski procent lub przy spełnieniu dodatkowych warunków całkowicie nieoprocentowana, staje się nową usługą dla przedsiębiorców korzystających w mikrofaktoringu lub dopiero mających w planach skorzystanie z takiego instrumentu. W uproszczeniu ten nowy produkt przypomina zaliczkę tytułem wpływów z przyszłej faktury i pozwala na zachowanie płynności finansowej w okresie gdy jeszcze produkt nie został sprzedany a więc i faktura nie może być wystawiona.

Wartościowe środowisko pracy - czym jest, jak je stworzyć?
07 maja 2024

Dobra atmosfera w pracy przedkłada się na lojalność pracowników, ich motywację i zaangażowanie. Jak zapewnić pracownikom najlepsze employee journey? 

Jak Nvidia może zyskać na wartości dzięki inwestorom w akcje memy
07 maja 2024

Dzięki fantastycznemu rocznemu zwrotowi, przekraczającemu obecnie 220%, Nvidia stałą się jedną z najczęściej dyskutowanych spółek w ostatnim okresie i dowodem na to, że rynek technologiczny trzyma się dobrze. Czy spółka należy również do kategorii akcji memów, czy raczej jej wycena jest oparta o solidne podstawy?

Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?
07 maja 2024

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

pokaż więcej
Proszę czekać...