Ocena dokumentacji aplikacyjnej na dofinansowanie kredytu technologicznego? Działanie 4.3 POIG

Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
rozwiń więcej
Działanie 4.3 POIG / inforCMS
Złożyłeś wniosek o dofinansowanie na spłatę części kredytu technologicznego i nie wiesz co dalej? Ten artykuł przybliży Ci zasady oceny dokumentacji aplikacyjnej i możliwości jej ewentualnej poprawy.

Jak przebiega proces oceny wniosku?

Przedsiębiorca z sektora MŚP zainteresowany tą formą wsparcia powinien w pierwszej kolejności wypełnić wniosek o dofinansowanie na podstawie formularza dostępnego na stronie internetowej Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK). Wniosek ten powinien być wypełniony zgodnie z Instrukcją wypełniania wniosków w ramach działania 4.3. 

Warunkiem koniecznym do wystąpienia przedsiębiorcy do BGK z wnioskiem o dofinansowanie jest posiadanie przez niego zdolności kredytowej, ocenianej przez bank kredytujący i na etapie składania wniosku potwierdzonej warunkową umową kredytu technologicznego lub promesą kredytu technologicznego.

Do wersji papierowej wniosku i załączników (dokumentów dodatkowych wskazanych we wniosku) należy załączyć wersję elektroniczną wniosku zapisaną na nośniku elektronicznym. Całość dokumentacji aplikacyjnej należy złożyć do BGK za pośrednictwem banku kredytującego, czyli banku z którym wnioskodawca zawarł umowę kredytu technologicznego.

Polecamy: Fundusze unijne

Rozpoczęcie przez przedsiębiorcę realizacji inwestycji technologicznej i ponoszenie wydatków jest możliwe dopiero po uzyskaniu promesy premii technologicznej. Niespełnienie tego warunku sprawia, że cały projekt nie kwalifikuje się do wsparcia w postaci premii technologicznej.

Najpierw ocena formalna, później merytoryczna

Ocena formalna wniosku jest dokonywana przez pracowników BGK i odbywa się na zasadzie zero-jedynkowej. W przypadku gdy podczas oceny formalnej okaże się, że wniosek posiada uchybienia formalne, wówczas za pośrednictwem banku kredytującego wnioskodawca informowany jest o możliwości jego uzupełnienia/poprawy. Dodatkowo o takiej możliwości wnioskodawca informowany jest przez BGK za pośrednictwem faksu lub e-maila. Uzupełniona dokumentacja powinna zostać powtórnie przekazana do BGK za pośrednictwem banku kredytującego.

W przypadku otrzymania wezwania do uzupełnienia/poprawy dokumentacji należy to uczynić niezwłocznie w terminie nieprzekraczającym 14 dni liczonych od następnego dnia po dniu doręczenia wezwania za pośrednictwem banku kredytującego.

Wnioski, które spełniły wszystkie kryteria formalne są przekazywane do oceny merytorycznej. Podobnie jak w przypadku oceny formalnej odbywa się ona na zasadzie zero-jedynkowej. W trakcie tej oceny powołana Komisja Konkursowa może zwrócić się do wnioskodawcy z prośbą o udzielenie dodatkowych wyjaśnień i informacji. Wezwanie to ma postać pisemną i jest przekazywane do wnioskodawcy za pośrednictwem banku kredytującego. Dodatkowo korespondencja w tej sprawie jest przekazywana bezpośrednio przez BGK faksem lub e-mailem.

W tym przypadku, termin na złożenie niezbędnych do dalszej oceny wyjaśnień jest ustalany indywidualnie w zależności od ich charakteru. 

W sytuacji gdy we wskazanym terminie wnioskodawca nie udzieli wyjaśnień, wówczas ocena dokonywana jest jedynie w oparciu o informacje zawarte we wniosku o dofinansowanie.

Zobacz także: Jak przebiega proces oceny dokumentacji aplikacyjnej dla innowacyjnych rozwiązań technologicznych? Działania 4.4 POIG

W sytuacji, gdy dostępny budżet nie wystarczy na dofinansowanie wszystkich pozytywnie ocenionych projektów, o otrzymaniu wsparcia decyduje data wpływu kompletnego wniosku.

Po zatwierdzeniu listy projektów rankingowej projektów, BGK ogłasza na swojej stronie internetowej listę projektów wyłonionych do wsparcia oraz informuje pisemnie bank kredytujący z kopią do wnioskodawcy o wynikach oceny projektu.

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...