Ocena dokumentacji aplikacyjnej dla innowacyjnych rozwiązań technologicznych? Działania 4.4 POIG

Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
rozwiń więcej
Proces oceny dokumentacji aplikacyjnej obejmuje kilka etapów, podczas których weryfikowana jest m.in. kompletność złożonych dokumentów oraz zgodność z ustanowionymi kryteriami naboru. Warto wiedzieć, że podczas oceny złożonej już dokumentacji istnieje możliwość jej poprawy lub uzupełnienia. Taki krok wcale nie musisz zaprzepaszczać szansy na uzyskanie wsparcia!

Na wsparcie z działania 4.4 POIG mogą liczyć przedsiębiorcy prowadzący działalność produkcyjną i usługową, którzy dokonują nowych inwestycji oraz niezbędnych dla ich realizacji projektów doradczych i szkoleniowych obejmujących nabycie innowacyjnych rozwiązań technologicznych.

Jak przebiega proces oceny mojego wniosku?

Zgodnie z zasadami obowiązującymi podczas II rundy naboru wniosków w 2009 roku, wnioskodawca wypełnia wniosek o dofinansowanie za pomocą aplikacji Generator Wniosków, która dostępna jest pod adresem strony internetowej Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP). Wniosek powinien zostać wypełniony zgodnie z Instrukcją wypełniania wniosków, która również dostępna jest na stronie agencji. Do papierowej wersji wniosku o dofinansowanie oraz dodatkowych dokumentów wymienionych we wniosku, wnioskodawca załącza wersje elektroniczną wniosku, która powinna zostać zapisana również na nośniku elektronicznym. Kompletna dokumentacja aplikacyjna powinna zostać złożona do właściwej dla lokalizacji projektu Regionalnej Instytucji Finansującej (RIF).

W ramach tego działania przewidziano możliwość skorzystania z usług PPI - Promotora Projektów Innowacyjnych, w celu uzyskania opinii co do kwalifikowalności projektu. Usługa świadczona przez PPI jest bezpłatna, przy czym jest również nieobowiązkowa dla wnioskodawcy.

Polecamy: serwis Mała firma

Najpierw ocena formalna, później merytoryczna

Ocena formalna jest dokonywana przez pracowników RIF w oparciu o kryteria zatwierdzone przez Komitet Monitorujący. W przypadku zaistnienia we wniosku uchybień formalnych, które mogą zostać poprawione/uzupełnione przez wnioskodawcę, jest on wzywany do ich uzupełniania/poprawienia. Wezwanie to odbywa się za pośrednictwem faksu lub za pomocą e-maila (wezwanie jest wysyłane na numer faksu lub adres e-mail wskazany we wniosku o dofinansowanie). 

Czas na uzupełnienie lub poprawienie dokumentacji aplikacyjnej wynosi 5 dni roboczych. Termin na dokonanie poprawek i uzupełnień jest liczony od wysłania przez wnioskodawcę potwierdzenia otrzymania wezwania do uzupełnień (poprawy).

Konkretne uchybienie wykryte we wniosku można poprawiać tylko raz. Poprawki dotyczące wniosku należy wprowadzić do Generatora Wniosków. Poprawiony wniosek należy wydrukować i dostarczyć do właściwego RIF-u, gdzie będzie on poddany ponownej ocenie.

Zobacz także: Cztery kroki po fundusze

W przypadku gdy wnioskodawca wprowadzi do wniosku poprawki wykraczające poza postulowane przez RIF w doręczonym wezwaniu, wniosek podlega odrzuceniu.

Po spełnieniu przez wniosek wszystkich kryteriów formalnych jest on przekazywany do oceny merytorycznej. Ocena merytoryczna jest dokonywana przez Komisję Konkursową, w skład której wchodzą przedstawiciele PARP oraz eksperci. W przypadku oceny merytorycznej dokumentacja aplikacyjna jest poddawana weryfikacji pod kątem spełniania kryteriów obowiązkowych (obligatoryjnych) oraz dodatkowych (fakultatywnych). Ocena merytoryczna obligatoryjna dokonywana jest w systemie zero-jedynkowym. W przypadku zaistnienia wątpliwości lub potrzeby uzyskania dodatkowych informacji na temat projektu, Przewodniczący Komisji może zwrócić się do wnioskodawcy o udzielenie takowych informacji. 

Czas na udzielenie wyjaśnień podczas oceny merytorycznej wynosi 3 dni robocze. Termin ten jest liczony od następnego dnia po dniu wysłania wezwania w formie faksu lub wysłania wiadomości e-mail. W przypadku nieotrzymania wyjaśnień ocena wniosku przeprowadzana jest na podstawie dostępnych informacji. 

Po spełnieniu przez wniosek wszystkich kryteriów obligatoryjnych podczas oceny merytorycznej jest ona przekazywany do oceny pod względem kryteriów fakultatywnych. Aby wniosek mógł zostać rekomendowany do wsparcia musi uzyskać w ocenie merytorycznej według kryteriów fakultatywnych co najmniej 60 punktów na 100 możliwych. Po zatwierdzeniu listy rankingowej, czyli wykazu zawierającego projekty rekomendowane do udzielenia wsparcia, wnioskodawca jest informowany przez PARP o udzieleniu dofinansowania.


Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...