Jak kwalifikować koszty przygotowania projektu innowacyjnego

Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
rozwiń więcej
Jak kwalifikować koszty przygotowania projektu innowacyjnego
Każdy projekt unijny składa się z etapu przygotowawczego oraz realizacyjnego. W ramach pierwszego z nich wnioskodawcy przygotowują niezbędną dokumentację związaną z realizacją projektu oraz aplikowaniem o środki unijne oraz uzyskują niezbędne pozwolenia i decyzje. Czy wydatki poniesione na ten cel można uznać za kwalifikowane?

W ramach projektów inwestycyjnych realizowanych również przy współudziale środków europejskich istnieje konieczność opracowania szeregu dokumentów oraz uzyskania wielu decyzji administracyjnych. W przypadku projektów unijnych dokumentacja wymagana na etapie aplikowania o środki może się różnić w zależności od danego programu operacyjnego w ramach którego realizowane jest przedsięwzięcie. W związku z powyższym przed rozpoczęciem prac nad przygotowaniem niezbędnej dokumentacji projektowej konieczne jest staranne zapoznanie się z dokumentami programowymi. Czy w związku z takimi obowiązkami beneficjent projektów unijnych może liczyć na refundacje poniesionych nakładów finansowych?

Przeczytaj również: MSP wciąż ma szanse na unijne dotacje

W ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka koszty poniesione na przygotowanie projektu do realizacji są uznawane za wydatki kwalifikowane. Uznanie kwalifikowalności takich wydatków może nastąpić jednak pod warunkiem zachowania podstawowych zasad obowiązujących we wszystkich programach unijnych tj.

  • zostały poniesiony w okresie kwalifikowalności,
  • są zgodne z obowiązującymi przepisami prawa wspólnotowego oraz prawa krajowego,
  • są zgodne z postanowieniami danego Programu Operacyjnego,
  • są zgodne z kategoriami wydatków wynikającymi z postanowień umowy o dofinansowanie projektu,
  • są niezbędne do realizacji projektu i zostały poniesione w związku z jego realizacją,
  • zostały dokonane w sposób oszczędny,
  • zostały należycie udokumentowane,
  • są zgodnie z postanowieniami instytucji zarządzającej danymi programem.

Podstawowe zasady kwalifikowalności wydatków określają „Krajowe wytyczne dotyczące kwalifikowania wydatków w ramach funduszy strukturalnych i Funduszu Spójności w okresie programowania 2007-2013”. Dokument można pobrać ze strony Ministerstwa Rozwoju Regionalnego http://www.mrr.gov.pl , z zakładki „Fundusze europejskie”, a dalej „Wytyczne MRR”.

Polecamy: Dotacje

W projektach innowacyjnych realizowanych w ramach POIG, do wydatków kwalifikowanych w kategorii „przygotowanie projektu” należy zaliczyć koszty poniesione na opracowanie:

  • dokumentacji technicznej, finansowej,
  • studium wykonalności,
  • biznes planu,
  • oceny oddziaływania na środowisko,
  • dokumentacji przetargowa.

Do wydatków kwalifikujących się do unijnego wsparcia należy ponadto zaliczyć opłaty związane z koniecznością uzyskania niezbędnych decyzji administracyjnych na etapie przygotowania projektu czy wniosku o dofinansowanie.

Musimy również pamiętać, o tym że warunki kwalifikowalności wydatków związanych z przygotowaniem projektu mogą być bardziej restrykcyjne w projektach objętych pomocą publiczną.

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...