Jak kwalifikować zakup używanych środków trwałych w projekcie unijnym

Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
rozwiń więcej
Jak kwalifikować zakup używanych środków trwałych w projekcie unijnym / inforCMS
Występując o przyznanie unijnej dotacji określamy wydatki, które powinny zostać uznane za kwalifikowane i tym samym podlegać refundacji ze środków UE. Spełnienie warunków kwalifikowalności wydatków następuje na etapie oceny projektu po złożeniu wymaganej dokumentacji aplikacyjnej.

Kwalifikowalność wydatków w projekcie unijnym

Zasady kwalifikowania wydatków są ściśle określone dla każdego programu operacyjnego i szczegółowo opisane w wytycznych Ministra Rozwoju Regionalnego. W zależności od programu operacyjnego w ramach, którego mamy zamiar realizować projekt, musimy obowiązkowo zapoznać się ze szczegółowymi wytycznymi Ministra Rozwoju Regionalnego w zakresie kwalifikowania wydatków. Dokumenty te są dostępne pod adresem strony internetowej funduszeeuropejskie.gov.pl, po określeniu właściwego programu operacyjnego.

Kwalifikowalność używanych środków trwałych

Wskazane przez wnioskodawcę w dokumentacji aplikacyjnej wydatki związane z zakupem używanych środków trwałych mogą zostać uznane co do zasady za kwaliifkowane, pod warunkiem spełnienia określonych wymogów. 

Po pierwsze – cena

Cena używanych środków trwałych, które zamierzamy umieścić w kategorii wydatków kwalifikowanych w naszym projekcie nie może przekraczać ich wartości rynkowej. Cena ta powinna zostać określona na dzień ich nabycia i powinna być niższa od ceny podobnych, nowych środków trwałych. W niektórych programach np. w Programie Operacyjnym Infrastruktura i Środowisko na tym etapie wymaga się wyceny sporządzonej przez rzeczoznawcę). W przypadku, gdy wydatek poniesiony na zakup sprzętu używanego przekracza jego wartość rynkową, za kwalifikowaną można uznać jedynie tę część poniesionego wydatku, która odpowiada jego wartości rynkowej.

Zapoznaj się również: Jakie są obowiązujące logotypy w Programie Kapitał Ludzki w latach 2007-2013?

Po drugie – oświadczenia

Na sprzedającym środek trwały spoczywa obowiązek złożenia oświadczenia, w którym określony zostanie zbywca środków trwałych, miejsce i data ich zakupu. Ponadto wymaga się, aby sprzedający oświadczył, że e w okresie 7 lat poprzedzających datę nabycia środki trwałe nie były współfinansowane ze środków unijnych ani z krajowych środków pomocy publicznej lub pomocy de minimis.

Oznacza to, że środki trwałe nabyte podczas realizacji projektu w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego Wzrost Konkurencyjność Przedsiębiorstw (wdrażanego w poprzedniej perspektywie finansowej 2004-2006) nie będą mogły zostać uznane za kwalifikowane we wnioskach o dofinansowanie składanych obecnie.

Polecamy serwis Koszty

Po trzecie – użyteczność środka trwałego

Musimy pamiętać, że nabyty środek trwały, który chcemy uznać za kwalifikowany, musi posiadać właściwości techniczne niezbędne do realizacji projektu oraz spełniać obowiązujące normy i standardy. Pamiętajmy, że uznawalność poszczególnych wydatków za kwalifikowane nie zależy od woli oceniającego, ale znajduje swoje źródło w dokumentacji programowej. Aby zatem uniknąć sytuacji, w których określone przez nas wydatki są kwestionowane należy przed przygotowaniem aplikacji zawsze starannie zapoznać się z obowiązującą dokumentacją programową i konkursową.

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...