Platformy startowe dla nowych firm - nawet 800 tyś na założenie działalności

Platformy startowe dla nowych firm - nawet 800 tyś na założenie działalności / Fotolia
W przypadku innowacyjnych pomysłów na firmę pomocne są platformy startowe. To wsparcie dla innowatorów. Platformy startowe prowadzone są przez ośrodki innowacji (m. in. parki naukowo‐technologiczne, parki naukowe, parki technologiczne, inkubatory technologiczne). Każda z Platform startowych oferuje co najmniej jedną ścieżkę inkubacyjną przygotowaną na potrzeby konkretnej branży.

W pierwszej części Programu Polska Wschodnia zaplanowano wsparcie dla innowatorów w postaci Platform startowych dla nowych pomysłów.

Platformy startowe prowadzone będą przez ośrodki innowacji (m. in. parki naukowo‐technologiczne, parki naukowe, parki technologiczne, inkubatory technologiczne).  Za wybór ośrodków innowacji, które będą prowadzić platformy startowe odpowiada Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości.

Polecamy: Nowe technologie w pracy księgowych

Dedykowane ścieżki rozwoju

Każda z Platform startowych oferuje co najmniej jedną ścieżkę inkubacyjną przygotowaną na potrzeby konkretnej branży wpisującej się w tzw. ponadregionalne inteligentne specjalizacje Polski wschodniej.

Dostępne specjalizacje branżowe to:

  • ICT (technologie informacyjno-komunikacyjne);
  • Produkcja żywności;
  • Branża metalowo-maszynowa (przetwórstwo metali i wytwarzanie maszyn);
  • Energetyka;
  • Turystyka, medycyna i zdrowie;
  • Smart City/Transport i motoryzacja;
  • Ekologia;
  • Lotnictwo;
  • Motoryzacja;
  • Budownictwo.

Dofinansowanie mogą uzyskać pomysłodawcy z województw Polski Wschodniej tj.: lubelskiego, podkarpackiego, podlaskiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego. Platformy Startowe prowadzą ciągły nabór. Następnie koncepcje te oceniane są przez ekspertów poszczególnych Platform Startowych.

Kryteria oceny

Oceniane będą m.in.:

- Innowacyjność koncepcji - do inkubacji zakwalifikować się mogą jedynie innowacje produktowe,

- Przewagi konkurencyjne - koncepcja powinna charakteryzować się zidentyfikowanymi przewagami w stosunku do istniejących produktów,Potencjał biznesowy,

- Kwalifikacje zespołu, który ma rozwijać produkt.

Gwarancja wsparcia

Platformy startowe zapewniają wsparcie w zakresie:

- coachingu (np. biznesowego, marketingowego, technologicznego),

- mentoringu branżowego (indywidualnego lub grupowego),

- innych usług niezbędnych do przeprowadzenia prac nad rozwojem nowego pomysłu dostępu do stanowiska pracy.

Czas na dotacje

Następnie, kiedy firma będzie już gotowa do wejścia na rynek z produktem przygotowanym w ramach danej platformy startowej, można uzyskać wsparcie na rozwój działalności.

Dofinansowanie dla jednej firmy może tu wynieść nawet 800 tys. zł, a minimalna wartość projektu to 50 tys. zł.

Ze środków tych mogą skorzystać tylko te firmy, które pozytywnie zakończą program akceleracji (inkubacji) w platformie startowej tj. utworzyły produkt lub usługę w oparciu o opracowany i zweryfikowany rynkowo model biznesowy oraz otrzymały pozytywną rekomendację animatora Platformy startowej.

Konkurs jest prowadzony przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości.

Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA  

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...