Pomoc dla leasingobiorców - gwarancje BGK dla MŚP

Pomoc dla leasingobiorców - gwarancje BGK dla MŚP / Shutterstock
Przepisy, które mają wejść w życie na początku lipca 2022 r. mają na celu kontynuację mikroprzedsiębiorców, małych i średnich przedsiębiorców (MŚP), będących leasingobiorcami, którzy obecnie są dotknięci skutkami kryzysu wywołanego konfliktem zbrojnym na terytorium Ukrainy.

Wsparcie dla MŚP w rozporządzeniu ws. udzielania przez BGK pomocy publicznej

Kontynuowanie wsparcia w formie gwarancji BGK dla mikro, małych i średnich firm będących leasingobiorcami, którzy odczuwają skutki kryzysu w związku z wojną w Ukrainie, zakłada rozporządzenie dot. udzielania przez BGK pomocy publicznej. Ma wejść w życie 1 lipca.

Chodzi o projekt rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie udzielania przez Bank Gospodarstwa Krajowego pomocy publicznej w formie gwarancji transakcji leasingowych w związku ze skutkami konfliktu zbrojnego na terytorium Ukrainy, który ukazał się na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

Projekt zakłada "obejmowanie gwarancją transakcji leasingowych wchodzących w skład portfela stanowiącego zbiór pojedynczych transakcji leasingowych, dla którego łączną kwotę limitu gwarancji udzielanych na określony czas oraz przeznaczenie tych transakcji leasingowych określa umowa zawarta pomiędzy BGK a leasingodawcą" - wskazano w Ocenie Skutków Regulacji. Dodano, że gwarancja będzie obejmowała nie więcej niż 80 proc. kwoty transakcji leasingowej, przy czym 70 proc. kwoty udzielonej gwarancji objęte będzie regwarancją Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego (EFI). "Pomoc będzie udzielana MŚP będącym leasingobiorcami (transakcje leasingu finansowego i pożyczki leasingowej)" - podano.

Według autorów przepisów leasing stanowi "bardzo istotną część finansowania potrzeb MŚP". Przypomniano, że całkowita kwota środków trwałych finansowanych przez firmy leasingowe w Polsce wyniosła w 2021 r. 88 mld zł. "Blisko 74 proc. leasingobiorców to mikro i małe przedsiębiorstwa, dlatego też skierowana do nich pomoc publiczna, obejmująca transakcje leasingowe, będzie stanowiła istotne wsparcie ich działalności" - stwierdzono w OSR.

Zwrócono uwagę, że rozporządzenie "zostało zaprojektowane w celu kontynuowania wsparcia mikroprzedsiębiorców, małych i średnich przedsiębiorców (MŚP), będących leasingobiorcami, którzy obecnie są dotknięci skutkami kryzysu wywołanego konfliktem zbrojnym na terytorium Ukrainy".

Wyjaśniono, że wsparcie w formie gwarancji Banku Gospodarstwa Krajowego obejmujących transakcje leasingowe jest możliwe w związku z przyjęciem 23 marca 2022 r. przez Komisję Europejską komunikatu Tymczasowe kryzysowe ramy środków pomocy państwa w celu wsparcia gospodarki po agresji Rosji wobec Ukrainy, "którego celem jest złagodzenie negatywnych skutków konfliktu zbrojnego na terytorium Ukrainy dla gospodarki Unii Europejskiej", poprzez przede wszystkim pomoc udzielaną przedsiębiorcom przez kraje członkowskie UE.

Dodano, że rekomendowanym jest instrument w formie gwarancji udzielanych przez BGK, obejmujących transakcje leasingowe. "To instrument już sprawdzony - do 30 czerwca 2022 r. gwarancje transakcji leasingowych udzielane są w oparciu o przepisy rozporządzenia Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia 20 maja 2021 r." - przypomniano.

Od kiedy nowe przepisy?

Rozporządzenie wejdzie w życie 1 lipca 2022 r. - wskazano w OSR. (PAP)

autorka: Magdalena Jarco
maja/ pad/

Moja firma
Czego najbardziej boją się Polacy? Drugie miejsce zaskakuje
28 cze 2024

93,9% społeczeństwa boi się przynajmniej jednego spośród 37 możliwych czarnych scenariuszy. Tak wynika z raportu „Bieżące lęki i obawy Polaków”. Czego Polacy boją się najbardziej?

Ochrona budżetu i środowiska. Firmy coraz częściej naprawiają sprzęty, zamiast wymieniać je na nowe
27 cze 2024

95 proc. uszkodzonych urządzeń elektronicznych można przywrócić do pełnej sprawności, a średni czas naprawy telefonu lub laptopa to zaledwie 48 godzin. Filozofia “napraw zamiast wyrzucać” redukuje liczbę odpadów i zapewnia firmom oszczędności, ale jej wykorzystanie wymaga przyjęcia cyrkularnego modelu biznesowego. Jak to zrobić?   

Zmiany dla małych firm od 1 stycznia 2025 r. Chodzi o zwolnienia z VAT
26 cze 2024

Małe firmy będą miały możliwość korzystania ze zwolnienia z VAT w państwach Unii Europejskiej, niezależnie od kraju, w którym mają swoją siedzibę. Projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług, opracowany przez Ministerstwo Finansów, zakłada wprowadzenie szczególnej procedury zwolnień dla małych przedsiębiorstw.

Jakie narzędzia oparte na sztucznej inteligencji są najczęściej wykorzystywane przez firmy?
26 cze 2024

Z generatywną sztuczną inteligencją spotkała się już większość firm. Tak wynika z raportu firmy konsultingowej Bain & Company. Teraz przyszedł czas na kolejne etapy wdrażania tej technologii. 

Komisja Europejska: Microsoft naruszył przepisy UE. Chodzi o narzędzie Teams
25 cze 2024

Komisja Europejska wszczęła 25 czerwca 2024 r. nowe postępowanie antymonopolowe przeciwko Microsoftowi. Jej zdaniem amerykański koncern naruszył unijne przepisy, wiążąc swój produkt do komunikacji Teams ze swoimi popularnymi aplikacjami do zwiększania produktywności zawartymi w pakietach dla firm Office 365 i Microsoft 365.

Polskie firmy nie traktują poważnie cyberbezpieczeństwa?
25 cze 2024

Gdy w krajach UE odsetek firm traktujących cyberbezpieczeństwo priorytetowo wynosi 32 proc., w Polsce jest to zaledwie… 7. Tak wynika z danych raportu opracowanego przez ENISA, czyli Agencję Unii Europejskiej ds. Cyberbezpieczeństwa. Jakie to może mieć konsekwencje dla firm i obywateli? 

Nowe hotele wyrosną jak grzyby po deszczu. Czy to oznacza spadek cen noclegów?
25 cze 2024

Zgodnie z raportem opublikowanym we wtorek w dzienniku “Rzeczpospolita”, w Polsce planowanych jest wiele nowych miejsc hotelowych. Warszawa jest liderem pod względem liczby inwestycji, a nowe hotele w stolicy zaoferują niemal 2 tysiące pokoi. 

Rewolucja w stażu pracy: to już pewne, zaliczana działalność gospodarcza i umowy cywilne, ministerstwo potwierdza
28 cze 2024

W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej rozpoczęto wstępne prace analityczne nad uregulowaniem kwestii stażu pracy. Zmiany mają doprowadzić do tego aby wliczała się do niego jednoosobowa działalność gospodarcza oraz zatrudnienie na podstawie umów cywilnoprawnych. Resort pracy potwierdza.

Jaka umowa dla pracownika sezonowego?
24 cze 2024

Jaką umowę najlepiej zawrzeć z pracownikiem sezonowym? To zależy. Od konkretnej sytuacji, rodzaju wykonywanej pracy i jej warunków.

Jak globalne firmy przyspieszyły swój rozwój dzięki outsourcingowi
24 cze 2024

W czasach niepewności i nowych wyzwań największe światowe firmy szukają nowych rozwiązań biznesowych. Historie Procter & Gamble, Unilever, Google, Microsoft, Apple czy Nike udowadniają, że outsourcing pomaga zarówno w rozwoju firmy, jak i w utrzymaniu wysokiego poziomu jakości usług.

pokaż więcej
Proszę czekać...