Prawo właściwie dla zobowiązań umownych

Konstancja Gierba
Departament Prawa Pracy - kancelaria RK LEGAL
rozwiń więcej
umowa Fot. Fotolia / Fotolia / Fotolia
W przypadku umów zawieranych między kontrahentami z tego samego kraju sprawa jest prosta – zastosowanie ma tutaj prawo polskie oraz w określonym zakresie unijne. Jednak sytuacja komplikuje się, gdy strony zobowiązania mieszkają na terenie dwóch różnych państw.

Najprostszym rozwiązaniem dla zapewnienia stabilności zobowiązania jest wskazanie w samej umowie jakim prawem będą posługiwać się kontrahenci. Mogą wybrać prawo ojczyste jednej ze stron, lecz mogą także wybrać prawo państwa trzeciego. Strony mogą dokonać wyboru prawa dla całej umowy, lecz także tylko dla jej wyraźnie określonej części. W każdym czasie trwania umowy reżim prawny może zostać zmieniony za zgodą wszystkich stron kontraktu.

Rozwód międzynarodowy - jakie prawo?

Brak wybranego reżimu prawnego

Nie zawsze jednak strony pamiętają, by zastrzec w umowie konkretny reżim prawny. Wówczas sytuację reguluje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 593/2008 z dnia 17 czerwca 2008 r. w sprawie prawa właściwego dla zobowiązań umownych, zwane krócej Rzym I. Należy jednak pamiętać, że rozporządzenie to nie dotyczy każdego rodzaju zobowiązań, a jedynie umów kupna-sprzedaży, świadczenia usług, umów franczyzowych lub dystrybucyjnych. Wszelkie inne zobowiązania, szczególnie z zakresu prawa rodzinnego lub prawa spółek, pozostają poza zasięgiem Rozporządzenia Rzym I.

Rozporządzenie Rzym I ustala fundamentalne zasady dla określenia które prawo będzie stosowane przy danych postanowieniach umownych:

- prawem właściwym dla danej umowy jest prawo kraju zamieszkania głównego uczestnika zawierającego umowę,

- gdy przepis dotyczy nieruchomości, stosowane będzie prawo właściwe dla miejsca położenia tej nieruchomości, chyba że nieruchomość została oddana do korzystania na okres krótszy niż 6 miesięcy, wówczas właściwe jest prawo kraju zamieszkania osoby, która oddała nieruchomość do użytku,

- jeżeli umowa jest powiązana ściśle z innym państwem, stosuje się prawo tego państwa,

- w umowach konsumenckich stosowane jest prawo miejsca zamieszkania konsumenta, pod warunkiem że także przedsiębiorca prowadzi tam swoją działalność gospodarczą,

- w umowach ubezpieczenia stosuje się prawo państwa zamieszkania ubezpieczyciela,

- w umowach przewozu pasażerów stosuje się prawo miejsca zamieszkania pasażera, pod warunkiem że w tym miejscu rozpoczęła się podróż lub jest to miejsce docelowe.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Pomocna klauzula arbitrażowa

W konflikcie o wybór stosowanego prawa z pomocą może przyjść zawarta w umowie klauzula arbitrażowa, czyli zapis na sąd polubowny, do którego strony udają się w razie wystąpienia sporu. Wyrok arbitrażowy ma zasięg międzynarodowy i wartość taką, jak wyrok sądu powszechnego, stąd często łatwiejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z takiego rozwiązania, aniżeli szukanie różnych rozwiązań prawnych z wielu systemów.

Umowa międzynarodowa

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...