Ponad 65% środków z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka dla mikro, małych i średnich przedsiębiorców

Firmy z sektora MSP mogą w tym roku nadal ubiegać się o dotacje unijne wdrażane przez PARP oraz występować z wnioskami o uzyskanie premii technologicznej udzielanej przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Aplikacje można zgłaszać w trybie ciągłym do wyczerpania alokacji na dany rok.

Dla kogo środki?
Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka nie jest skierowany tylko do wielkich graczy na rynku. Priorytetową grupą wspieraną z funduszy unijnych są mali przedsiębiorcy, których celem działania jest tworzenie lub wykorzystywanie nowoczesnej technologii. Skierowane jest do nich m. in Działanie 4.3 "Kredyt technologiczny". Firmy, które planują wdrożyć swoje rozwiązania na zagranicznych rynkach mogą ubiegać się o ochronę patentową z Poddziałania 5.4.1 "Wsparcie za uzyskanie/realizację ochrony własności przemysłowej" (w ramach Działania 5.4 "Zarządzanie własnością intelektualną"). Podmioty starające się pozyskać giełdowych akcjonariuszy powinny rozważyć staranie o pomoc, którą oferuje Poddziałanie 3.3.2 "Wsparcie dla MSP" w ramach Działania 3.3. "Tworzenie systemy ułatwiającego inwestowanie w MSP".

 

Jest się o co starać
W polskich firmach drzemie duży potencjał intelektualny, ale wykwalifikowana kadra i innowacyjne pomysły na biznes nie wystarczą do osiągnięcia sukcesu. Przeszkodą w rozwoju przedsiębiorstw najczęściej jest niewystarczający kapitał inwestycyjny. Dotacje oraz kredyty unijne umożliwiają pozyskanie bezzwrotnych funduszy na pozyskanie inwestora, rozwój i badania technologiczne lub uzyskanie patentu chroniącego własność przemysłową za granicą.

Chociaż Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka wystartował w 2007 roku, do rozdysponowania są ciągle duże środki. Największe wsparcie można uzyskać dzięki Działaniu 4.3 "Kredyt technologiczny". Maksymalna kwota pomocy to aż 4 mln PLN, a wkład własny wynosi nie mniej niż 25% zgodnie z zasadami określonymi w tzw. mapie pomocy regionalnej (Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 13 października 2006 r., Dz.U.Nr 190, poz. 1402). Z premii technologicznej mogą skorzystać firmy planujące wdrożenie nowoczesnej technologii, a nieposiadające wystarczających środków własnych.

Natomiast jeżeli przedsiębiorstwo zamierza pozyskać inwestorów oraz wyemitować akcje powinno ubiegać się o środki z Poddziałania 3.3.2. "Wsparcie dla MSP" w ramach Działania 3.3 "Tworzenie systemu ułatwiającego inwestowanie w MSP". Tutaj wartość pomocy może sięgać nawet 2 mln EUR. Poddziałanie 3.3.2 skierowane jest zwłaszcza do młodych innowacyjnych firm poszukujących zewnętrznych źródeł finansowania.

Duży zastrzyk na ochronę własności przemysłowej
Dzięki środkom z Poddzialania 5.4.1 istnieje możliwość ochrony prawnej własności przemysłowej, co spowoduje, że inwestycje w działalność badawczo-rozwojową staną się bardziej opłacalne i przyniosą wymierną korzyść dla wynalazców.


 

W Poddziałaniu 5.4.1 "Wsparcie za uzyskanie/realizację ochrony własności przemysłowej" realizowane w ramach Działania 5.4 "Zarządzanie własnością intelektualną" możliwe jest pozyskanie wsparcia . od 2 do 400 tys. PLN w zależności od procedury zgłoszeniowej oraz liczby zagranicznych rynków, w których zamierzamy uzyskać ochronę prawną dla naszego dzieła.


Przykładem możliwości jakie daje to Poddziałanie jest firma z branży motoryzacyjnej, która produkuje nowatorskie zbiorniki LPG. Dzięki podjętym staraniom uzyskała ona ochronę patentową w licznych krajach na kilku kontynentach. Środki pozyskane z Programu wynoszące łącznie 56,3 tys. PLN pozwoliły przedsiębiorcy czerpać dochody ze sprzedaży licencji za granicą, a także ochronić efekty swojej pracy.

Na co uzyskamy wsparcie z Poddziałania 5.4.1?
- koszty związane z wynajęciem pełnomocnika
- koszty tłumaczeń
- opłaty urzędowe
- wydatki na ustanowienie lub utrzymanie zabezpieczenia należytego wykonania zobowiązań wynikających
   z umowy o udzielenie wsparcia
- wydatki pokrywające koszty związane z otwarciem i prowadzeniem rachunku bankowego przeznaczonego
  na obsługę projektu

Kapitał na pozyskanie inwestora
Firmy z sektora MSP mogą ubiegać się o dotację finansującą m.in. koszty usług doradczych w zakresie przygotowania niezbędnej dokumentacji do pozyskania zewnętrznego inwestora. Zewnętrzny kapitał pomaga firmom wprowadzić zmiany produktowe, organizacyjne oraz technologiczne. O środki w ramach Poddziałania 3.3.2 ("Wsparcie dla MSP") występują podmioty nie mające wystarczającego kapitału na swoje innowacyjne rozwiązania technologiczne. Przykładem jest spółka akcyjna unieszkodliwiająca odpady. Otrzymana dotacja (łączna wartość to 95 tys. PLN) pozwoliła pozyskać inwestora o charakterze udziałowym. Dzięki wyemitowaniu nowej serii akcji firma utylizująca odpady pozyskała 4 mln PLN na rozwój laboratorium badawczo-rozwojowego.

Wydatki objęte dofinansowaniem w ramach Poddziałania 3.3.2:
- zakup usług doradczych w zakresie przygotowania dokomentacji i analiz niezbędnych do pozyskania
   zewnętrznych źródeł finansowania (do 50% kosztów kwalifikowanych)
- wydatki na ustanowienie lub utrzymanie zabezpieczenia należytego wykonania zobowiązań wynikających
  z umowy o udzielenie wsparcia
- pokrycie kosztów związanych z otwarciem i prowadzeniem przez beneficjenta odrębnego rachunku bankowego

Pieniądze na inwestycję
Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka ukierunkowany jest na przedsiębiorców, którzy wdrażają swoje nowatorskie rozwiązania i pomysły. Tak było w przypadku beneficjenta, który dzięki kredytowi technologicznemu (Działanie 4.3) wprowadził na rynek unikatowy system pomiarów 3D wykorzystywany w lotnictwie. Premia technologiczna pozwoliła na komercjalizację innowacyjnych usług wykorzystywanych m.in. w ochronie środowiska czy planach przestrzennych. Dotacja w postaci premii wyniosła w tym projekcie 1,8 mln PLN.

Wsparcie w ramach działania 4.3 uzyskamy na:
- zakup środków trwałych, w tym budynków, budowli lub ich części
- najem, dzierżawa bądź leasing środków trwałych, gruntów, budynków lub budowli
- rozbudowa istniejących budowli i urządzeń
- zakup lub leasing wartości niematerialnych i prawnych
- koszty eksperckich usług doradczych

Na firmy czekają duże ułatwienia w ubieganiu się o kredyt technologiczny. Nowelizacja ustawy o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej wprowadza istotną zmianę w dotychczasowej procedurze aplikacyjnej. Wnioskodawcy występujący o kredyt technologiczny nie muszą już uzyskiwać dochodów ze sprzedaży produktów i usług, aby otrzymać premię. Dodatkową zmianą, która powinna zachęcić firmy do ubiegania się o kredyt jest możliwość wsparcia technologii w postaci nieopatentowanej wiedzy technicznej a nie jak do tej pory, tylko na nabycie prawa własności przemysłowej lub usługi B+R (badania i rozwój) Po raz pierwszy, premie będą również wypłacane na zakup gruntu pod inwestycje. Wzrośnie ogólna wartość wsparcia, ponieważ będzie ona wyliczana od całości wydatków kwalifikowanych.
Przedsiębiorcy, którzy planują ubieganie się o Kredyt technologiczny składają w banku komercyjnym wniosek o przyznanie premii technologicznej oraz załączają promesę kredytu technologicznego lub warunkową umowę kredytu technologicznego. Po przyznaniu kredytu przez bank komercyjny i zrealizowaniu inwestycji, Bank Gospodarstwa Krajowego spłaca jego część w postaci premii technologicznej.

Więcej informacji:
Poddziałanie 3.3.2: http://poig.parp.gov.pl/index/index/1318
Poddziałanie 5.4.1: http://poig.parp.gov.pl/index/index/595
Działanie 4.3: http://www.bgk.com.pl/fundusz-kredytu-technologicznego
Lista banków współpracujących z BGK: http://www.bgk.com.pl/lista-bankow-wspolpracujacych
Ministerstwo Gospodarki: http://www.mg.gov.pl/fundusze/poig
Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości: http://www.parp.gov.pl
Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka: http://www.poig.gov.pl
Ministerstwo Rozwoju Regionalnego: http://www.mrr.gov.pl

 

Ministerstwo Gospodarki
rozwiń więcej
Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...