Bezpłatne przygotowanie wniosków

Anna Wiśniewska
rozwiń więcej
inforCMS
Krajowy System Usług dla Małych i Średnich Przedsiębiorstw oferuje firmom bezpłatną pomoc w przygotowaniu i wypełnieniu wniosków o dofinansowanie z funduszy strukturalnych przeznaczonych na wsparcie innowacyjnych inwestycji.

Przedsiębiorcy, którzy zamierzają ubiegać się o wsparcie ze środków Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka:

• Działanie 4.2 „Wsparcie inwestycji B+R w przedsiębiorstwach”

oraz

• Działanie 4.4 „Nowe inwestycje o wysokim potencjale innowacyjnym”

mogą skorzystać z bezpłatnej pomocy w przygotowaniu wniosków.

Pomocy udzielają promotorzy projektów innowacyjnych, którzy świadczą usługi w ramach pomocy oferowanej przedsiębiorcom przez KSUMiŚP.

Promotorzy sprawdzają, czy zgłaszane projekty kwalifikują się do dofinansowania.

Zasady korzystania z pomocy

Wnioski o dofinansowanie z działania 4.2 i 4.4 wypełnia się w Lokalnym Systemie Informatycznym (LSI), w Generatorze Wniosków dostępnym na stronie PARP (www.parp.gov.pl). Po wypełnieniu, należy wybrać opcję „przekaż wniosek do weryfikacji promotora”. Po jej wybraniu się lista nazwisk promotorów. Trzeba wybrać województwo, w którym przedsiębiorca ma siedzibę, oraz jedną osobę, do której wniosek zostanie automatycznie przesłany. Przy nazwisku wybranej osoby widoczne są numer telefonu i e-mail, które pozwalają na bezpośredni kontakt z wybranym promotorem.

Po przesłaniu wniosku promotor weryfikuje jego kwalifikowalność, czyli analizuje, czy jest poprawny merytorycznie i formalnie, sprawdza go pod kątem zgodności z wytycznymi dla działania 4.2 i 4.4 PO IG.

Poza tym jest zobowiązany m.in. do:

1) bezpośredniego wyjaśnienia przedsiębiorcy zawartości wniosku;

2) udzielenia wskazówek dotyczących przygotowania załączników do wniosków, w tym biznesplanu;

3) wydania pisemnej opinii nt. kwalifikowalności formalnej i merytorycznej wniosku;

4) przekazania przedsiębiorcy pisemnej informacji, że może rozpocząć realizację projektu, co oznacza, że poniesione koszty będą kwalifikować się do dofinansowania.

Przedsiębiorca może rozpocząć realizację projektu już następnego dnia po otrzymaniu informacji od promotora.

Można poprawiać wnioski

Po wypełnieniu wniosku w Generatorze Wniosków oraz po przesłaniu go do wybranego promotora przedsiębiorca może sprawdzić, czy został on przyjęty do weryfikacji. W tym celu musi się zalogować na swoim koncie w LSI. Promotor ma jeden dzień na decyzję, czy przyjmie dany wniosek do weryfikacji, czy nie.

Jeżeli go przyjmie, musi w ciągu 10 dni sporządzić i podpisać opinię oraz zawiadomić o tym przedsiębiorcę telefonicznie lub za pośrednictwem poczty elektronicznej.

Jeżeli wniosek uzyskał pozytywną opinię, zostaje automatycznie zablokowany w Generatorze Wniosków, co oznacza, że nie ma już możliwości wprowadzenia do niego zmian.

Pozytywna opinia promotora nie jest równoznaczna z przyznaniem wsparcia ze środków unijnych. Oznacza tylko, że dokument jest poprawny formalnie i merytorycznie.

Przedsiębiorca, który otrzyma informację o pozytywnej opinii, ma obowiazek w ciągu 10 dni dostarczyć komplet dokumentów w wersji papierowej (tj. zaakceptowany, podpisany oraz parafowany na każdej stronie przez promotora wniosek, biznesplan oraz pozostałe, wymagane załączniki) do:

• PARP - w przypadku Działania 4.2,

• Regionalnej Instytucji Finansujacej - w przypadku Działania 4.4.

Jeśli opinia jest negatywna, zasady dalszego postępowania zależą od tego, czy wniosek nadaje się do poprawy, czy nie.

Jeżeli wniosek nadaje się do poprawy, zostaje odblokowana możliwość edycji w Generatorze Wniosków, a promotor informuje przedsiębiorcę, jakie zmiany należy wprowadzić. Po wprowadzeniu tych zmian przedsiębiorca powinien ponownie wybrać opcję 'przekaż wniosek do weryfikacji promotora' i przesłać go do wybranej wcześniej osoby. Dalsza procedura jest podobna, jak w przypadku pierwotnej weryfikacji.

Wniosek może być weryfikowany tylko 2 razy, co oznacza, że tylko jeden raz można go poprawić.

Kiedy poprawienie wniosku jest niemozliwe (np. gdy przedsiębiorca albo projekt nie kwalifikują się do otrzymania dofinansowania z Działania 4.2 albo 4.4), edycja dokumentu w Generatorze Wniosku jest zablokowana.

Więcej informacji: http://ksu.parp.gov.pl/pl/ppi/wyb_promotora.

Anna Wiśniewska

 

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...