Trudniej o prefinansowanie projektów unijnych

Wisniewska Anna
rozwiń więcej
inforCMS
Realizując projekty współfinansowane ze środków unijnych z puli na lata 2007-2013 przedsiębiorcy mają mniejsze możliwości pozyskania finansowania pomostowego.

Według danych Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, w poprzedniej perspektywie finansowej 2004-2006 ponad 70% projektów współfinansowanych ze środków Sektorowego Programu Operacyjnego Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw było realizowane z wykorzystaniem kredytów pomostowych. Również w obecnej perspektywie nie uda się wykorzystać środków unijnych bez prefinansowania. Jak szacują bankowi eksperci, potrzeby pożyczkowe wyniosą w latach 2007-2013 od 120 do 150 mld zł. To ogromna kwota.

W latach 2004-2006 przedsiębiorcy mogli skorzystać z dwóch źródeł finansowania pomostowego:

1) preferencyjne pożyczki na prefinansowanie projektów unijnych (pieniądze na ten cel pochodziły ze środków publicznych) z Banku Gospodarstwa Krajowego,

2) preferencyjne kredyty pomostowe z banków komercyjnych.

W obecnej perspektywie 2007-2013, pożyczki BGK zastąpiono dotacjami rozwojowymi wypłacanymi ze środków instytucji zarządzającej danym programem operacyjnym. Kryzys finansowy spowodował, że banki niechętnie udzielają kredytów, nawet tak bezpiecznych, jak kredyty na prefinansowanie.

Zaliczki zamiast pożyczki

Zamiast pożyczek z BGK, beneficjenci środków unijnych mogą wykorzystać dotacje rozwojowe. Dotację rozwojową można uzyskać w 3 formach, jako:

1) refundację części już poniesionych przez beneficjenta wydatków,

2) część przyznanego dofinansowania w formie zaliczki na poczet realizacji projektu,

3) całość przyznanego dofinansowania w formie zaliczki na poczet realizacji projektu.

O zasadach wypłacania zaliczek pisaliśmy w nr 3 z 2009 r. w materiale pt. „Zaliczki na realizację projektów unijnych”.

System przekazywania przedsiębiorcom dotacji rozwojowych przez instytucje zarządzające programami operacyjnymi dopiero rusza, dlatego nie wiadomo jeszcze, czy się sprawdzi. Wbrew zapowiedziom przedstawicieli Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, instytucje odpowiedzialne za programy operacyjne nie mają bowiem obowiązku przyznawania zaliczek. Otrzymanie tego rodzaju pomocy będzie uzależnione od dostępności środków. Może się więc okazać, że skorzysta z nich tylko cześć zainteresowanych.

Kredyty komercyjne

Przedsiębiorcy, które nie otrzymają zaliczki na realizację projektów unijnych będą musieli starać się o kredyty komercyjne. Choć kredyt na finansowanie pomostowe ma w ofercie większość banków, informacje, jakie dochodzą z rynku, nie napawają optymizmem. Wprawdzie w grudniu 2008 r. bankowcy twierdzili, że mimo kryzysu kredyty te nie są zagrożone, ponieważ ryzyko z nimi związane jest minimalne, to w praktyce banki ograniczyły wyraźnie liczbę udzielanych pomostówek.

Kredyty pomostowe, przeznaczone na prefinansowanie inwestycji unijnych to rodzaj kredytu inwestycyjnego, ale udzielanego na preferencyjnych zasadach (niższe oprocentowanie, prowizja albo opłaty). Zabezpieczeniem jest przede wszystkim cesja wierzytelności z umowy o dofinansowanie unijne. Jednak sama cesja nie wystarczy. Bank komercyjny, zwłaszcza w obecnej sytuacji rynkowej, nie udzieli kredytu firmie w złej sytuacji finansowej. Kłopoty mogą mieć także nowe przedsiębiorstwa.

Warunkiem udzielenia kredytu pomostowego, poza cesją, są najczęściej także:

• zdolność kredytowa,

• posiadanie przez kredytobiorcę środków własnych na realizacje projektu w określonej wysokości (np. 15%).

Banki żądają także dodatkowych zabezpieczeń, np. poręczeń i gwarancji.

Fundusze pożyczkowe

Inną ścieżką prefinansowania jest oferta funduszy pożyczkowych, które w ciągu ostatnich lat zostały znacznie dokapitalizowane, tym samym zwiększyły się ich możliwości finansowania. W kraju działa ponad 70 takich instytucji, a większość z nich oferuje atrakcyjne pożyczki dla MSP, zdarzają się także pożyczki na prefinansowanie. Warunki ich udzielania są porównywalne do kredytów bankowych, z tym że fundusze wymagają zazwyczaj mniejszych zabezpieczeń.

Poręczenia nadal w BGK

Przedsiębiorcy realizujący projekty współfinansowane ze środków unijnych, którzy nie obawiają się, że zabezpieczenie może nie zadowolić banków komercyjnych, mogą skorzystać z poręczenia lub gwarancji dla takiej pożyczki.

Poza oferta komercyjną, poręczeń i gwarancji udziela również Bank Gospodarstwa Krajowego. W ramach Funduszu Poręczeń Unijnych można otrzymać poręczenie lub gwarancje:

• spłaty kredytu,

• emisji obligacji,

• realizacji przedsięwzięcia.

BGK udziela także promesy poręczenia lub gwarancji spłaty kredytu.

O poręczenia i gwarancje należy ubiegać się w bankach komercyjnych, które występują w imieniu BGK. Lista współpracujących instytucji dostępna jest na stronie www.bgk.pl.

Poręczeń spłaty kredytu pomostowego na zasadach preferencyjnych w porównaniu do oferty komercyjnej mogą udzielić przedsiębiorcom także fundusze poręczeniowe.

Anna Wisniewska

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...