Jak założyć i prowadzić działalność gospodarczą w Słowenii

Małgorzata Kryszkiewicz
rozwiń więcej
inforCMS
Polak, który chce założyć działalność gospodarczą w Słowenii, musi wykonać takie same obowiązki rejestracyjne jak obywatel tego kraju. Najprostszą formą prowadzenia firmy jest jednoosobowa działalność gospodarcza, czyli samozatrudnienie.

Prowadzenie działalności gospodarczej w Słowenii regulowane jest przez kilka aktów prawnych. Najważniejsze wśród nich to kodeks handlowy (Dz.U. RS 42/2006), ustawa o rejestrze sądowym (Dz.U. RS 13/94), rozporządzenie o rejestracji przedsiębiorstw i innych osób prawnych (Dz.U. RS20/94) oraz ustawa o rejestrze przedsiębiorstw (Dz.U. RS13/95).

Samozatrudnienie, czyli jednoosobowa działalność gospodarcza na własny rachunek, to jedna z najprostszych form prowadzenia działalności gospodarczej w Słowenii. Przepisy prawne pozwalają, aby właściciel takiej firmy pozostawał w stosunku pracy. Ustawa bowiem nie ogranicza możliwości prowadzenia działalności gospodarczej poza stałym zatrudnieniem.

Pierwszym krokiem do utworzenia takiej firmy jest wpisanie jej do ewidencji przedsiębiorców prowadzonej przez AJPES (agencja ewidencji publicznych RS). Do tej ewidencji nie wpisuje się jednak branż, w których wymagane jest specjalne zezwolenie i które regulowane są przez ustawę rzemieślniczą oraz inne specjalne przepisy.

Wpisu można dokonać osobiście w urzędzie gminy lub za pośrednictwem portalu internetowego VEM. Firma może być prowadzona pod imieniem i nazwiskiem właściciela bądź pod wybraną przez niego nazwą.

Składając wniosek do ewidencji musimy zamieścić w nim datę, od kiedy zamierzamy pracować na własny rachunek. Ta data musi być późniejsza od dnia złożenia wniosku, nie może jednak być dłuższa niż trzy miesiące. Trzeba pamiętać także o wskazaniu firmy przedsiębiorcy oraz jej siedziby. Jeżeli nazwa firmy posiada skróconą nazwę, to również taką informację należy podać. Istnieje obowiązek podania numeru PESEL, NIP oraz danych teleadresowych przedsiębiorcy oraz przedstawiciela firmy (o ile go posiada).

Kolejnym ważnym elementem wniosku jest określenie przedmiotu wykonywanej działalności. Jeżeli przedsiębiorca jest zatrudniony dodatkowo gdzie indziej, musi o tym także poinformować we wniosku. Prawo wymaga, aby przyszły właściciel złożył oświadczenie, że nie posiada nieuregulowanych zobowiązań.

Kolejny etap to zgłoszenie do urzędu skarbowego, które odbywa się poprzez wypełnienie odpowiednich formularzy. Następnie o podjęciu działalności należy poinformować zakład ubezpieczeń zdrowotnych. Przedsiębiorca może rozpocząć działalność, jeżeli został wpisany do ewidencji oraz spełnia wymagania przepisów regulujących prowadzenie określonej działalności.

Ważne!

Przedsiębiorca odpowiada całym majątkiem osobistym za zobowiązania firmy, a z przychodów rozlicza się według stawek podatku dochodowego od osób fizycznych

ADRESY INTERNETOWE

www.japti.si - strona internetowa agencji RS ds. promocji gospodarczej i inwestycji zagranicznych, na której znajduje się wykaz branż, których prowadzenie wymaga posiadania odpowiednich kwalifikacji

www.ozs.si - strona internetowa izby rzemieślniczej

www.nepremicnine.si21.com, www.nepremicnine.net - na tych stronach można uzyskać informacje o wolnych powierzchniach biurowych

www.bsi.si/l - strona zawiera wykaz banków słoweńskich

MaŁgorzata Kryszkiewicz

malgorzata.kryszkiewicz@infor.pl

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...