W Belgii można zarejestrować firmę w okienku dla przedsiębiorców

Małgorzata Kryszkiewicz
rozwiń więcej
inforCMS
Polak, zakładając działalność gospodarczą w Belgii, musi dopełnić takich samych formalności, jak obywatel tego kraju. Działalność gospodarcza dzieli się na handlową, rzemieślniczą i przemysłową.

Obywatele Unii Europejskiej, mogą prowadzić działalność gospodarczą na terenie Belgii w formie samozatrudnienia lub jednego z kilku rodzajów spółek prawa belgijskiego. Trzeba jednak pamiętać, że niektóre rodzaje działalności wymagają uzyskania odpowiednich zezwoleń. W takim przypadku zezwolenie należy otrzymać jeszcze przed dokonaniem rejestracji firmy w belgijskim rejestrze handlowym.

Gdzie rejestrować

Ustawodawstwo Belgii rozróżnia handlową, rzemieślniczą i przemysłową działalność gospodarczą. Przedsiębiorcy rozpoczynający prowadzenie firmy podlegają rejestracji w rejestrze handlowym (La Banque-Carrefour des Entreprises), który działa przy Ministerstwie Gospodarki. Takim obowiązkiem nie są objęci przedstawiciele wolnych zawodów, do których zalicza się m.in. adwokatów i lekarzy. Muszą oni jedynie zarejestrować się w korporacjach zawodowych.

Należy pamiętać, że utrudnieniem dla osób zakładających działalność w Belgii może być federalna struktura tego państwa. Wiąże się ona bowiem ze skomplikowanym podziałem kompetencji w administracji pomiędzy urzędami federalnymi oraz regionalnymi. Pewnym utrudnieniem może być także podział językowy kraju. W zależności od regionów lub wspólnot językowych w Belgii obowiązują trzy języki oficjalne: niderlandzki, francuski i niemiecki.

Warto pamiętać, że na terenie kraju działają tzw. okienka przedsiębiorstw, które prowadzą szerokie usługi informacyjne i doradcze dla osób rozpoczynających działalność gospodarczą. Udzielane przez nie porady są w zasadzie bezpłatne. Niewielka odpłatność obowiązuje przy rejestracji oraz wystawianiu różnego rodzaju dokumentów, np. wyciągów z rejestru handlowego. Okienka takie prowadzi dziesięć firm posiadających akredytację belgijskiego Ministerstwa Gospodarki. Dysponują one około 230 biurami na terenie całego kraju. Ich pełna lista dostępna jest na stronach internetowych Ministerstwa Gospodarki: www.mineco.fgov.be.

Firma na własny rachunek

Najprostszą i najchętniej podejmowaną przez Polaków formą prowadzenia działalności gospodarczej w Belgii jest samozatrudnienie (independant). Taką działalność może podjąć osoba, która ukończyła 18 lat. Musi ona przedstawić zaświadczenia: o niekaralności, z gminy o zameldowaniu, a także z banku o posiadaniu konta. Ponadto aby prowadzić działalność w jednym z zawodów uznanych w Belgii za reglamentowane, należy wykazać kwalifikacje profesjonalne. Aby utworzyć firmę trzeba dysponować lokalem odpowiednim do prowadzenia danego rodzaju działalności gospodarczej. Przedsiębiorstwo może mieć jednak siedzibę np. w mieszkaniu właściciela.

Rejestracji dokonują wspomniane już okienka przedsiębiorstw. Procedura trwa około tygodnia. Gdy złożona dokumentacja zostanie zaakceptowana, przedsiębiorca otrzymuje wypis z rejestru handlowego (extrait). Przydzielony zostaje mu także numer rejestracyjny, który po dokonaniu rejestracji w administracji fiskalnej staje się również numerem VAT.

ADRESY INTERNETOWE

• www.mineco.fgov.be/enterprises/crossroads_bank/diplo/intro_fr. asp - informacje na temat wymogów, jakie należy spełnić przy zakładaniu reglamentowanej działalności

• www.rsvz-inasti.fgov.be - centralna instytucja ubezpieczeniowa dla prowadzących działalność w formie samozatrudnienia (Institut National d'Assurances pour Travailleurs Indépendants - INAST),

• http://www.mineco.fgov.be - pełny wykaz zawodów reglamentowanych oraz dziedzin wymagających uzyskania zezwoleń i licencji

MAŁGORZATA KRYSZKIEWICZ

malgorzata.kryszkiewicz@infor.pl

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...