Banki pomagają pozyskać środki z unijnych funduszy

Monika Krześniak
rozwiń więcej
inforCMS
Coraz więcej małych i średnich przedsiębiorstw sięga po środki z pomocy Unii Europejskiej. Banki chętnie współpracują przy wykorzystywaniu przez firmy takiej pomocy.

Czy kredyty na inwestycję współfinansowaną ze środków Unii Europejskiej są tańsze niż zwykłe kredyty inwestycyjne? Czy bank wymaga podobnych zabezpieczeń jak w przypadku standardowej oferty kredytów dla firm?

- Tak, oprocentowanie kredytów związanych z funduszami unijnymi jest niższe niż w przypadku zwykłych inwestycji, standardowo w Banku BPH marża jest niższa o 0,75 proc. Dodatkowo nie pobieramy od klienta prowizji za wcześniejszą spłatę kredytu z dotacji ani prowizji od niewykorzystanej kwoty kredytu. Jeżeli chodzi o zabezpieczenia, to katalog dopuszczalnych zabezpieczeń jest szerszy w porównaniu ze standardową ofertą kredytu inwestycyjnego. Euro Ekspres Kredyt może być zabezpieczony cesją praw z tytułu umowy dotacji (w przypadku kredytu pomostowego może to być jedyne zabezpieczenie) lub poręczeniem gwarancją z Funduszu Poręczeń Unijnych - instrumentem stworzonym specjalnie na potrzeby klientów korzystających jednocześnie z dotacji i kredytu.

Czy to jedyny typ pomocy, na jaką może liczyć firma korzystająca z programów UE?

- Rola banków nie skupia się tylko na zaoferowaniu finansowania, ale również na udzielaniu wsparcia merytorycznego na rzecz klientów. Warto tutaj przytoczyć wyniki badań przedsiębiorstw - beneficjentów schematów inwestycyjnych SPO WKP, które dowodzą, że to właśnie banki są jednym ze źródeł informacji o programach, prawie 1/4 badanych wzięła udział w szkoleniach organizowanych przez macierzyste banki. Oznacza to, że banki z własnej woli i własnych środków odgrywają kluczową rolę w procesie informacji o funduszach Unii Europejskiej. Z drugiej strony przedstawiciele banków zrzeszonych w Związku Banków Polskich angażują się w proces konsultowania i monitorowania nowych programów i systemu ich wdrażania.

Czy firmy to jedyna grupa klientów banków korzystających ze środków unijnych i szukających współfinansowania w bankach?

- MSP to grupa, która najchętniej sięga po fundusze i jednocześnie finansowanie zewnętrzne. Prawie 98 proc. naszych klientów korzystających z funduszy UE to przedsiębiorstwa, pozostałe 2 proc. to jednostki sektora finansów publicznych, w tym jednostki samorządu terytorialnego. Niemniej jednak oferta banku skierowana jest zarówno do podmiotów sektora prywatnego, jak i publicznego, zarówno na realizację projektów inwestycyjnych, jak i tzw. projektów miękkich, tj. szkoleń, doradztwa. Oferta obejmuje produkty finansowe takie jak: Euro Ekspres Kredyt, poręczenia i gwarancje oraz instrumenty dotyczące zabezpieczenia ryzyka związanego z przeprowadzanymi transakcjami, a także usługi doradcze i informacyjne. Te ostatnie świadczymy w trakcie indywidualnych konsultacji z klientami banku, a także za pośrednictwem strony internetowej oraz na łamach biuletynu banku, poświęconego funduszom UE.

 

Rozmawiała MONIKA KRZEŚNIAK

Moja firma
Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

pokaż więcej
Proszę czekać...