Dotacje na usługi doradcze i inwestycje w ramach programów regionalnych

Łukasz Kusak
rozwiń więcej
inforCMS
W związku ze zbliżającym się ostatecznym zatwierdzeniem szesnastu regionalnych programów operacyjnych (RPO) i planowanym rozpoczęciem przyjmowania wniosków o dofinansowanie Minister Rozwoju Regionalnego wydał dwa rozporządzenia dotyczące udzielania firmom pomocy regionalnej na usługi doradcze oraz na inwestycje. Regulują one przeznaczenie, warunki i tryb udzielania pomocy przedsiębiorcom.

Udzielanie pomocy regionalnej na doradztwo

Pomoc ma na celu wspieranie rozwoju gospodarczego i społecznego w regionach poprzez ułatwienie firmom dostępu do usług doradczych mających wpływ na wzrost ich konkurencyjności.

Pomoc może być udzielana na realizację projektu w województwie objętym danym regionalnym programem operacyjnym, polegającego na zakupie usług doradczych od podmiotów zewnętrznych. Dofinansowanie będzie można uzyskać na usługi dotyczące:

• jakości, a w szczególności projektowania, wdrażania i doskonalenia systemów zarządzania jakością i zarządzania środowiskowego, a także uzyskiwania i odnawiania certyfikatów zgodności dla wyrobów, usług, surowców, maszyn i urządzeń, aparatury kontrolno-pomiarowej lub kwalifikacji personelu, a także wydawania deklaracji zgodności producenta w tym zakresie,

• wykorzystywania zaawansowanych technologii informatycznych,

• opracowania strategii rozwoju przedsiębiorstwa,

• projektowania, wdrażania i doskonalenia nowego produktu lub usługi lub opracowywania planów marketingowych,

• tworzenia i rozwoju współpracy pomiędzy sektorem badawczo-rozwojowym a przedsiębiorcami w zakresie transferu technologii i innowacji,

• przygotowania do uczestniczenia w programach badawczych i innowacyjnych,

• tworzenia sieci kooperacyjnych przedsiębiorstw,

• łączenia się przedsiębiorstw,

• prowadzenia przedsiębiorstwa na terytorium Unii Europejskiej,

• wprowadzania przez przedsiębiorcę produktów na nowe rynki zagraniczne,

• pozyskiwania zewnętrznego finansowania na rozwój działalności gospodarczej.

Do wydatków kwalifikowanych zalicza się niezbędne do realizacji projektu wydatki poniesione na sfinansowanie usług doradczych. Wydatki te pomniejsza się o podatek od towarów i usług, chyba że przedsiębiorcy nie przysługuje prawo do jego zwrotu lub odliczenia.

Maksymalny poziom dofinansowania w przypadku ubiegania się o dofinansowanie przez przedsiębiorcę wynosi 50% kosztów kwalifikowanych projektu.

Warto podkreślić, że pomoc nie może być udzielona na usługi doradztwa stałego i okresowego, związanego z bieżącą działalnością operacyjną przedsiębiorstwa, takiego jak doradztwo podatkowe, usługi prawne, podatkowe itp.

Podmiot starający się o dotację w ramach regionalnego programu operacyjnego składa wniosek o dofinansowanie do podmiotu udzielającego pomocy. Takimi podmiotami będą właściwe urzędy marszałkowskie.

Udzielanie pomocy regionalnej na inwestycje

Regionalna pomoc inwestycyjna może być udzielana na realizację nowych inwestycji lub tworzenie nowych miejsc pracy związanych z nową inwestycją. Przez pojęcie „nowa inwestycja” należy rozumieć:

• inwestycje w środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne związane z: utworzeniem i rozbudową przedsiębiorstwa, wprowadzeniem nowych produktów, zasadniczą zmianą procesu produkcyjnego,

• nabycie środków trwałych bezpośrednio związanych z przedsiębiorstwem, które zostało zamknięte lub byłoby zamknięte, gdyby zakup nie nastąpił.

Warto zaznaczyć, że nową inwestycją nie jest inwestycja prowadząca wyłącznie do odtworzenia zdolności produkcyjnych oraz nabycie udziałów lub akcji przedsiębiorstwa.

Tworzenie nowych miejsc pracy związanych z nową inwestycją oznacza przyrost liczby pracowników, w stosunku do średniej z poprzednich 12 miesięcy, w wyniku realizacji nowej inwestycji, w okresie trzech lat od dnia jej zakończenia. Do liczby pracowników wlicza się pracowników w pełnym i niepełnym wymiarze czasu pracy oraz pracowników sezonowych, w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy.

Do wydatków kwalifikowanych podlegających dofinansowaniu w ramach nowej inwestycji zalicza się wydatki niezbędne do jej realizacji poniesione na:

• nabycie prawa własności i wieczystego użytkowania gruntów oraz nieruchomości zabudowanej,

• nabycie lub wytworzenie środków trwałych, w tym: budowli i budynków (jeśli ich nabycie pozostaje w bezpośrednim związku z celami projektu), maszyn i urządzeń, narzędzi, przyrządów i aparatury, wyposażenia technicznego dla prac biurowych oraz infrastruktury technicznej związanej z nową inwestycją,

• nabycie wartości niematerialnych i prawnych związanych z transferem technologii poprzez nabycie patentów, licencji, know-how lub nieopatentowanej wiedzy technicznej, pod warunkiem że będą wykorzystywane wyłącznie w ramach przedsiębiorstwa, które otrzymało pomoc, będą podlegać amortyzacji, będą nabyte od osób trzecich na warunkach rynkowych oraz będą stanowić aktywa beneficjenta pomocy przez co najmniej 5 lat (3 lata w przypadku mikro-, małego i średniego przedsiębiorcy).

Warto podkreślić, iż nabycie środków trwałych może nastąpić także w drodze leasingu.

W sytuacji gdy projektodawca należy do sektora małych i średnich przedsiębiorstw (MSP), może otrzymać także dofinansowanie na pokrycie kosztów prac związanych z przygotowaniem nowej inwestycji oraz usług doradczych z nią związanych (na poziomie maksymalnie 50% wydatków kwalifikowanych). Wymienione wydatki należy pomniejszyć o VAT, chyba że przedsiębiorcy nie przysługuje prawo do jego zwrotu lub odliczenia.

Maksymalna intensywność pomocy w przypadku projektów inwestycyjnych jest zróżnicowana w zależności od obszaru, którego dotyczy. I tak, maksymalna wysokość dofinansowania wynosi:

• 30% wydatków kwalifikowanych - na obszarze należącym do miasta stołecznego Warszawy oraz w okresie od 1 stycznia 2011 r. do końca 2013 r. - na obszarze województwa mazowieckiego,

• 40% - na obszarach należących do województw: śląskiego, pomorskiego, zachodniopomorskiego, dolnośląskiego, wielkopolskiego (do końca grudnia 2010 r. także na obszarze należącym do województwa mazowieckiego, z wyłączeniem Warszawy),

• 50% - na obszarach pozostałych województw.

Maksymalna intensywność pomocy może zostać podwyższona o 20% w przypadku mikro- i małego przedsiębiorcy, a o 10% - w przypadku średniego przedsiębiorcy.

WAŻNE!

W celu dokonania oceny, czy przedsiębiorstwo można zaliczyć do mikro-, małego lub średniego przedsiębiorstwa, warto skorzystać z kwalifikatora MSP zamieszczonego na stronie internetowej Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (www.parp.gov.pl).

Aby otrzymać dofinansowanie, musi być spełniony warunek zapewnienia tzw. trwałości realizacji projektu. Należy przez to rozumieć utrzymanie inwestycji w regionie, w którym udzielono pomocy przez minimum 3 lata od dnia jej zakończenia (5 lat w przypadku przedsiębiorstw nienależących do sektora MSP). Ponadto przedsiębiorca powinien wnieść wkład własny w wysokości co najmniej 25% wydatków kwalifikowanych, pochodzący ze źródeł własnych lub zewnętrznych źródeł finansowania (np. kredytów).

Z wnioskiem o pomoc, podobnie jak ma to miejsce w przypadku dotacji na usługi doradcze, należy wystąpić do właściwego urzędu marszałkowskiego.

Należy zaznaczyć, że prace związane z nową inwestycją mogą się rozpocząć dopiero po złożeniu przez projektodawcę wniosku o dofinansowanie i uzyskaniu od podmiotu udzielającego pomocy pisemnego potwierdzenia, że nowa inwestycja kwalifikuje się do objęcia pomocą.

• rozporządzenie Ministra Rozwoju Regionalnego z 11 października 2007 r. w sprawie udzielania pomocy na usługi doradcze dla mikroprzedsiębiorców oraz małych i średnich przedsiębiorców w ramach regionalnych programów operacyjnych - Dz.U. Nr 193, poz. 1398

• rozporządzenie Ministra Rozwoju Regionalnego z dnia 11 października 2007 r. w sprawie udzielania regionalnej pomocy inwestycyjnej w ramach regionalnych programów operacyjnych - Dz.U. Nr 193, poz. 1399

Łukasz Kusak

ekspert w zakresie finansów i funduszy europejskich

Moja firma
Sztuczna inteligencja. McKinsey: Tylko 1 proc. menedżerów określa wdrożenia AI w swoich organizacjach jako dojrzałe
17 kwi 2025

Choć zastosowanie gen-AI w 2024 r. znacząco wzrosło, a 78 proc. respondentów deklarowało w ub.r. użycie co najmniej jednej funkcji biznesowej tego rozwiązania w porównaniu do 55 proc. rok wcześniej, to jedynie 1 proc. menedżerów określa wdrożenie AI w ich w organizacjach jako dojrzałe.

Obligacje korporacyjne: wciąż wysoki popyt u inwestorów
17 kwi 2025

W pierwszym kwartale tego roku emitenci przeprowadzili cztery publiczne emisje obligacji korporacyjnych o wartości 286,5 mln zł. Popyt inwestorów ponownie przekroczył wartość emisji i wyniósł 747 mln zł, a średni poziom redukcji dla emisji sięgnął 44 proc.

Przedsiębiorcy na całym świecie już nie patrzą w przyszłość optymistycznie
17 kwi 2025

Spada poziom optymizmu przedsiębiorców na świecie. Powodem niepewność i nieprzewidywalność w globalnym handlu i wysokie stopy procentowe, tak wynika z przeprowadzonego przez Dun & Bradstreet badania na próbie ponad 10 tys. przedsiębiorców.

Wystawianie faktur przez freelancerów w 2025 r. Zasady, narzędzia, terminy, opłaty, najczęstsze błędy przy wystawianiu faktur
17 kwi 2025

Praca freelancera daje dużą swobodę – pozwala samodzielnie zarządzać czasem, projektami i klientami. Z tą niezależnością wiąże się jednak także odpowiedzialność za kwestie formalne, takie jak wystawianie faktur. Kto może wystawiać faktury jako freelancer? Co powinno znaleźć się na fakturze? Jakie są najczęstsze błędy?

Susza rolnicza może w tym roku być wcześniej
16 kwi 2025

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje, że susza rolnicza może w tym roku rozwinąć się wcześniej. W raporcie podał także, ze prognozy dotyczące opadów są optymistyczne.

Jak założyć spółkę z o.o. z aktem notarialnym?
14 kwi 2025

Umowa spółki z o.o. w formie aktu notarialnego jest konieczna, gdy wspólnicy zamierzają wprowadzić do umowy postanowienia, których dodanie nie jest możliwe w przypadku spółki z o.o. zakładanej przez S24. Dotyczy to m.in. sytuacji, w których wspólnicy zamierzają wnieść wkłady niepieniężne, wprowadzić obowiązek powtarzających się świadczeń niepieniężnych, zmienić zasady głosowania w spółce, uprzywilejować udziały co do głosu, czy do dywidendy.

W jaki sposób hakerzy wykorzystują e-maile do ataków? Mają swoje sposoby
14 kwi 2025

Najpopularniejszą formą cyberataku jest obecnie phishing. Fałszywe wiadomości są coraz trudniejsze do wykrycia, bo cyberprzestępcy doskonale się wyspecjalizowali. Jak rozpoznać niebzepieczną wiadomość? Jak chronić swoją firmę przed cyberatakami?

Co nowego dla firm biotechnologicznych w Polsce? [WYWIAD]
10 kwi 2025

Na co powinny przygotować się firmy z branży biotechnologicznej? O aktualnych problemach i wyzwaniach związanych z finansowaniem tego sektora mówi Łukasz Kościjańczuk, partner w zespole Biznes i innowacje w CRIDO, prelegent CEBioForum 2025.

Coraz trudniej rozpoznać fałszywe opinie w internecie
10 kwi 2025

40 proc. Polaków napotyka w internecie na fałszywe opinie, wynika z najnowszego badania Trustmate.io. Pomimo, że UOKiK nakłada kary na firmy kupujące fałszywe opinie to proceder kwietnie. W dodatku 25 proc. badanych ma trudności z rozróżnieniem prawdziwych recenzji.

To nie sztuczna inteligencja odbierze nam pracę, tylko osoby umiejące się nią posługiwać [WYWIAD]
09 kwi 2025

Sztuczna inteligencja stała się jednym z największych wyścigów technologicznych XXI wieku. Polskie firmy też biorą w nim udział, ale ich zaangażowanie w dużej mierze ogranicza się do inwestycji w infrastrukturę, bez realnego przygotowania zespołów do korzystania z nowych narzędzi. To tak, jakby maratończyk zaopatrzył się w najlepsze buty, zegarek sportowy i aplikację do monitorowania wyników, ale zapomniał o samym treningu. O tym, dlaczego edukacja w zakresie AI jest potrzebna na każdym szczeblu kariery, jakie kompetencje są niezbędne, które branże radzą sobie z AI najlepiej oraz czy sztuczna inteligencja doprowadzi do redukcji miejsc pracy, opowiada Radosław Mechło, trener i Head of AI w BUZZcenter.

pokaż więcej
Proszę czekać...