Jak sprostać wymaganiom instytucji oceniającej wniosek i bankowi

Mariusz Nowak
rozwiń więcej
inforCMS
Przedsiębiorca chcący zrealizować inwestycje często zmuszony jest korzystać z dodatkowego finansowania, jakim jest kredyt bankowy. To z kolei może rodzić obawy, że wymagania banku dotyczące zdolności kredytowej firmy będą odbiegać od oczekiwań instytucji oceniającej wniosek o dotacje. Nic bardziej mylnego.


Przedsiębiorca wnioskujący o kredyt bankowy musi spełnić określone wymogi, jakie stawia mu bank. Musi przejść ocenę zdolności kredytowej potwierdzającą, że inwestycja jest uzasadniona z punktu widzenia ekonomicznego, możliwa do zrealizowania i faktycznie rentowna. Oczywiście bank nie jest tutaj gwarantem powodzenia przedsięwzięcia. Dokonuje jednak bezstronnej weryfikacji pomysłu inwestycyjnego, co znacznie ogranicza ryzyko jego niepowodzenia. Zwraca m.in. uwagę na dotychczasowe wyniki finansowe firmy, otoczenie w którym funkcjonuje, jej doświadczenie. Patrzy na trendy związane z branżą, wreszcie ocenia ekonomiczne uzasadnienie planowanej inwestycji. Weryfikuje przede wszystkim poprawność przyjętych założeń dotyczących m.in. zdolności do obsługi zadłużenia, generowania dodatkowych przychodów z planowanej inwestycji, rentowności firmy, ryzyk związanych z funkcjonowaniem nowej inwestycji. 


Przedsiębiorca ubiegający się o wsparcie finansowe przygotowuje wniosek i biznesplan. Dokumenty te zawierają szczegółowe informacje dotyczące funkcjonowania firmy, a zwłaszcza planowanej inwestycji. Przedsiębiorca we wniosku musi jednoznacznie określić, jakie będą efekty realizowanego projektu i przestawić je m.in. w postaci wskaźników produktu, rezultatu oraz wskaźników oddziaływania. Poprzez te elementy rozumiemy wzrost zatrudnienia, utworzenie nowych miejsc pracy, zwiększenie produkcji, co przełoży się na wzrost przychodów ze sprzedaży firmy i zyski firmy.

Biznesplan dostarcza natomiast szczegółowych informacji będących potwierdzeniem dla przyjętych przez przedsiębiorcę założeń w zakresie oczekiwanych efektów inwestycji.


W przypadku SPO WKP 2.3. instytucja analizująca wniosek oceniała m.in. wskaźnik płynności szybkiej, wskaźnik zadłużenia oraz prezentowane we wniosku wskaźniki produktu i rezultatu na okres najbliższych pięciu lat od momentu udzielenia dofinansowania. Elementy te były oceniane w ramach analizy merytoryczno-ekonomicznej i posiadały stosunkowo wysoką wagę w przyjętej skali oceny wniosku.

W przypadku ostatniej edycji SPO WKP 2.2.1 uzyskanie pozytywnej oceny inwestycji przez bank w postaci promesy kredytowej było dla firmy szczególnie korzystne.
Promesa załączona do wniosku o dofinansowanie stanowiła potwierdzenie, iż przedsiębiorca spełnia kryteria w ocenie techniczno-ekonomicznej, tzn., że jest on w stanie prawidłowo i zgodnie z terminami zrealizować planowaną inwestycję.


Instytucja oceniająca wniosek o dotacje zaakceptowała ocenę przedsiębiorcy dokonaną przez bank. Uprościło to procedurę oceny wniosku, a przedsiębiorcy dało pewność, że po uzyskaniu promesy kredytowej od banku może liczyć na pozytywną weryfikację w zakresie analizy techniczno-ekonomicznej.


MARIUSZ NOWAK

specjalista ds. funduszy europejskich, Centrum Obsługi Małych Przedsiębiorstw, Fortis Bank Polska

 
Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...