Wstępna weryfikacja projektów pomoże beneficjentom

Planuje się, by w Programie Operacyjnym Innowacyjna Gospodarka (PO IG) realizowanym przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości przedsiębiorcy mogli zweryfikować zgodność planowanego przedsięwzięcia z założeniami danego działania.


Preselekcja wniosków przyniesie korzyści przedsiębiorcom, którzy jeszcze przed złożeniem wniosku będą mogli sprawdzić, czy projekt spełnia kryteria kwalifikacyjne do działania.

 


Takie rozwiązanie to również korzyści dla instytucji dokonujących oceny wniosków w zakresie formalno-prawnym. Nie będą musiały analizować projektów, które ze względu na swój zakres nie wpisują się w dane działanie. Przyspieszy to proces oceny pozostałych wniosków.


Stworzenie sprawnego systemu dystrybucji funduszy strukturalnych płynących do Polski jest zadaniem czasochłonnym i trudnym. Wymaga otwartości na nowe pomysły, odważnego wyciągania wniosków oraz swego rodzaju odwagi w ograniczaniu biurokracji. Efektem ma być maksymalizacja możliwości absorbowania środków kierowanych do przedsiębiorstw, samorządów - całej rzeszy beneficjentów mogących skorzystajać funduszy UE.


Wstępna ocena projektów wprowadzona została już w 2006 roku przy wnioskach składanych w SPO WKP 2.2.1. Na bazie zebranych doświadczeń postanowiono, aby model preselekcji projektów w projektowanych na lata 2007-2013 programach operacyjnych wprowadzić na szerszą skalę. Procedura ma obowiązywać w Programie Operacyjnym Innowacyjna Gospodarka w działaniach realizowanych przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Jak będzie ona funkcjonować i jakie będą z niej płynąć korzyści dla firm ubiegających się o dotacje?

Przedsiębiorca planujący inwestycję, na którą będzie chciał pozyskać dofinansowanie, będzie przygotowywał tzw. fiszkę projektową.
Fiszka to syntetyczny dokument prezentujący planowane przedsięwzięcie. Będzie ona obejmowała: cel realizowanego projektu, jego przedmiot, zakładane cele biznesowe, wpływ inwestycji na środowisko, zakres wykorzystania nowoczesnych technologii, wstępny budżet projektu wraz z określeniem kategorii wydatków kwalifikowanych oraz źródłami finansowania. Dokument ten będzie przesyłany w formie elektronicznej do tzw. promotorów projektu funkcjonujących w ramach instytucji otoczenia biznesu. Podstawowym zadaniem promotora będzie potwierdzenie, iż przedsięwzięcie, co do zasady, kwalifikuje się do danego działania. Promotor projektu nie będzie jednak uczestniczył w ocenie merytorycznej projektu, decydującej o przyznaniu dofinansowania.

Przedsiębiorca będzie mógł odbyć bezpłatne konsultacje z promotorem projektu, szczegółowo przeanalizować założenia planowanego projektu lub uzupełnić informacje zawarte w fiszce projektowej.
Po zaakceptowaniu fiszki przedsiębiorca będzie miał pewność, iż jego przedsięwzięcie wpisuje się w dany program i będzie mógł przystąpić do przygotowania pełnej aplikacji.


Taka wstępna weryfikacja umożliwi jednoznaczną ocenę zgodności projektu z programem, do którego przedsiębiorca zamierza składać wniosek. Pozwoli to uniknąć kosztów po stronie przedsiębiorcy związanych z przygotowaniem dokumentacji projektu, w przypadku gdyby nie spełniał on wymogów danego działania.


Proponowane rozwiązanie tylko pozornie wydłuża proces aplikowania, w efekcie rodzi oszczędności dla przedsiębiorcy oraz dla instytucji oceniających wnioski, które nie będą musiały weryfikować wniosków niezgodnych z założeniami danego działania.


Mariusz Nowak

specjalista funduszy europejskich, Centrum Obsługi Małych Przedsiębiorstw, Fortis Bank Polska

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...