Przedstawianie gości na przyjęciu biznesowym

Magdalena Pytkowska
rozwiń więcej
Przedstawiając kogoś, należy wyraźnie i bez pośpiechu wymienić jego imię i nazwisko. / Fotolia
Obowiązek przedstawienia gości należy do gospodarzy spotkania. Zazwyczaj jednak ma to miejsce w przypadku przyjęć na siedząco. Podczas spotkań na stojąco goście powinni radzić sobie już sami.

Kiedy gospodarz przedstawia osoby musi pamiętać o tym, aby to osobie najważniejszej (prezesowi firmy, dyrektorowi, itp.)przedstawić wszystkie osoby. Starszemu rangą przedstawia się młodszego rangą. A w przypadku przestawiania ludzi tej samej rangi kierujemy się zasadą, że kobiecie przedstawia się mężczyznę, starszemu osobę młodszą, osobie, która przybyła wcześniej osobę nowo przybyłą.

Przedstawiając kogoś, należy wyraźnie i bez pośpiechu wymienić jego imię i nazwisko. Co ważne najpierw wymieniamy imię i nazwisko osoby przedstawianej, a dopiero później osoby, której przedstawiamy kogoś. Pamiętajmy także o wymienieniu ważnych tytułów, zwłaszcza jeśli chcemy komuś przedstawić daną osobę ze strony stanowiska, dorobku naukowego itp. np. „Pozwoli pan prezes, że przedstawię doktora Andrzeja Nowaka”.

Zobacz: Bankiet

Sytuacja wyjątkowa

Czasami wbrew naszej woli dzieją się różne nieprzewidziane wypadki: dodatkowa kontrola na lotnisku, korki w miejscu, gdzie ich zazwyczaj nie ma - wówczas my jako goście mamy obowiązek zadzwonić do gospodarza przyjęcia i poinformować go o naszym spóźnieniu oraz jego powodzie. Jak odbywa się natomiast prezentacja spóźnionych osób? Otóż w momencie ich wejścia na salę gospodarz przedstawia przybyłych innym gościom, mówiąc „pan Łukasz Kowalski, technolog firmy X” lub „Pan Karol Kowalik z małżonką”. Spóźnieni zajmują wtedy przeznaczone dla nich miejsca i witają się tylko z sąsiadami. Zaległości w osobistym zapoznaniu z pozostałymi gośćmi nadrobią wraz z gospodarzem przy okazji kawy po daniu głównym.

Zobacz serwis: Narady i spotkania

Moja firma
Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

pokaż więcej
Proszę czekać...