Dlaczego branża elektroniki coraz bardziej obciąża środowisko naturalne?

Trend zrównoważonego rozwoju nie ominął branży IT i nowych technologii.
Konsumpcja sprzętu informatycznego nieustannie wzrasta, a to powoduje, że branża elektroniki w coraz większym stopniu obciąża środowisko naturalne. Szacuje się, że rocznie na wysypiskach śmieci ląduje aż 50 milionów ton e-odpadów.

Elektronika i nowe technologie

Trend zrównoważonego rozwoju nie ominął branży IT i nowych technologii. Coraz ważniejsze stają się tematy związane z elektroodpadami i przeciwdziałaniem nadmiernej eksploatacji środowiska naturalnego w przypadku sprzętów technologicznych. Według badań Parlamentu Europejskiego w UE zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny jest najszybciej rosnącym strumieniem odpadów[3]. To pokazuje, jak ważne są zmiany proekologiczne w obszarze elektroniki.

Coraz więcej firm zmierza w kierunku zielonej rewolucji, wcielając proekologiczne działania do swoich strategii. To konsekwencja m.in. regulacji Komisji Europejskiej, która zakłada osiągnięcie neutralności klimatycznej UE do 2050 roku.

- Zmiany zachodzą w całym cyklu życia produktów, a jednym z popularniejszych przykładów zamknięcia obiegu w branży elektroniki jest model XaaS, czyli wszystko jako usługa. Dotyczy produktu jako usługi w wynajmie i jego procesowania, łącznie np. z finansowaniem. Jako dystrybutor aktywnie włączamy się w trend proekologiczny, który staje się dla nas również szansą biznesową – mówi Robert Sejda, New Business Development Manager w AB S.A.

Działania zmierzające do zamknięcia obiegu są realizowane także poprzez konserwację i wydłużenie żywotności produktu, m.in. za pomocą sprzedaży części zamiennych. Stawia się na trwałe, naprawialne elementy sprzętów z możliwością ich modernizacji. Takie rozwiązania spotyka się z zainteresowaniem klientów. Badanie pokazało, że około dwóch na trzech Europejczyków deklaruje chęć dłuższego korzystania ze swoich urządzeń cyfrowych, pod warunkiem, że nie będzie to miało istotnego wpływu na ich działanie[4]. 

Ekologia w branży elektronicznej

Wprowadzanie elementów gospodarki o obiegu zamkniętym do przedsiębiorstw wiąże się również z ponownym wykorzystaniem sprzętów elektronicznych i wprowadzeniem ich do sprzedaży. Zmierza się do przeprojektowania sprzętu w taki sposób, by klient w najprostszych przypadkach miał możliwość samodzielnej wymiany poszczególnych jego elementów i dokonania prostej naprawy. W tym kontekście ważnym elementem jest dyrektywa o prawie do naprawy sprzętów RTV i AGD, która nakłada na producentów obowiązek naprawy bez względu na gwarancję[5]. Rozwiązanie ma wpłynąć na zmniejszenie ilości elektrośmieci. 

- Kolejnym ogniwem trybów polityki firm opartej na obiegu zamkniętym jest odpowiedzialna utylizacja sprzętów i proces ich recyklingu. Z tym związana jest rozszerzona odpowiedzialność producenta, która zakłada zebranie i zagospodarowanie odpadów powstałych z takich samych produktów, jakie wprowadza na rynek. Istotne jest tworzenie sprzętów elektronicznych z elementów umożliwiających poddanie recyklingowi jak największej części produktu – dodaje Robert Sejda.

Gospodarka o zamkniętym obiegu sprzyja rozwojowi przedsiębiorczości i wiąże się z nowymi modelami biznesowymi. Zamknięcie obiegu to nie tylko korzyści dla środowiska, ale również benefity ekonomiczne, które są związane ze zmianami na poziomie produkcyjnym, czy konstrukcyjnym. Część podzespołów produktów technologicznych wraca ponownie do obiegu, co generuje mniejsze koszty dla klienta biznesowego.

Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...