Bartosz Bąbrych: Pogłoski o śmierci polskiej fotowoltaiki są mocno przesadzone

System opustów odegrał swoja pozytywna rolę, dając energetyce słonecznej potężny impuls do rozwoju
Trend na niezależność energetyczną i wytwarzanie własnego prądu jest już nie do odwrócenia - uważa Bartosz Bąbrych.

Czy to koniec fotowoltaiki w Polsce?

Przed długim czerwcowym weekendem Ministerstwo Klimatu i Środowiska opublikowało projekt nowelizacji Prawa energetycznego oraz ustawy o odnawialnych źródłach energii. Zapowiadane zmiany wejdą w życie od 1 stycznia 2022 roku. Projekt przewiduje m.in. likwidację system opustów, który można nazwać jednym z filarów obecnego boomu mikroinstalacji fotowoltaicznych.

Niektórzy komentatorzy już ochrzcili planowane zmiany “końcem fotowoltaiki w Polsce”. Są jednak i tacy, którzy uważają, że ewolucja rynku energii ze słońca jest nie tylko nieunikniona, ale i konieczna.

– Zacytuję Andrzeja Sapkowskiego: coś się kończy, coś zaczyna – komentuje rządowy projekt Bartosz Bąbrych, prezes spółki N Energia.

– System opustów odegrał swoja pozytywna rolę, dając energetyce słonecznej potężny impuls do rozwoju. Jednak przez ostatnie kilka lat obserwowaliśmy dużo niepokojących zjawisk, które nazywaliśmy “chorobami wieku młodzieńczego” branży fotowoltaicznej. Chodzi zarówno o liczne nieuczciwe praktyki sprzedażowe, jak i problemy z jakością wykonania instalacji. Niestety skutkiem dobrej koniunktury na rynku stało pojawienie się na nim rzeszy podmiotów przypadkowych, kierujących się wyłącznie motywacją szybkiego zarobku, wskutek czego zupełnie zaniedbujących kwestie jakości. Wzrósł odsetek zagrażających życiu i mieniu poważnych wad, popełnianych przez niewykwalifikowane ekipy montażowe. Śmiem twierdzić, że obecnie zdecydowana większość mikroinstalacji w Polsce jest wykonana niezgodnie z instrukcjami montażu i podstawowymi normami – dodaje Bąbrych.

Sieć wytrzyma wszystko

Zdaniem eksperta sami prosumenci również często lekceważyli kwestie jakości i bezpieczeństwa instalacji. Jak i konieczność mądrego zarządzania własnym zużyciem energii – sieć wszystko wytrzyma.

– Energia słoneczna nie tylko oferuje możliwości i zyski, ale i wymaga odpowiedzialności – od wszystkich uczestników rynku fotowoltaiki, w tym i samych prosumentów – reasumuje Bartosz Bąbrych.

Zdaniem Bąbrycha reprezentowana przez spółkę branża wciąż ma duże perspektywy rozwoju. Trend na niezależność energetyczną i wytwarzanie własnego prądu jest już nie do odwrócenia. Potencjalni prosumenci do końca roku będą mogli zainwestować we własne elektrownie słoneczne na dotychczasowych zasadach, zachowując je przez kolejne 15 lat z możliwością przełączenia się na nowy model rozliczeń w przypadku, gdy ten okaże się korzystniejszy. Według Bartosza Bąbrycha planowane zmiany w rozliczeniach energii, połączone z uruchomieniem kolejnego etapu programu Mój Prąd oraz dynamika cen instalacji fotowoltaicznych bez wątpienia będą stymulować chętnych do jak najszybszego podjęcia decyzji.

Fotowoltaika dla korporacji

Z początkiem 2022 roku dynamika uruchomienia instalacji indywidualnych się zmieni, rynek natomiast zostanie wzmocniony fotowoltaiką dla klienta korporacyjnego, rozwojem obywatelskich społeczności energetycznych oraz farm słonecznych. Firmy z branży będą sukcesywnie wchodzić również na rynek dystrybucji i zarządzania energią. Znikną z rynku podmioty, które pojawiły się na nim wyłącznie na fali trendu, natomiast firmy posiadające odpowiednie zasoby, kwalifikacje i zaplecze techniczne będą się konsolidować lub zajmować własne nisze w łańcuchu dostaw.

– Dla nas zmiana otoczenia będzie motywem do wprowadzenia innowacji, rozszerzenia oferty, jej dopasowania do potrzeb i oczekiwań klientów oraz nowych realiów rynkowych. Chodzi o systemy magazynowania i bilansowania energii, inteligentnego zarządzania, czyli o wszystko, co będzie zwiększało użyteczność i opłacalność inwestycji w odnawialne źródła energii – twierdzi Bartosz Bąbrych.

Zdaniem eksperta główną wadą obecnej polityki rządu wobec fotowoltaiki jest to, w jaki sposób owa polityka jest komunikowana.

– Już widać, jakie zamieszanie wywołała publikacja projektu nowelizacji Prawa energetycznego, wciąż nieznane są konkretne warunki programu Mój Prąd 3.0. Oczekujemy od władzy spójnej wizji rozwoju rynku energii słonecznej w średnio i długoterminowej perspektywie. Energetyka jest branżą, która wymaga długofalowej, przewidywalnej i konsekwentnej polityki – podsumowuje.

Bartosz Bąbrych, prezes spółki N Energia

Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA

Moja firma
Ogromne zmiany na rynku pracy w ciągu najbliższych 5 lat
07 maja 2024

Najbliższe 5 lat na rynku pracy ma przynieść ogromne zmiany. Według Adecco zniknie 83 miliony miejsc pracy, a na ich miejsce powstanie jedynie 69 milionów innych. Jakie posady są zagrożone? 

Nowa usługa finansowa dla prowadzących działalność gospodarczą: gotówka na niski procent
07 maja 2024

Teraz gotówka na niski procent lub przy spełnieniu dodatkowych warunków całkowicie nieoprocentowana, staje się nową usługą dla przedsiębiorców korzystających w mikrofaktoringu lub dopiero mających w planach skorzystanie z takiego instrumentu. W uproszczeniu ten nowy produkt przypomina zaliczkę tytułem wpływów z przyszłej faktury i pozwala na zachowanie płynności finansowej w okresie gdy jeszcze produkt nie został sprzedany a więc i faktura nie może być wystawiona.

Wartościowe środowisko pracy - czym jest, jak je stworzyć?
07 maja 2024

Dobra atmosfera w pracy przedkłada się na lojalność pracowników, ich motywację i zaangażowanie. Jak zapewnić pracownikom najlepsze employee journey? 

Jak Nvidia może zyskać na wartości dzięki inwestorom w akcje memy
07 maja 2024

Dzięki fantastycznemu rocznemu zwrotowi, przekraczającemu obecnie 220%, Nvidia stałą się jedną z najczęściej dyskutowanych spółek w ostatnim okresie i dowodem na to, że rynek technologiczny trzyma się dobrze. Czy spółka należy również do kategorii akcji memów, czy raczej jej wycena jest oparta o solidne podstawy?

Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?
07 maja 2024

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

pokaż więcej
Proszę czekać...