OZE sposobem na obniżenie kosztów serwerowni

Już w 2025 r. generacja energii z OZE ma prześcignąć tę z węgla / embuk-importer
Dzięki wykorzystaniu OZE i energooszczędnych technologii, rynek data center może urosnąć do 2026 roku nawet o 26,5%. Jednak nie każdy operator może liczyć na wzrosty. Dlaczego?

OZE i coraz wyższe koszty energii

Coraz wyższe ceny energii zmuszają centra danych do modernizacji i szukania nowych źródeł zasilania. Pandemia przyśpieszyła cyfryzację i zwiększyła popyt na usługi centrów danych. Według danych Gartnera ze stycznia br. to jedyny sektor IT, który uchronił się przed spadkami w 2020 r. Co więcej, w kolejnych latach ma on rosnąć średnio o 4% rocznie.

Z raportu Komisji Europejskiej „Energy-efficient Cloud Computing Technologies and Policies for an Eco-friendly Cloud Market” wynika, że dzięki przyśpieszonej cyfryzacji zużycie energii przez centra danych wzrośnie do 2030 roku, w porównaniu do 2018 r., o 28%. Coraz większe zapotrzebowanie na prąd przy jego rosnących kosztach sprawia, że część nieefektywnych energetycznie serwerowni czeka gruntowna modernizacja. W innym przypadku usługi przez nie oferowane mogą być znacząco droższe od konkurencji.

- Cena prądu jest najważniejszym składnikiem kosztowym usług świadczonych przez centra danych. Obiekty budowane od początku z myślą o uzyskaniu jak najwyższej efektywności energetycznej, wykorzystujące np. chłodzenie adiabatyczne są tańsze w utrzymaniu i mogą osiągnąć niższą efektywność energetyczną tzw. PUE. Dla porównania, średnia w Polsce na rynku data center waha się pomiędzy 1.4 a 1.6 PUE, przy czym w przypadku niektórych serwerowni firmowych często ten parametr przekracza 2.0. Przekłada się to oczywiście na wyższe koszty dla klienta końcowego – komentuje Wojciech Stramski, CEO Beyond.pl

Nowe inwestycje w OZE

Według analityków największe oszczędności i zyski w sektorze data center ma przynieść zastosowanie odnawialnych źródeł energii. Poza tym kluczowe dla rozwoju rynku będą m.in.: nowe rozwiązania chłodzenia serwerów i wykorzystania ciepła oraz technologie budowy akumulatorów i zasilania. Markets and Research zwraca uwagę, że już w 2020 roku znacząco przyspieszono proces wdrażania oszczędnych systemów zasilania awaryjnego opartego na akumulatorach litowo-jonowych. Coraz popularniejsze są generatory o mocy przekraczającej 2 MW, których sprzedaż napędza budowa dużych i hiperskalowych obiektów.

Eksperci przewidują, że jednymi z najistotniejszych inwestycji centrów danych będą te związane z modernizacją i budową systemów chłodzenia serwerów. Poprzez wprowadzenie nowoczesnych systemów chłodzących jest możliwe zmniejszenie zapotrzebowania energetycznego centrów danych aż o 50%. Na popularności będą zyskiwać różnego rodzaju systemy free cooling, w tym chłodzenie adiabatyczne oraz parowe.

- Adiabatyczny system chłodzenia serwerów eliminuje klasyczne szafy wentylacyjne na rzecz rozwiązania naturalnego - schładzania powietrza wodą. System, wzorowany między innymi na rozwiązaniach wykorzystywanych w centrach danych Facebooka, pozwala na wykorzystanie energii cieplnej wytworzonej przez urządzenia w komorach serwerowych do ogrzania budynku biurowego. W Skandynawii niektóre obiekty data center są podłączane do miejskiego systemu ogrzewania. Wiele nieoczywistych rozwiązań może pomóc obniżyć zużycie energii do minimum - wyjaśnia Stramski.

Coraz droższa emisja

Do 2030 roku rynek centrów danych powinien w 100% korzystać z energii odnawialnej. Jest to związane nie tylko z koniecznością spełnienia unijnych regulacji i ochroną środowiska, ale też z rosnącymi cenami emisji CO2. W styczniu tego roku cena emisji jednej tony CO2 po raz pierwszy przekroczyła 34 euro, a według prognoz Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami do 2030 roku cena jednej tony CO2 może osiągnąć wartość nawet 72 euro.

Firmy są tego świadome i już w lutym tego roku dostawcy usług data center i cloud computing, tacy jak Aruba, Amazon czy Google zawarli Pakt na rzecz Neutralności Klimatycznej. Ma on na celu ograniczenie produkcji CO2 o 75% do końca 2025 roku. Do 2030 roku sektor data center ma w ogóle nie produkować CO2 i stać się neutralny klimatycznie. Inną, podobną inicjatywą, ale realizowaną przez samą Komisję Europejską, jest Europejska Koalicja na Rzecz Ekologicznej Cyfryzacji.

Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA

Moja firma
Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?
16 maja 2024

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument
16 maja 2024

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?
14 maja 2024

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę
14 maja 2024

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?
13 maja 2024

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?
10 maja 2024

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?
09 maja 2024

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?
09 maja 2024

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować
09 maja 2024

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera
08 maja 2024

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

pokaż więcej
Proszę czekać...