Na czym polega Cloud Computing

Sebastian Górski
rozwiń więcej
Dla początkujących użytkowników Internetu zasypywanych fachową terminologią, określenie Cloud Computing pozostaje równie zagadkowe. Warto jednak przyjrzeć się bliżej narzędziom, z których korzystamy na codzień w Sieci, aby zrozumieć, co tak naprawdę kryję się pod tym terminem.

Rozpoczynając swoją przygodę z komputerem oraz Internetem zapewne zauważyłeś oczywisty podział na oprogramowanie oraz usługi sieciowe. Pierwsza grupa to oczywiście aplikacje instalowane na twardym dysku domowego peceta, pracujące pod kontrolą systemu operacyjnego Windows. Do drugiej grupy należa niezliczone ilości stron internetowych oferujących różne usługi.

Przeprowadzka do Sieci

Jeszcze do niedawna, z oczywistych powodów, żadna strona internetowa nie była w stanie zastąpić tak niezbędnych narzędzi jak edytor tekstu, edytor graficzny, klient pocztowy, czy komunikator internetowy. Technologia Cloud Computing pozwoliła przełamać dotychczasowe bariery i wraz ze wzrostem popularności szerokopasmowego Internetu (połączenia z Siecią o większej prędkości). W dużym uproszczeniu, Cloud Computing to przeniesienie oprogramowania do Internetu.

Istnieją dwie koncepcje technologi Cloud Computing. Jedna z nich zakłada, że oprogramowanie dostępne jest wyłącznie jako usługa internetowa (SaaS - Software as a Service). Druga zaś dopuszcza możliwość instalacji oprogramowania na domowym komputerze, które jest powiązane z dodatkowymi usługami w Internecie (SpS - Software plus Services).

Przyklady z życia codziennego

Najlepszym przykładem zastosowania technologii Cloud Computing w codziennym korzystaniu z Internetu jest pakiet aplikacji firmy Google zwany Google Apps. W jego skład wchodzą między innymi następujące moduły:

  • Gmail (konta pocztowe o dużej pojemności, dochodzącej do 7 GB);
  • Google Talk (komunikator internetowy dostępny bezpośrednio w oknie poczty Gmail);
  • Kalendarz Google (jak wskazuje sama nazwa, służy do planowania spotkań, zadań oraz terminów);
  • Dokumenty Google (pakiet biurowy oraz składnica dokumentów w jednym. Pozwala na używanie edytora tekstu, arkusza kalkulacyjnego oraz oprogramowania do tworzenia prezentacji);
  • Kreator stron internetowych Google (narzędzie do szybkiego tworzenia witryn internetowych).


Zalety Cloud Computing

Już na pierwszy rzut oka, technologia wydaje się niezwykle przydatna. Poniżej zebraliśmy kilka najważniejszych zalet jej wykorzystywania:

  • brak konieczności instalacji oprogramowania (z wszystkich narzędzi korzystasz w oknie przeglądarki internetowej, po zalogowaniu się na uprzednio utworzone konto);
  • znikome koszty użytkowania (nie płacisz za licencję na oprogramowanie, ponosząc wyłącznie standardowy koszt za używanie łącza internetowego);
  • możliwość dostępu do swoich danych z dowolnego komputera podłączonego do Internetu;
  • odciążenie komputera z procesu przetwarzania oraz gromadzenia danych;
  • bezpieczeństwo danych (na wypadek awarii komputera, Twoje dane pozostają bezpieczne w Internecie.

Ograniczenia

Oczywiście, przy tej okazji nie sposób pominąć pewnych ograniczeń oraz zagrożeń, które wiążą się z korzystaniem z aplikacji w technologii Cloud Computing:

  • konieczność dostępu do szybkiego łącza internetowego (w krajach rozwijających się, nadal wiele gospodarstw domowych nie ma dostępu do szybkiego Internetu);
  • ryzyko braku dostępu do danych lub ich utrata (wielkie centra obliczeniowe mogą stać się celem ataku terrorystycznego lub po prostu odmówić posłuszeństwa z powodu awarii);


Ciekawe aplikacje sieciowe

Poniżej zgromadziliśmy kilka odnośników do ciekawych serwisów pracujących w oparciu o technologię Cloud Computing:

  • Adobe Photoshop Express (najpopularniejszy edytor graficzny, w uproszczonej wersji);
  • Adobe Acrobat.com (zestaw usług, wśród których można znaleźć edytor tekstu, aplikację do prowadzenia telekonferencji, tworzenia plików PDF, przechowywania plików oraz udostępniania innym użytkownikom);
  • Zoho (olbrzymi pakiet narzędzi, w skład którego wchodzą między innymi programy biurowe, kalendarz, oprogramowanie do fakturowania, zarządzania projektami, klient pocztowy);
  • Remeber The Milk (aplikacja do przypominania o ważnych sprawach oraz terminach).

Czytaj więcej o Cloud computing

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...