Jak zabezpieczyć firmowe dokumenty Office?

Kamil Rogala
rozwiń więcej
Bezpieczeństwo i poufność danych w firmie to bardzo ważna kwestie. Niekiedy na dyskach firmowych komputerów przechowujemy bardzo ważne dane, które nie mogą zostać zniszczone albo odczytane przez osobę postronną. Na szczęście mechanizmy oferowane przez pakiet Office oferują dość wysoki poziom bezpieczeństwa przesyłanych innym osobom dokumentów. Za pomocą wbudowanych funkcji możemy między innymi zablokować dostęp do dokumentów lub możliwość formatowania. Możemy również przypisać uprawnienia do dostępu tylko konkretnym osobom. Jak sprawnie korzystać z możliwości zabezpieczeń dokumentów?

Zapewnienie bezpieczeństwa plikom zapisanym na dysku w komputerze lub w sieci lokalnej można zabezpieczyć korzystając z narzędzi systemowych. W tym przypadku można skorzystać z reguł uprawnień bazujących na kontach użytkownika. Są to między innymi ograniczenia dostępu do katalogów i folderów sieciowych oraz lokalnych czy szyfrowanie ich zawartości. Za sprawą zaawansowanych mechanizmów kontroli, możemy określić, które osoby mogą przeglądać dokumenty, które je komentować czy edytować, możemy również ustalić, kto zostanie całkowicie pozbawiony możliwości dostępu do informacji.

Wszystko działa bezproblemowo, ale wątpliwości pojawiają się wtedy, gdy plik musi opuścić bezpieczną lokalizację, czyli komputer, na którym zostały ustawione odpowiednie zabezpieczenia. Jak upewnić się, że po opuszczeniu dysku bezpiecznego komputera, dokument wysłany na przykład pocztą lub przeniesiony na pamięci USB będzie dostępny jedynie dla uprawionych do jego oglądania osób? Co zrobić, by jego treść nie została zmodyfikowana, bądź wykorzystana przez użytkownika bez autoryzacji? Może to doprowadzić w niektórych przypadkach do poważnych strat w firmie.

Zobacz również: Serwer wirtualny jako usługa hostingowa – na co zwracać uwagę?

Wraz z rozwojem pakietu Office pojawiały się coraz to lepsze mechanizmy kontroli dostępu do plików Worda, Excela czy PowerPointa. Z początku istniało zabezpieczenie hasłem, obecnie zostało ono uzupełnione uprawnieniami do edycji czy kopiowania, a wprowadzenie podpisów i certyfikatów gwarantuje autentyczność i integralność plików. Office 2010 oferuje całkiem sporo różnych mechanizmów poprawiających bezpieczeństwo.

Nadal najprostszym sposobem zabezpieczenia zawartości dokumentu tekstowego, arkusza kalkulacyjnego czy prezentacji jest zabezpieczenia za pomocą hasła. Metoda ta praktycznie gwarantuje, że zabezpieczony w ten sposób plik nie zostanie otwarty przez osobę, która tego hasła nie zna. Zastosowanie hasła sprawia, że plik automatycznie zostaje zaszyfrowany. Domyślny algorytm AES, choć uznawany za bezpieczny, używany jest w Office w swej słabszej 128, a nie 256-bitowej postaci. Hasło może również regulować możliwość zmiany formatowania, używania styli bądź ograniczania sposobu edycji. Dotyczą one w jednakowym zakresie każdego użytkownika, który ma dostęp do dokumentu.

Jeśli chcemy całkowicie zablokować dostęp do pliku, musimy liczyć się z pewnymi minusami takiego rozwiązania. Wykorzystując tę metodę, nie możemy definiować uprawnień do wykonywania różnych operacji w dokumencie bazujących na kontach użytkowników. Nie mamy również kontroli nad tym, co stanie się z plikiem po jego rozszyfrowaniu. Nie mamy na przykład możliwości blokady kopiowania treści do innego pliku, w którym można z kolei dowolnie modyfikować treść. Warto więc użyać tej funkcji z umiarem i pewnością. 

Zobacz również: Wirus Zimuse – jak działa i czy jest groźny?

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...