Bankowość elektroniczna, a papierowe pieniądze - jak nimi operować?

Kamil Rogala
rozwiń więcej
Bankowość elektroniczna, a papierowe pieniądze - jak nimi operować?
Rozwój technologiczny jest nieunikniony i ma wpływ niemal na wszystko co nas otacza. Miniaturyzacja, mobilność i szybkość wkracza dziś również w świat bankowości oferując nam na monitorze komputera, wszystko to, co w tradycyjnym banku. Wszystko wydaje się proste, intuicyjne i w miarę zrozumiałe. Ale co z pieniędzmi? Poprzez Internet można dosłownie wszystko, zapłacić, przelać pieniądze, wziąć kredyt, ale w jaki sposób te pieniądze wypłacić lub wpłacić?

Dziś każdy szanujący się bank ma sieć bankomatów w każdym mieście czy nawet wsi. Zapewniają one dostęp do gotówki przez 24 godziny na dobę bez względu na dzień tygodnia. Kiedyś należało stać w kolejce do kasy po pieniądze, dziś wystarczy wcisnąć kilka guzików i po chwili nasze pieniądze są w portfelu.

Można wypłacić pieniądze nie stojąc w kolejce, ale jak sprawa wygląda w drugą stronę? Otóż od niedawna funkcjonują już wpłatomaty. Są to urządzenia do przyjmowania wpłat na konto w banku. Klient chcąc wpłacić na swoje konto środki wkłada kartę, którą otrzymuje do konta. System na podstawie numeru karty identyfikuje powiązany z nią numer rachunku, i przyjmuje plik banknotów, które klient wsuwa do specjalnej szczeliny. Środki na koncie klienta pojawiają się z reguły do kilkunastu minut po dokonaniu transakcji. Wpłatomat działa na zasadzie odwrotności bankomatu.

Zobacz również: Jak zarejestrować nowe biblioteki DLL w systemie Windows?

Bankomaty, wrzutnie, wpłatomaty, bankowość internetowa. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że pozycja człowieka w banku jest stracona skoro wszystkie operacje na koncie można przeprowadzić samodzielnie w zaciszu swojego domu lub przy okienku bankomatu. Może się wydawać, że wszystkim może dowodzić maszyna, komputer. Jest przecież niemal nieomylny, nie oszuka nas i zawsze wszystko dokładnie obliczy. Niestety komputer nie jest jeszcze w stanie z nami porozmawiać przy stoliku w placówce banku, nie uśmiechnie się do nas ani nic nie doradzi. Dlatego też, zarówno przyszłość człowieka jako łącznika między klientem a bankiem oraz komputera, bankowości elektronicznej jako narzędzia jest pewna i niepodważalna.

Zobacz również: Jak stworzyć firmową witrynę WWW?

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...