Transakcje internetowe coraz częściej naruszają prawo

Michał Jarski
Dyrektor Regionalny ds. Sprzedaży w Trend Micro
rozwiń więcej
Transakcje internetowe coraz częściej naruszają prawo/ Fot. Fotolia / Fotolia
Internet staje się główną płaszczyzną komunikacji w trakcie zawierania wszelkiego rodzaju transakcji naruszających prawo - tak wynika z badań, w trakcie których wykryto wiele rodzajów aktywności stanowiących mniej lub bardziej poważne przestępstwa: od handlu skradzionymi informacjami i nielegalnymi towarami, po morderstwa na zlecenie.

Mroczna strona internetu

Choć celem badań, które przeprowadziła firma Trend Micro, było skupienie się na ujawnianiu działań cyberprzestępczych, na niektórych platformach i w sieciach usługowych zaobserwowano także aktywność osób powiązanych z organizacjami terrorystycznymi.

Kradzież danych z systemów firmy, czyli ataki ukierunkowane

„Od dłuższego czasu, a zwłaszcza po atakach w Paryżu i Belgii, wiele mówi się o wykorzystywaniu internetu przez organizacje terrorystyczne. W tej chwili wiemy dużo więcej o aktywności w ukrytych obszarach internetu i możemy mieć dostęp do wymienianych przez kryminalistów informacji. Możemy z całą pewnością potwierdzić, że z najnowocześniejszych technologii i aplikacji na platformach mobilnych, w sieci jawnej (ang. surface web) oraz sieciach ukrytych (ang. deep webdark web) korzystają nie tylko włamywacze komputerowi, ale także zwykłe organizacje przestępcze i terroryści.” – mówi Michał Jarski, Regional Director CEE w firmie Trend Micro.

Narzędzia używane przez terrorystów

Przełomowe technologie zmieniły jakość codziennego życia i ułatwiły podejmowanie działań przynoszących innym ludziom korzyści. Są one jednak jednocześnie używane w celach niezgodnych z prawem i sprzecznych z intencjami ich twórców.

Niektóre techniki, technologie i platformy używane przez organizacje terrorystyczne są wykorzystywane także przez inne grupy internautów. Istnieją bowiem przewodniki bezpieczeństwa operacyjnego (OPSEC) do użytku terrorystów – są to odpowiedniki dokumentów przeznaczonych dla dziennikarzy i aktywistów dla zapewnienia anonimowości ich pracy oraz źródeł informacji. Wiemy już, że organizacje terrorystyczne i ich zwolennicy używają takich samych narzędzi i tych samych zasobów. Terroryści „odziedziczyli” te praktyki po zwykłych kryminalistach, którzy korzystali z różnych warstw internetu do komunikacji, koordynacji działań oraz zawierania transakcji.

Rozwijasz firmę? Inwestuj w nowe technologie

Organizacje terrorystyczne coraz częściej korzystają na przykład z podziemnej poczty elektronicznej, której używają cyberprzestępcy. A usługi takie jak SIGAINT, RuggedInbox i Mail2Tor są często polecane na forach jako chroniące przed czujnym okiem organów ścigania.

Mimo że nie zostały one stworzone z myślą o cyberprzestępcach czy terrorystach, obie te grupy często z nich korzystają ze względu na anonimowość, jaką zapewniają użytkownikom. Innym przykładem są służące do przesyłania wiadomości platformy, które są powiązane z kontami terrorystów. W danych kontaktowych członków organizacji terrorystycznych najczęściej podawany jest identyfikator komunikatora „Telegram” zapewniający szyfrowanie komunikacji.

Polecamy: Jak rejestrować i aktualizować dane firmy po zmianach w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej


Szerzenie propagandy

Terroryści wykorzystują internet do rozpowszechniania swoich komunikatów propagandowych. Jest to jeden z tych rodzajów aktywności, który odróżnia ich od cyberprzestępców zwykle komunikujących się między sobą tylko wtedy, gdy chcą nawiązać współpracę.

Celem terrorystów jest nie tylko przekazywanie informacji, lecz także wpływanie na opinie publiczną – często wysyłają oni komunikaty skierowane do szerokiego spectrum odbiorców, głównie w celu pozyskania nowych zwolenników. Jak zaobserwowaliśmy w trakcie naszych badań, organizacje terrorystyczne rozpowszechniają swoje treści za pomocą usług opartych na współużytkowaniu plików oraz mediów społecznościowych.

Nowy obowiązek informacyjny sklepów internetowych

Zapraszamy do zapoznania się z pełną wersją raportu, opublikowaną na stronie: http://www.trendmicro.com/vinfo/us/security/news/cybercrime-and-digital-threats/overlapping-technologies-cybercriminals-and-terrorist-organizations.

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...