VPN - bezpieczna sieć dla firm i Kowalskiego

VPN - bezpieczna sieć dla firm i Kowalskiego
VPN. Już nie tylko firmy, ale i użytkownicy indywidualni mogą korzystać z ochrony i prywatności oferowanej przez wirtualne sieci prywatne (ang. Virtual Private Network; VPN).

Czym jest VPN?

Najważniejsze funkcje sieci VPN to: ochrona podczas korzystania z publicznych hotspotów Wi-Fi (np. w kawiarniach, na lotniskach czy podczas konferencji i kongresów), ukrywanie adresu IP oraz zapewnienie większej prywatności podczas surfowania po internecie.

„VPN sprawia, że nikt nie może śledzić i rejestrować Twojego ruchu internetowego, a następnie sprzedawać Twoich danych dostawcom usług internetowych, reklamodawcom czy cyberprzestępcom” – tak zachęca swoich klientów jeden z dostawców tego rodzaju rozwiązania, firma Surfshark.

Uwaga na darmowe sieci Wi-Fi

Podobnie mocne zabezpieczenia są w sieciach firmowych, więc hakerzy zazwyczaj „polują” na nieostrożnych użytkowników internetu w publicznych sieciach Wi-Fi. Darmowe sieci Wi-Fi mogą być bardzo przydatne podczas podróży – żeby przejrzeć social media i sprawdzić pocztę. Ale są często niezabezpieczone i podatne na cyberataki. Zaglądanie na konto bankowe, na profil zaufany lub nawet logowanie się na media społecznościowe jest wtedy związane z ryzykiem kradzieży loginu czy hasła.

Oczywiście, żaden system nie zabezpiecza w 100 proc. i nie zwalnia internauty z obowiązku zachowania ostrożności – na przykład przy podawaniu numeru karty kredytowej w sklepach internetowych i systemach e-commerce czy adresu e-mail zapisując się na newslettery.

Zabezpieczenia VPN

Aby jednak utrudnić złamanie zabezpieczeń, dostawcy usługi VPN stosują metodę polegającą na tym, że system VPN na komputerze użytkownika w regularnych odstępach czasu generuje nowy klucz (zazwyczaj co 10 minut).

Dzięki tej metodzie, nawet po odkodowaniu zaszyfrowanej sesji, cyberprzestępca zobaczyłby tylko to, co wydarzyło się w ciągu tych 10 minut.

Obecnie najlepszym algorytmem szyfrowania jest 256-bitowy szyfr AES, z którego korzystają m.in. rząd Stanów Zjednoczonych, amerykańska agencja National Security Agency (NSA) oraz niektórzy dostawcy usługi VPN, tacy jak wspomniany Surfshark.

Cena za VPN

Ceny za korzystanie z VPN przez osoby indywidualne wahają się – od około 2 do 11 euro za miesiąc – w zależności od tego, kto jest dostawcą i czy abonament został wykupiony na rok, czy na krótszy okres.

VPN chroni i zapewnia prywatność w sieci

Sieć VPN zapewnia ochronę i prywatność, szyfrując i maskując ruch internetowy. Przekierowuje pakiety danych przez jeden z serwerów VPN i jednocześnie zmienia adres IP użytkownika.

Bez takiej ochrony ze strony sieci VPN, każdy dostawca usług internetowych czy odwiedzane strony internetowe mogą „zobaczyć”, gdzie trafiają te pakiety i jakich danych żądają. W ten sposób systemy czy osoby mogą monitorować, rejestrować, a potem sprzedawać te informacje. W przypadku odwiedzin na portalach czy w sklepach internetowych ich administratorzy są w stanie rozpoznać internautę i śledzić jego aktywności w sieci.

Pamiętać należy jednocześnie, że zastosowanie VPN może uniemożliwić reklamodawcom i usługodawcom właściwe adresowanie ich oferty do zachowań internauty. A więc jeżeli użytkownik zastosuje VPN, to może się zdarzyć, że będzie trafiał na oferty zupełnie przypadkowe, a nie na te, które są dopasowane do jego hobby lub zainteresowań.

Odpowiedzialność za niezgodne z prawem używanie VPN

Na koniec warto pamiętać o tym, żeby nie używać sieci VPN do działań wymierzonych w interesy firm czy osób prywatnych, czyli na przykład nie łamać regulaminów dostawców usług internetowych. Wiązać się to może z odszkodowaniami. A ewentualna kradzież – z odpowiedzialnością karną. A już w szczególności należy się wystrzegać używania programów VPN w krajach, w których jest to zabronione i zagrożone wysokimi karami.

Z każdego rozwiązania należy więc korzystać z głową, również z ochrony zapewnianej przez VPN dla osób indywidualnych.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...