Modernizacja firmowego komputera – kiedy się opłaca, a kiedy nie?

Kamil Rogala
rozwiń więcej
Modernizacja nie będzie opłacalna, jeśli w naszym komputerze są bardzo stare części
Komputery firmowe zazwyczaj kojarzą się z szarymi skrzynkami z najtańszymi częściami wewnątrz, a ich praca polega zazwyczaj na ciągłych resetach i zacięciach. To oczywiście najgorszy scenariusz, ale w większości przypadków komputery stacjonarne w firmach nie należą do wydajnościowych mocarzy. Niestety nowe oprogramowanie, wymagające aplikacje i coraz większa ilość zapisanych danych na dysku potrafi poważnie spowolnić maszynę. Czy warto inwestować w starszy sprzęt? Jeśli tak, to kiedy się to opłaca, a kiedy nie?

Jeśli posiadamy w firmie starszy komputer możemy dodać mu trochę wigoru i wydajności wymieniając niektóre podzespoły na nowsze i tym samym mocniejsze. Nie zawsze jednak przyrost wydajności będzie na tyle zauważalny, aby zakup nowej części był opłacalny. Owszem, dodanie dodatkowych kości pamięci lub wymiana karty graficznej na szybszą zwiększą wydajność w programach lub aplikacjach graficznych, ale obecność w komputerze np. starego procesora może zahamować rozwój sprzętu.

Tego typu sytuacja bardzo często zdarza się w kupionych w atrakcyjnej cenie komputerach z marketu. W tego typu zestawach zazwyczaj montowane są średniej jakości podzespoły. Czytając ulotkę takiego zestawu widzimy najnowszy procesor i pamięć o dużej pojemności, ale nie wiemy o tym, że karta graficzna jest z najniższej półki i potrafi zahamować cały zestaw. Oczywiście sytuacja może wyglądać odwrotnie, i to procesor może być piętą achillesową urządzenia. Pomijając kwestie tanich, marketowych komputerów, nawet posiadacze markowych zestawów sprzed kilku lat mogą prosto i tanio zmodyfikować swoje zestawy.

Sprawdź też: Klucz USB do przeglądarki – jak go ustawić?

Zanim jednak przejdziemy do procesu modernizacji firmowego sprzętu sprawdźmy, czy będzie ona opłacalna. Jeśli posiadamy kilkuletni sprzęt, modernizacja może być opłacalna, jeśli jednak nasz komputer swoje lata świetności ma już daleko za sobą, modernizacja może pociągać za sobą spore koszty porównywalne do kupna nowego zestawu. Zanim więc udamy się do sklepu po nowe części warto sprawdzić co siedzi w obudowie naszego komputera.

Modernizacja nie będzie opłacalna, jeśli w naszym komputerze są stare części. Mocniejsze odpowiedniki nie są już produkowane, a ostatnie egzemplarze tych serii potrafią osiągać astronomiczne ceny na serwisach aukcyjnych. Swoją drogą za tą samą cenę można niekiedy kupić o wiele wydajniejszą i nowszą konstrukcję. Wracając do tematu, jeśli sercem naszego komputera jest stary procesor z serii Pentium 4 (lub starszy), albo AMD Athlon XP/64, wymiana procesora na mocniejszy mija się z celem.

Zobacz również: Backup w chmurze – czy to dobre rozwiązanie?

Podobnie wygląda sprawa z kartą grafiki. Jeśli posiadamy kartę graficzną komunikującą się z płytą główną za pomocą złącza AGP, wymiana na nowszy model również może być nieopłacalna. Na rynku królują karty graficzne ze złączem PCI-Express x16, a starsze modele AGP x8 praktycznie zniknęły z rynku. Nie warto również inwestować w komputer, który nie posiada gniazda dla dysku w standardzie SATA oraz jeśli płyta główna obsługuje pamięci typu DDR pierwszej generacji. Modernizacja tak starego sprzętu będzie nieopłacalna i nie przyniesie oczekiwanego skoku wydajności.

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...