Zamienniki oryginalnych baterii – na co zwrócić uwagę podczas kupna?

Kamil Rogala
rozwiń więcej
Kupując zamiennik musimy liczyć się z tym, że jego producent mógł nieudolnie skopiować rozwiązania z oryginału
Jeśli bateria w naszym laptopie wytrzymuje już tylko kilkanaście minut bez ładowania, a stabilność systemu bez podpiętego zasilacza jest tragiczna, to już najwyższy czas na zmianę akumulatora. Niestety oryginalne baterie są co prawda niezawodne, ale ich ceny mogą przyprawić o ból głowy i niekiedy przekroczyć wartość laptopa. Receptą są zamienniki. Na co zwracać uwagę podczas kupna? A może wybrać inną drogę i zregenerować starą baterię?

Na dobrą sprawę mamy trzy możliwości. Jeśli stara bateria nie nadaje się już do niczego, możemy wymienić ją na oryginalną baterię prosto od producenta, możemy również zakupić dobrej jakości zamiennik lub oddać starą baterię do regeneracji. Niestety, nowa bateria z homologacją producenta to koszt kilkuset złotych, zamienniki to loteria, a regeneracja nie zawsze przyniesie pozytywne efekty. Co więc wybrać?

Jeśli chodzi o zamienniki, trzeba być bardzo czujnym. Większość zamienników oferowanych na rynku jest niemal taka sama, jak oryginał. No właśnie – niemal. W niektórych przypadkach różnica nawet milimetra w budowie może sprawić wiele problemów – niestabilna bateria, rozłączanie styków, niepewne mocowanie, duże szpary etc. Ponadto najtańsze produkty może i kuszą ceną, ale ich gwarancja na poziomie od 1 do 3 miesięcy nie budzi zaufania. I słusznie. Ale dlaczego?

Sprawdź też: Zalety Open Source – czy firma na tym skorzysta?

Otóż zamienniki niskiej jakości z krótką gwarancją wykonane są najczęściej z ogniw, które nie przeszły kontroli jakości lub zostały zdemontowane ze starych akumulatorów i w najlepszym wypadku jedynie zregenerowane. Nie warto ryzykować kupna takiego zamiennika. W najlepszym przypadku stracimy jedynie pieniądze, w najgorszym uszkodzimy laptopa. Jeśli więc decydujemy się na zamiennik, przeglądajmy oferty tylko tych producentów, którzy oferują przynajmniej 12-miesięczną gwarancje, a ogniwa użyte do produkcji baterii są dobrej jakości.

Kupując zamiennik musimy liczyć się z tym, że jego producent mógł nieudolnie skopiować rozwiązania z oryginału. Pomijając już różnice w wymiarach, które są wbrew pozorom niezwykle ważne, w niektórych zamiennikach nie znajdziemy zabezpieczeń, które były obecne w oryginalnej baterii. Zdarza się to głównie w tanich modelach, które dla oszczędności oskubano z zabezpieczeń i innych rozwiązań. Kupując nieoryginalny akumulator, warto zaufać znanym i sprawdzonym producentom, którzy za nieco wyższą cenę zaoferują nam niemal bliźniaczy produkt w stosunku do oryginału.

Zobacz również: Co trzeba wiedzieć przed założeniem e-biznesu?

Pewną alternatywą dla drogich oryginałów i niepewnych zamienników jest regeneracja oryginalnej baterii. Na czym polega regeneracja? Otóż proces ten polega na wymianie zużytych ogniw chemicznych na nowe oraz przeprogramowaniu układów elektronicznych zaszytych w akumulatorze. Na czym z kolei polega przeprogramowanie? Otóż proces ten polega na kasacji liczników cykli ładowania i rozładowania oraz wymianę informacji związanych z ogniwami i ich pojemnością. W tym przypadku możemy zdecydować się na większe ogniwa i odpowiednią konfiguracje elektroniki, co może zaowocować większą wydajnością baterii. Pamiętajmy jednak, aby regenerację zlecić profesjonalnej i sprawdzonej firmie pod warunkiem, że cena regeneracji będzie opłacalna.

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...