Jak działają aplikację do oszczędnego drukowania?

Kamil Rogala
rozwiń więcej
Programy do oszczędnego drukowania pozwalają kontrolować nie tylko układ strony i liczbę arkuszy, ale także ilość tuszu wyrzucanego przez dysze drukarki. / inforCMS
Niemal w każdej firmie znajduje się drukarka, która drukuje codziennie od kilku do nawet kilkuset stron dokumentów. O ile jeszcze ilość drukowanych stron opiera się na kilkunastu dziennie, to już wydruki na poziomie kilkuset stron każdego dnia potrafią spędzić sen z powiek każdego przedsiębiorcy. Z takim hurtowym drukiem wiążą się przecież ogromne koszty związane materiałami eksploatacyjnymi, głównie z papierem i tuszem. Na szczęście istnieją programy do oszczędnego drukowania. Jak działają i czy faktycznie pozwalają oszczędzić?

Programy do oszczędnego drukowania pozwalają kontrolować nie tylko układ strony i liczbę arkuszy, ale także ilość tuszu wyrzucanego przez dysze drukarki. To świetne rozwiązanie, które sprawdza się szczególnie w firmie, w której drukowana jest ogromna liczba dokumentów. W zastosowaniu domowym oszczędności nie będą tak zauważalne, ale jeśli drukujemy naprawdę dużo, warto spróbować.

Do najbardziej praktycznych narzędzi do oszczędnego drukowania należą programy InkSaver i Greenprint World. Pierwszy program kontroluje ilość tuszu nanoszonego przez drukarkę na papier. Analizuje dane wydruku, a następnie zgłasza, o ile może obniżyć zużycie tuszu bez znaczącej utraty jakości. InkSaver współpracuje niemal ze wszystkimi drukarkami atramentowymi obsługującymi format A4. Niestety program nie jest bezpłatny, gdyż po 15 dniach od momentu zainstalowania musimy uiścić opłatę licencyjną. Mimo to 15 dni to wystarczający okres czasu, aby zaobserwować czy program faktycznie wspomaga oszczędzanie.

Zobacz również: Abonament bez telefonu – czy to się opłaca?

Aby oszacować spodziewane oszczędności musimy podać cenę nowego wkładu z tuszem do drukarki, z jakiej korzystamy, na co dzień. Ponadto musimy podać, ile pojemników zużywamy przeciętnie w ciągu roku. Aby ocenić, jaki wpływ na jakość drukowania ma zmniejszenie ilości używanego tuszu, należy sporządzić wydruk testowy. InkSaver wydrukuje arkusz, podając w skali od 0 do 75 procent, jak bardzo pogarsza się jakość tekstu i ilustracji wraz z obniżeniem ilości nanoszonego tuszu. W ten sposób wybierzesz optymalny dla siebie poziom oszczędności, uzyskując kompromis między kosztami i jakością. Lepiej nie przesadzać z oszczędnością, gdyż druk będzie po prostu niewidoczny.

Kolejnym programem wspomagającym oszczędzanie, o którym już wspomnieliśmy to Greenprint World. Za jego pomocą możemy podejrzeć każdy wydruk w oknie podglądu i zmienić go, zanim trafi na papier. Oprócz tego aplikacja zlicza arkusze, które odrzuciliśmy w procesie podglądu, i informuje, ile pieniędzy udało nam się zaoszczędzić. Program rozpoczyna pracę od podglądu poszczególnych arkuszy. Na tym etapie możemy dokonać potrzebnych zmian, a mianowicie usunąć całe strony, pojedyncze wiersze tekstu, czy nawet ilustracje. W ten sposób zmniejszymy zużycie nie tylko papieru, ale i tuszu lub tonera. Niekiedy z pozoru drobne oszczędności po upływie pewnego okresu czasu mogą urosnąć do pokaźnych sum. 

Sprawdź też: Jak zmienić operatora i wybrać najlepszą ofertę abonamentową?

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...