Jak działa rozpoznawanie tekstu w komputerze?

Kamil Rogala
rozwiń więcej
Rozpoznawanie znaków jest najważniejszą fazą rozpoznawania tekstu.
Wiemy już, jak uciążliwe jest ręczne przepisywanie tekstów do komputera. Wiemy również, że istnieje idealne rozwiązanie, które wyręczy nas z tej uciążliwej pracy. Rozwiązanie to nazywa się OCR. Poznajmy teraz tajniki działania optycznego rozpoznawania tekstu, czyli zmiany grafiki na tekst.

Cały proces składa się z pięciu kroków, a pierwszym z nich jest początkowe wczytanie strony. W tej fazie strona, jako plik graficzny musi trafić do komputera, na przykład, jako skan. Jest to pierwsza, podstawowa faza zamiany grafiki na tekst. W następnym kroku następuje podział strony.

Podział strony polega na rozpoznaniu teksty przez program i podzielenie go na poszczególne elementy. Dzięki tak zwanej analizie layoutu, czyli układu strony, program do OCR ustala, gdzie na stronie znajduje się tekst, a gdzie inne elementy, na przykład grafiki i zdjęcia. Ponadto program automatycznie dzieli tekst na akapity, potem na zdania, słowa i znaki. Na koniec analizy layoutu program tworzy z dokumentu zbiór pojedynczych znaków i zapamiętuje, gdzie znajdują się pojedyncze słowa i zdania. Tego typu zależności logiczne zostaną później wykorzystane podczas rozpoznawania. W kolejnym kroku system przeprowadza rozpoznawanie znaków.

Zobacz również: Reklama w mobilnym Internecie – jak przewidzieć reakcję odbiorcy?

Rozpoznawanie znaków jest najważniejszą fazą rozpoznawania tekstu. W tym procesie program musi poradzić sobie z wieloma problemami i wątpliwościami, na przykład rozpoznanie w dokumencie, czy znak to litera B, a może cyfra 8. Bywa, że program myli się w tym miejscu i wynik całego procesu nie jest taki, jakiego się spodziewaliśmy.

Aby rozpoznać tekst możliwie bezbłędnie, programy wykorzystują kombinacje różnych metod, które z grubsza można podzielić na dwie kategorie: rozpoznawanie wzorów (pattern matching) i rozpoznawanie cech (feature matching). W następnej części poradnika zgłębimy te definicje. Tym czasem przejdźmy do kolejnej fazy, czyli budowania tekstu.

Po skończeniu procedury rozpoznawania znaków program znów zaczyna zajmować się dokumentem jako całością. Za pomocą wbudowanego słownika program z poszczególnych znaków tworzy słowa, ze słów zdania, potem akapity, aż do odtworzenia kompletnego tekstu, na kształt oryginału w formie papierowej.

Najważniejszą sztuczką jest wykorzystanie informacji uzyskanych podczas analizy layoutu, którą opisujemy wyżej w drugim kroku. Dzięki tym informacjom możliwe jest szybsze zbudowanie tekstu. Programy uwzględniają również reguły gramatyczne, aby w efekcie końcowym otrzymać poprawne zdania.

 Sprawdź też: Nowy wymiar zakupów – Facebook Deals wkracza do Europy

Oczywiście ostatnim krokiem jest zapisanie rozpoznanej strony, jako plik. Najczęściej jest to plik tekstowy .txt lub plik, który uwzględnia format dokumentu źródłowego, na przykład PDF lub plik Word’a.

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...