Książki elektroniczne i ich dostępność – e-book jako alternatywa dla książki?

Kamil Rogala
rozwiń więcej
Czytając książki można zagłębić się w fabule, pogrążyć w wyobrażeniach i choć na jakiś czas zapomnieć o codziennych problemach i obowiązkach.
Nic tak jak książki nie potrafi wciągnąć człowieka na długie godziny. Czytając książki można zagłębić się w fabule, pogrążyć w wyobrażeniach i choć na jakiś czas zapomnieć o codziennych problemach i obowiązkach. Słuchając radia czy oglądając film nie angażujemy w to tak bardzo swoich zmysłów. Niestety książki bywają ciężkie, nieporęczne, niszczą się i są niestety dość drogie. Pewną alternatywą są książki elektroniczne, czyli e-booki. Co prawda rynek książek elektronicznych dopiero raczkuje, jednak popularność tego nośnika słów pisanych rośnie z dnia na dzień. Jak to wygląda w praktyce i jak zdobyć taką elektroniczną książkę?

Nie jest tajemnicą, że elektroniczne książki oferowane w internetowych księgarniach są nie tylko tańsze od tradycyjnych wydań, ale obniżki cen w stosunku do wersji drukowanej sięgają zwykle 20-50 procent. Niestety w naszym kraju książki tradycyjne nadal są bardzo drogie i nie każdy może sobie pozwolić na kupno kilku książek miesięcznie. Z e-bookami jest inaczej, gdyż książki tego typu są o wiele tańsze, a czasami nawet darmowe.

Kupowanie e-booków – jak to wygląda?

Na samym początku warto zaznaczyć, że użytkownicy elektronicznych e-booków jak na razie nie mogą liczyć na zbyt dużą liczbę dostępnych książek. Na szczęście ich liczba wciąż wzrasta i za jakiś czas będzie na wystarczającym poziomie, aby zadowolić wszystkich miłośników elektronicznego czytania.

Obecnie niestety na naszym rynku nie ma zbyt wielu księgarni oferujących elektroniczne wydania. Brakuje najnowszych tytułów, nie wspominając o czasopismach i magazynach. Najlepiej pod tym względem wypada eClicto. Co to takiego? Otóż eClito to urządzenie wspierane przez firmę Kolporter. Użytkownik takiego czytnika ma możliwość za pomocą aplikacji zainstalowanej na komputerze kupić książkę w internetowej księgarni i przesłać ją do czytnika. Pewnym ograniczeniem jest fakt, że plik z książką jest zapisany w formacie obsługiwanym tylko przez eClicto. Dodatkowo jest on zabezpieczony przed kopiowaniem.

Zobacz również: Wideo- i telekonferencja – poznajmy tajniki obu rozwiązań

Niestety branża książek elektronicznych w Polsce nadal raczkuje i nie da się jej porównać z Zachodem. Najlepszym przykładem może być urządzenie Amazon Kindle DX, wyposażone w moduł GSM, za pomocą którego możemy zamówić miesięczną prenumeratę gazety lub dowolną książkę bezpośrednio z poziomu czytnika. Ponadto połączenie z Internetem jest bezpłatne, działa również w dowolnym miejscu w Polsce. Nie potrzeba przy tym dodatkowych urządzeń czy kupowania usług.

Ale cóż z tego, że urządzenie działa w Polsce, skoro w ofercie serwisu Amazon na razie nie znajdziemy polskojęzycznych publikacji. Użytkownicy innych czytników muszą samodzielnie szukać odpowiednich e-booków w internetowych księgarniach, pobierać za pośrednictwem komputera i przenosić je na czytnik. Miejmy jednak nadzieję, że już w niedalekiej przyszłości rynek elektronicznych książek w Polsce rozwinie się na tyle prężnie, że w autobusach, parkach i kawiarniach spotkamy coraz więcej osób z czytnikiem w dłoniach.

e-booki i system DRM

Prawo autorskie działa nie tylko w przypadku książek tradycyjnych, ale i w przypadku e-booków. Wiąże się to z zakazem kopiowania, drukowania, a nawet czytania danej książki na kilku urządzeniach. W przypadku najnowszych wydań elektronicznych książek wytycznych tych strzeże technologia DRM, czyli w rozwinięciu Digital Rights Management - cyfrowe zarządzanie prawami.

Biorąc pod uwagę te ograniczenia, jeszcze przed kupnem książki powinniśmy sprawdzić, na ilu urządzeniach możemy ją czytać oraz czy dozwolone jest kopiowanie i drukowanie. Do pobrania książki chronionej DRM musimy zwykle wykorzystać specjalny program - odpowiednie instrukcje znajdziemy na stronach WWW księgarni, w której robimy zakupy.

Zobacz również: O czym pamiętać otwierając e-sklep - 7 kroków

Moja firma
Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

pokaż więcej
Proszę czekać...