Serwer wirtualny jako usługa hostingowa – na co zwracać uwagę?

Kamil Rogala
rozwiń więcej
W dzisiejszych czasach firmowa strona internetowa jest fundamentem firmy. Ciężko zaistnieć na rynku tradycyjnym nie istniejąc na rynku wirtualnym, szczególnie, jeśli firma oferuje usługi lub towary. W związku z tym, niezbędna jest strona WWW, a jeśli chcemy zbudować solidną stronę internetową, niezbędny do tego jest odpowiedni hosting. Alternatywą dla tradycyjnego hostingu, jest serwer wirtualny.

Obecnie najbardziej rozpowszechnioną usługą hostingową jest serwer wirtualny. Wybierając tą formę hostingu, w zamian otrzymujemy przestrzeń dyskową, którą możemy podzielić na bazy danych, stronę internetową, skrzynki poczty elektronicznej, serwer FTP i inne usługi, które będą nam niezbędne. Ponadto, do każdego serwera możemy przypisać jedną lub więcej zarejestrowanych domen internetowych. A jak jest z obsługą? Czy to jest trudne? Oczywiście, że nie, gdyż zarządzanie stroną i serwerem odbywa się z poziomu wygodnego i przystępnego panelu administracyjnego, do którego mamy dostęp przez przeglądarkę internetową.

Zobacz również: Jak wybrać przenośną mysz do notebooka?

Wybierając serwer wirtualny, obok pojemności konta, jakim charakteryzuje się dany serwer, warto zwrócić uwagę na to, jak duży jest dzienny lub okresowy limit transfery danych. Limit ten wskazuje, ile danych można przesłać z i do Internetu, udostępniając strony WWW, korzystając z poczty czy usług FTP. Warto pamiętać, że usługodawcy hostingowi ustalają limity transferu na poziomie wystarczającym do obsługi firmowego serwisu WWW i skrzynek e-mail. Jednak jeśli chcemy korzystać z serwera nieco intensywniej, na przykład uruchomić jakiś serwis, musimy zdecydować się na dużo bardziej zaawansowane rozwiązania.

Warto również zwrócić uwagę na to, jakie bazy danych zawiera konkretny hosting. Jest to bardzo ważne, gdyż zależy od tego zależy, jakie aplikacje będą działały na danym serwerze. I tak, w zależności od oferowanej platformy, do wyboru mamy bazy MySQL, PostgreSQL (Linux/Unix) oraz Microsoft SQL Server i lokalne bazy Microsoft Access pod Windows. Dostawcy hostingu ograniczają liczbę zakładanych baz oraz rozmiar pojedynczej bazy. Przed wyborem hostingu na dłuższy czas, warto upewnić się, że w przyszłości nie będzie on sprawiał problemów. 

Zobacz również: Naprawa i identyfikowanie uszkodzonych plików – jak to zrobić?

Moja firma
Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

pokaż więcej
Proszę czekać...