Wybór serwera a stabilne funkcjonowanie strony WWW

NetArt
rozwiń więcej
inforCMS
Bezawaryjne funkcjonowanie firmowej strony WWW jest kluczowe dla firm. Działanie strony internetowej przedsiębiorstwa uzależnione jest od stabilności serwera WWW. Dlatego jego właściwy wybór to priorytet dla każdej firmy, która tworzy firmowy serwis internetowy.

Na serwerze WWW znajduję się wszystkie elementy, które tworzą firmową stronę, zarówno skrypt strony, jak i bazy danych, a także grafiki, ikony, pliki wideo, pliki dźwiękowe itp. Serwer udostępnia te pliki przeglądarkom internetowym, dzięki czemu po wpisaniu adresu domeny (np. www.nazwa.pl) do przeglądarki Internautom wyświetla się kompletna strona WWW. Sprawnie działający firmowy serwis oznacza przede wszystkim dostępność oferty 24h na dobę przez 7 dni w tygodniu, a także możliwość stałego i szybkiego kontaktu z klientami oraz kontrahentami.
Odpowiedni wybór serwera przekłada się zatem na prawidłowe funkcjonowanie strony WWW firmy oraz sprawną komunikację z klientem, a co za tym idzie na budowę profesjonalnego wizerunku przedsiębiorstwa. Dlatego warto zastanowić się nad wyborem odpowiedniej usługi hostingowej dopasowanej do potrzeb przedsiębiorstwa.

Parametry serwera

Podczas wyboru serwera należy sprawdzić przede wszystkim parametry usługi. Powierzchnia dyskowa, transfer, liczba kont ftp, liczba baz danych, które można utworzyć w ramach serwera to podstawowe informacje, które mają decydujący wpływ na wybór usługi. Oto podstawowe parametry, które powinniśmy brać pod uwagę wybierając serwer WWW:

  • Powierzchnia dyskowa jest jednym z podstawowych parametrów serwera. Jest to ilość danych, które mogą znaleźć się na serwerze WWW. Wartość tą podaje się w bajtach (megabajtach, gigabajtach), np. serwer Active oferowany przez serwis nazwa.pl ma powierzchnię dyskową 25 GB (gigabajtów). Wartość ta obejmuje zarówno pliki konieczne do stworzenia strony WWW, jak i bazy danych oraz konta poczty elektronicznej. Ważnym aspektem, na który warto zwrócić uwagę to możliwość dowolnego dysponowania powierzchnią dyskową w ramach serwera. Pozwala to na podział zgodny z potrzebami firmy (niektóre przedsiębiorstwa mają bardziej rozbudowaną stronę WWW, inne natomiast stawiają na komunikację z klientem za pośrednictwem poczty e-mail itp.).
  • Transfer to ilość danych, które mogą zostać przesłane do i z serwera w określonym okresie. Ze względu na wygodę klientów, transfer rozliczany jest zazwyczaj w skali roku. Niektórzy usługodawcy hostingowi podają jednak transfer w skali roku, a rozliczają go miesięcznie, przy czym niewykorzystana w danym miesiącu ilość danych możliwych do przesłania nie przechodzi na kolejny miesiąc. Tracą na tym klienci, gdyż bardzo często ruch na stronie WWW firmy jest sezonowy, jego natężenie zmienia się zależnie od pory roku, czy też prowadzonych przez firmę akcji reklamowych. Gdy transfer rozliczany jest miesięcznie, istnieje zagrożenie, że przez kilka miesięcy w roku przekraczany będzie dopuszczalny transfer, natomiast w pozostałych będzie nie będzie on w pełni wykorzystywany.
  • Maksymalna liczba domen przypisanych do serwera to liczba adresów internetowych, które można przekierować na jeden hosting. Najlepszym rozwiązaniem jest wybór serwera, na który można delegować nieograniczoną liczbę domen. Pozwala to zarówno na przypisanie do jednego serwisu WWW kilku adresów internetowych, jak i na zamieszczenie na serwerze więcej niż jednej strony. Brak limitów to ogromna zaleta także w przypadku kont poczty elektronicznej. Jest to parametr szczególnie ważny dla firm, brak limitów pozwala na założenie konta e-mail dla każdego pracownika bez ograniczeń.

Parametry bezpieczeństwa określają zasady funkcjonowania serwera oraz możliwości wykorzystania usługi przez użytkowników. Odpowiedni ich dobór daje gwarancję poprawnego działania serwera. Brak określonych zasad funkcjonowania serwera w postaci parametrów bezpieczeństwa świadczy o nieprofesjonalnym podejściu hostingodawcy do klientów. Jawne parametry pozwalają nie tylko na świadomy zakup usługi, ale też na wykorzystywanie możliwości serwera w pełni. Niestety nie wszystkie firmy świadczące usługi hostingowe ujawniają tego typu informacje.

Przeczytaj również: Jak stworzyć firmową stronę WWW

Bezpieczeństwo serwera

Firmowe dane muszą być w odpowiedni sposób chronione. Dlatego wybierając usługodawcę warto zwrócić uwagę na gwarantowany przez niego poziom zabezpieczeń. Hostingodawca powinien zapewnić maksymalną ochronę przed spamem i wirusami. Warto sprawdzić czy w opisie usługi znajdują się zapisy o działaniu filtrów antywirusowych i antyspamowych. Ważne jest także by usługodawca zapewniał szyfrowaną transmisję danych na wielu poziomach (poczty WWW, strony internetowej, kont FTP). Brak takich zabezpieczeń ułatwia osobom niepowołanym przejęcie haseł do serwera, a co za tym idzie umożliwia wprowadzanie na nim zmian. Zabezpieczenie serwera jest niezmiernie ważne. Wprowadzenie niepożądanych zmian na stronie internetowej, skorzystanie z firmowej poczty elektronicznej w celach np. przestępstwa czy też skasowanie firmowych danych, może poważnie zagrozić wizerunkowi firmy lub wpłynąć negatywnie na jej sprzedaż.

Nieodpowiednio zabezpieczony serwer daje także możliwość wycieku firmowych danych, co może wiązać się z ujawnieniem tajemnicy handlowej.

Nie tylko zewnętrzne czynniki zagrażają bezpieczeństwu firmowych danych, które znajdują się na serwerze. Często zdarza się, że użytkownicy przypadkowo kasują dane znajdujące się na serwerze. Zabezpieczeniem przed skasowaniem istotnych dla firmy dokumentów są tzw. kopie bezpieczeństwa (backup’y). Z określoną częstotliwością (np. co 24h) dostawca usług hostingowych wykonuje kopię danych znajdujących się na serwerze. W przypadku skasowania istotnych dla przedsiębiorstwa danych możliwe jest ich odzyskanie. Przed wyborem usługodawcy warto więc sprawdzić jak często wykonywany jest backup, jak długo przechowywane są kopie oraz czy dostęp do nich jest płatny.

Oprogramowanie

Do obsługi serwera konieczne jest odpowiednie oprogramowanie. Warto zwrócić uwagę czy jest ono łatwe i intuicyjne w obsłudze, gdyż jest często wykorzystywane. Niektórzy usługodawcy na potrzeby swoich klientów tworzą specjalne oprogramowanie. Takie autorskie programy do obsługi serwera są dopasowane do danej usługi, dzięki czemu odpowiadają na potrzeby klientów z niej korzystających. Posiadają często rozwiązania zdecydowanie ułatwiające i usprawniające korzystanie z usługi, których nie posiada standardowe oprogramowanie. Działanie programów warto sprawdzić jeszcze podczas okresu testowego usługi. Najlepszym sposobem na sprawdzenie funkcjonalności oprogramowania, jest przeprowadzenie kilku testowych akcji (np. założenie bazy danych, przekierowanie domeny na serwer, założenie konta e-mail).

Polecamy serwis Mała firma

Test serwera

Okres testowy serwera to znakomita okazja nie tylko do sprawdzenia funkcjonalności oprogramowania, ale także sprawdzenie dopasowania parametrów usługi do potrzeb firmowej strony WWW. Standardowo usługodawcy hostingowi udostępniają 14 dniowy okres testowy serwera, a niektóre firmy pozwalają na korzystanie z serwera nawet przez pół roku za darmo. Klient, w trakcie kilku miesięcy użytkowania serwera, może zobaczyć jak często występują problemy techniczne oraz jaki jest czas reakcji specjalistów hostingodawcy na zgłoszony problem.

Serwer dla firmy

Parametry serwera to podstawowe kryterium, którym firma powinna kierować się podczas wyboru usługi. Warto przemyśleć, do czego usługa będzie wykorzystana i wybrać serwer najbardziej odpowiadający potrzebom firmy. Wybór serwera o odpowiedniej powierzchni dyskowej, wymaga zastanowienia się nad tym, jakie dane będą przechowywane na serwerze. Jeśli będą to pliki multimedialne, dźwiękowe, graficzne to konieczny będzie zakup serwera o większej powierzchni. Wysokość transferu także zależy od materiałów zgromadzonych na serwerze, ale też od częstotliwości aktualizacji strony WWW, natężenia kontaktu z klientami za pośrednictwem poczty e-mail itd.

Serwer a strona WWW

Parametry serwera WWW, jego stabilność i bezawaryjność wpływają na funkcjonowanie firmowej strony WWW, a ono przekłada się na efektywność działań marketingowch prowadzonych przez firmę. Ma to bezpośredni wpływ na wyniki sprzedażowe, finansowe przedsiębiorstwa. Decyzja o wyborze serwera jest ważna dla przedsiębiorstwa, dlatego warto dokonywać jej rozważnie.

Alicja Marciniak – Kierownik Sekcji Marketingu w NetArt

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...