Jak powinien wyglądać dobry newsletter?

Kamil Rogala
rozwiń więcej
Jak powinien wyglądać dobry newsletter?
Oczywiście w dużej mierze na wygład newslettera wpływa sama treść i jej położenie. Obecnie niemile widzianymi są newslettery „suche”, to znaczy takie, które zawierają w sobie jedynie treść. O ile takie rozwiązanie było korzystne parę lat temu, dziś wydaje się już nieco sztampowe i nudne.

Obecnie w dobrej jakości newslettery wplata się różne grafiki i zdjęcia. Oczywiście należy zachować umiar w tej kwestii. Obecnie, jak już wiemy, czytelnik przeznacza średnio minutę na czytanie treści newslettera, dlatego też warto jak najwięcej przekazać mu za pomocą zdjęć i grafiki. Czytając na przykład informacje o najnowszym produkcie firmy, szczególnie jeśli ważnym aspektem tego produktu są walory wizualne, treść powinna ograniczać się do niezbędnego minimum, a za przekaz głównych informacji powinno być odpowiedzialne zdjęcie. Oczywiście nie wszystko da się przekazać za pomocą zdjęcia. Jeśli główną wartość merytoryczną przekazuje treść, powinna ona być zwięzła, pełnić rolę „lead’u”, pewnego rodzaju wstępu do pełnego artykułu, do którego dostęp, internauta powinien mieć po kliknięciu w link przy artykule.

Zobacz również: Narzędzie zapamiętujące pracę receptą na pomyłki i błędy systemu?

Niezwykle ważny w przypadku tworzenia newslettera jest jego plan wizualny. Pod tym pojęciem kryje się przede wszystkim rozkład artykułów, zdjęć, linków itp. Za plan wizualny odpowiedzialny jest szablon, który wybraliśmy lub tak zwany layout. Szablon to bardzo praktyczne i wygodne rozwiązanie. Pozwala on na zachowanie spójności i kompaktowości wysyłanych do klienta wiadomości. Pamiętajmy jednak, żeby odpowiednio wybrać szablon, gdyż raz wybrany szablon newslettera nie powinien być zmieniany. Internauta, po otrzymaniu kilku wiadomości z newslettera, przyzwyczaja się do rozkładu informacji w wiadomości, co pozwoli na szybsze i sprawniejsze przeszukiwanie i czytanie interesujących go informacji. W przypadku, gdy w każdej wiadomości rozkład informacji będzie inny, subskrybentowi nie będzie się po prostu chciało za każdym razem szukać w wiadomości interesującej go informacji. Internauta będzie taką wiadomość ignorował, potraktuje po pewnym czasie jako SPAM lub po prostu wypisze się z listy mailingowej.

Zobacz również: Jak poradzić sobie z blokującymi system sterownikami?

Podsumowując, dużo lepszym rozwiązaniem jest ograniczenie wiadomości i informacji do niezbędnego minimum i umieszczenie odnośników do stron internetowych zawierających pełną treść, niż wpisywanie w wiadomość mailową wszystkiego co chcemy przekazać. Czasem taka wiadomość jest dość długa, a subskrybentowi nie będzie się chciało przewijać kilkustronicowej wiadomości i po prostu ją skasuje, a informacje, które będziemy chcieli mu przekazać, bezpowrotnie przepadną.

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...