Najoryginalniejsze przypadki utraty danych w 2005 roku

Kroll Ontrack
rozwiń więcej
Prezentujemy najoryginalniejsze przypadki utraty danych w 2005 roku zanotowane przez specjalistów z laboratorium Kroll Ontrack.

Miejsce 10. Rozwód albo zdjęcia

Mężczyzna porządkując pliki w komputerze usunął galerię wszystkich zdjęć swoich dzieci. Małżeństwo nie zdecydowało się wcześniej na wywołanie zdjęć. Żona dowiedziawszy się o całej sprawie zagroziła rozwodem, jeśli mąż nie odzyska usuniętych fotografii.

Miejsce 9. Nie próbuj tego w domu

Użytkownik komputera utraciwszy dane postanowił odzyskać je samodzielnie. W tym celu rozłożył na części składowe cały dysk twardy. Poszczególne elementy nośnika, każdy w odrębnym woreczku, trafiły do laboratorium Ontracka z prośbą o powtórne złożenie i odzyskanie danych.

Miejsce 8. Cierpiąca z powodu gliny

Pisarka przemeblowując swoje biuro upuściła na otwarty laptop kilkukilogramowe ozdobne gliniane naczynie. Na komputerze od pięciu lat pisała książkę. Wśród utraconych danych znalazły się też unikatowe skany liczącego 150 lat drzewa genealogicznego jej rodziny.

Miejsce 7. Utracona polska sztuka

W poprzednim rankingu Ontracka najoryginalniejszym przypadkiem utraty danych uznano sprawę zniszczenia przez tragarza zdjęć Krzysztofa Wielickiego z jego wyprawy w Himalaje. Doświadczenie pokazuje, że cenne prace można stracić nawet w bardzo przyjaznych warunkach. Przekonał się o tym znany polski artysta, Ireneusz Betlewicz, który wskutek błędu systemu utracił pisaną książkę oraz ilustracje do niej. Bez pomocy specjalistów Ontracka książka nie ukazałaby się w terminie.

Miejsce 6. Wiercący problem

Specjaliści jednego z laboratoriów Ontracka otrzymali zlecenie odzyskania danych z napędu RAID (połączonych ze sobą kilku dysków twardych). W czasie pracy zorientowali się, że w napędzie brakuje jednego nośnika. Poinformowali o tym firmę zlecającą. Okazało się, że jej informatycy uznając, że odzyskanie danych z tego nośnika jest niemożliwe, wyrzucili dysk do zsypu wcześniej przewiercając go na wylot zgodnie z polityką bezpieczeństwa firmy. Procedury firmy okazały się skuteczne. Dane odzyskano tylko z nienaruszonych wiertłem nośników.

Miejsce 5. Kość niezgody

Pies jednego z klientów Ontracka wziął pamięć przenośną pozostawioną na biurku za zabawkę do gryzienia. Specjaliści odzyskali wszystkie dane, pomimo licznych śladów pogryzień, których sprawcą był rodzinny pupil.

Miejsce 4. Minnesota Twins

Jeden z menedżerów Minnesota Twins, klubu zawodowej ligi futbolu amerykańskiego, uszkodził laptop, w którym znajdowały się statystyki klubowe, włącznie z obserwacjami dotyczącymi potencjalnych transferów i naboru nowych zawodników. Dane udało się odzyskać. Od tej pory personel klubu zobowiązany jest do zgłaszania w Ontrack każdego problemu związanego z brakiem dostępu do danych.

Miejsce 3. Kochanie wypiorę twoje spodnie

Zrozpaczony użytkownik przenośnej pamięci zwrócił się do Ontracka o odzyskanie danych. Dzień wcześniej, przekazując spodnie do prania nie wyciągnął z kieszeni swojej pamięci przenośnej. Żona wybrała tryb z wirowaniem i suszeniem. Wszystkie dane zostały zwrócone klientowi.

Miejsce 2. La Cucaracha

W nadziei na znalezienie bardzo ważnych danych firmowych klient Ontracka postanowił uruchomić nieużywany od 10 lat laptop przetrzymywany w magazynie. Ponieważ urządzenia nie dało się włączyć zlecił ekspertyzę Ontrackowi. Po otwarciu obudowy specjaliści zobaczyli dziesiątki martwych i rozkładających się karaluchów. Po oczyszczeniu komputera dane odzyskano.

Miejsce 1. Odbiło mi się

Mama miesięcznej dziewczynki po nakarmieniu przełożyła przez ramię dziecko, żeby mogło mu się odbić. Dziewczynce odbiło się tak mocno, że cała zawartość posiłku wylądowała na otwartym laptopie mamusi. Urządzenie przestało działać. W ten niefortunny sposób dziewczynka została najmłodszym w historii zwycięzcą corocznego rankingu Ontracka. Gratulujemy.

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...