Jak sprawdzić wiarygodność producenta aplikacji działającej w chmurze?

Kamil Jarosz
Ekspert z zakresu marketingu i PR
rozwiń więcej
wiarygodność producenta aplikacji działającej w chmurze / Fotolia
Aplikacje działające w chmurze mają do siebie to, że kwestie bezpieczeństwa danych powierzane przez potencjalnych użytkowników budzą głośne dyskusje. Czy wina leży po stronie dostawców? A może użytkownik nie weryfikuje dostatecznie ich wiarygodności?

Firmy działające współcześnie w branżach usługowych wykorzystują w swojej pracy Internet.

Korzystanie chociażby ze skrzynki e-mail i szukanie nowych kanałów dystrybucji dowodzi temu, że bez stałego dostępu do sieci niektóre firmy miałyby problem z utrzymaniem się na rynku.

Pomocną rolę jaką pełni dzisiaj Internet stanowią także aplikacje przeznaczone dla biznesu.

O ile jej znalezienie nie stanowi większego problemu, o tyle samo powierzanie danych firmowych budzi spore wątpliwości wśród potencjalnych użytkowników. Profesjonalne rozwiązania internetowe dla biznesu posiadają odpowiednie zabezpieczenia, jednak do obowiązku użytkownika należy sprawdzenie wiarygodności ich twórców.

Często zdarza się, że aplikacja wygląda dobrze wizualnie a jedynym sposobem kontaktu ze wsparciem technicznym lub twórcami jest adres email podany na stronie.

Taki sposób prezentowania wiarygodności nie wzbudza należytego zaufania szczególnie w stosunku do przedsiębiorców chcących powierzyć ważne dla nich dane firmowe na bądź, co bądź, obcych serwerach. Co więc należy zrobić, aby dokładnie sprawdzić informacje na temat firmy tworzącej i sprzedającej aplikacje?

1. Oficjalna strona www aplikacji i dostawcy

Pierwsze, co należy zrobić to dokładnie zapoznać się ze stroną www aplikacji. Sprawdzić jej zawartość, czy wyszczególniono najważniejsze informacje dotyczące bezpieczeństwa oraz jak na temat jej działania wypowiadają się realni, obecni klienci.

Jeśli twórca jest wiarygodny z pewnością zamieści link do strony głównej swojej firmy. Warto także napisać na adres email podany na stronie kilka pytań związanych z aplikacją i przekonać się jak będzie przebiegać rozmowa np. z działem technicznym oraz jak szybko reaguje na zgłaszany problem.

2. Regulamin

Istotne jest by na stronie głównej aplikacji dostępny był regulamin. Dzięki niemu użytkownik jest w stanie zdobyć szczegółowe informacje związane z działaniem aplikacji, kwestiami odpowiedzialności, reklamacjami, czy uzyskać wiedzę z zakresu wykorzystania powierzanych danych firmowych przez producenta aplikacji.

3. Dane personalne i kontaktowe dostawcy lub osób tworzących rozwiązanie

Coraz częściej profesjonalni dostawcy decydują się na pokazanie osób tworzących dane rozwiązanie na jego stronie głównej. Użytkownik odwiedzając taką stronę wiedzą, ile osób pracuje nad tym by aplikacja działała w pełni poprawnie oraz ma dostęp do ich imion, nazwisk i zdjęć.

Jeśli firma produkująca dane rozwiązanie zajmuje się tym profesjonalnie z pewnością posiada także osobę zajmującą się kontaktami z mediami lub kreowaniem wizerunku. Dane kontaktowe oraz jej zdjęcie widoczne są zawsze w specjalnie przeznaczonym do tego miejscu jakim jest wirtualne biuro prasowe, nazywane zazwyczaj „dla mediów”.

Aby upewnić się, co do wiarygodności aplikacji można zatelefonować do takiej osoby i zapytać o kilka informacji związanych z aplikacją. Osoba taka jest dostępna przez większą część dnia i odpowie wyczerpująco na każde pytanie.

Centrum danych w chmurze – zabezpieczenia

Mieszkanie dla Młodych gorsze niż Rodzina na Swoim

VAT 2013 - nowelizacje ustawy o VAT skierowane do Sejmu


4. Portale społecznościowe

Sprawdzenie aktywności osób współtworzących aplikację na poszczególnych portalach społecznościowych jest działaniem, które potwierdzi że za danym rozwiązaniem stoją ludzie,
a nie tylko twarze pobrane z internetowego banku zdjęć.

Powyższe wskazówki pomagają uniknąć sytuacji, gdzie przed ostateczną decyzją zakupu dostępu do aplikacji firma dokonała wcześniej zapłaty za pięć różnych rozwiązań. Sytuacja taka wbrew pozorom ma bardzo często miejsce. Należy więc pamiętać o dokładnym przetestowaniu aplikacji, jej funkcjonalności i oczywiście sprawdzeniu wiarygodności jej twórców.

Potraktowanie tego jako obowiązku pomoże wybrać odpowiednie narzędzie internetowe wspomagające każdy mniejszy biznes.

Test: Apple iPhone 5

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...